Znajdź

ISODYN 2

Komfort ciepłej wody: *** zgodnie z normą EN 13203


Co to jest system ISODYN 2? - Jest to niespotykane, opatentowane przez Saunier Duval rozwiązanie, dzięki któremu kocioł wyposażony w system zasobników o łącznej pojemności zaledwie 42 l, zapewnia taką ilość ciepłej wody, jak kocioł jednofunkcyjny z osobnym, dużym zasobnikiem – pozwala na pobranie jednorazowo nawet 210 litrów c.w.u. Jednak, w przeciwieństwie do takiego kotła, urządzenie Saunier Duval umożliwia pobór ciepłej wody nawet po wyczerpaniu zapasu w zasobnikach – korzystamy wówczas z wody ogrzewanej przepływowo. Jeżeli natomiast nie będziemy jej pobierać, kocioł w ciagu zaledwie 5 minut odtworzy zapas ciepłej wody w zasobnikach.

Przykłady działania ISODYN 2

W przypadku korzystania z prysznica przez okres 4 do 5 minut, przyjmuje się, że Użytkownik zużywa 30 do 40 litrów wody o temperaturze w granicach 35-40°C, to jest 8 l/min. W przypadku tak małego zapotrzebowania na ciepłą wodę, kocioł dostarczy wystarczającą jej ilość bez konieczności korzystania z zapasu zmagazynowanego w zasobnikach.


W przypadku kąpieli w wannie, Użytkownik zużywa szacunkowo od 150 do 200 litrów ciepłej wody. W przypadku tak dużego zapotrzebowania na ciepłą wodę, oprócz bezpośredniego jej ogrzewania, kocioł dostarczy dodatkową ilość z zapasu zgromadzonego w zasobnikach.


Kiedy pobór ciepłej wody zostanie zakończony, a jej zapas w obu zasobnikach został wyczerpany, kocioł ISOTWIN przechodzi do trybu uzupełniania zapasu w zasobnikach. Proces ten trwa zaledwie około 5 minut. Akurat tyle czasu potrzeba, aby Użytkownik wytarł się po kąpieli.


Wydajność kotłów z systemem ISODYN 2 pozwala na jednoczesne zaspokojenie potrzeb dwóch łazienek przy zapewnieniu pełnego komfortu.

Zalety systemu

  • Duża ilość ciepłej wody. W porównaniu z kotłem wyposażonym w oddzielny zasobnik, kocioł ISOTWIN z systemem wbudowanych zasobników, będzie potrzebował krótszego czasu do uzyskania ponownej gotowości do dostarczenia dużej ilości ciepłej wody. Ponadto, nawet wówczas, gdy zapas z zasobników jest wykorzystany, ISOTWIN nadal może dostarczać ciepłą wodę przygotowywaną przepływowo.
  • Stabilna temperatura. W przypadku tradycyjnych zasobników z wężownicą, temperatura ciepłej wody nie jest równomierna. W efekcie, w trakcie poboru, do kranu dopływa woda o różnej temperaturze, co z pewnością stanowi dyskomfort. Taki problem może też występować w wielu zasobnikach warstwowych. Tutaj niestabilność temperatury wynika z konstrukcji – strumień może dopływać do zasobnika tak dynamicznie, że przebija się przez granicę zimnej i ciepłej wody, i trafia do wylotu przed podgrzaniem. W systemie ISODYN-2 wyeliminowano ten problem, uzyskując stabilność temperatury ciepłej wody niezależnie od wielkości przepływu.
  • Zapobieganie rozwojowi bakterii Legionelli. Temperatura magazynowanej w zbiornikach wody jest wyższa niż 45°C. Co więcej, kocioł ISOTWIN samoczynnie rozpoczyna cykl nagrzewania wody w zasobnikach co 3 godziny, nie dopuszczając do spadku temperatury. Tym samym, wewnątrz zasobników panują przez cały czas warunki niekorzystne do rozwoju bakterii Legionelli.
  • W zbiornikach nie osadza się kamień. Kamień kotłowy odkłada się wówczas, gdy woda styka się z powierzchniami o wysokiej temperaturze – jest więc częstym problemem w zbiornikach z wężownicą, w których może powodować znaczne wydłużenie czasu przygotowania c.w.u., a po pewnym czasie - nawet awarię kotła. W systemie ISOTWIN-2, w zbiornikach nie ma źródła ciepła, więc nie dochodzi w nich do osadzenia się kamienia kotłowego.


ISODYN 2 został wykorzystany w kotłach z serii ISOTWIN.