Znajdź

Technika kondensacyjna

Przegląd oferty kotłów kondensacyjnych Saunier Duval


Z punktu widzenia użytkownika najważniejsze cechy, jakie powinien posiadać dobry kocioł kondensacyjny to wysoka sprawność i komfort eksploatacji oraz długoletnia trwałość i intuicyjna obsługa. Dla ułatwienia pracy instalatora kocioł powinien być wygodny do podłączenia i łatwy w uruchomieniu.


Te wszystkie wymagania są podstawą dla konstruktorów Saunier Duval przy projektowaniu nowych urządzeń. Widać to chociażby na podstawie cech poszczególnych kotłów kondensacyjnych z naszej oferty. Poczynając od kotłów wiszących o najmniejszych gabarytach, a skończywszy na kompaktowych kotłach stojących. Dodatkowo każdy z nich ma jeszcze jakąś cechę, która go wyróżnia i pozwala dopasować odpowiednie urządzenie do lokalizacji i wymagań inwestora.


Zwarta budowa, niewielkie gabaryty


Najmniejszych kotłem kondensacyjnym z oferty Saunier Duval jest kocioł THEMA CONDENS dostępny w wersji jednofunkcyjnej o mocy do 18 i do 24 kW oraz w wersji dwufunkcyjnej o mocy do 24 kW. Jest to urządzenie o bardzo niewielkich rozmiarach, co pozwala na swobodną zabudowę kotła na przykład w kuchni. Jego obsługa jest bardzo prosta. Dokonuje się je za pomocą panelu sterowania umieszczonego na kotle lub poprzez regulator pokojowy z cyfrową komunikacją. Wszystkie nastawy dokonane za pomocą regulatora są natychmiast przenoszone do kotła. Jeśli więc na przykład na regulatorze zmieniona została nastawa temperatury c.w.u. to nowa wybrana wartość od razu jest przekazywana do pamięci kotła. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, które ułatwia obsługę szczególnie w przypadku, gdy kocioł jest umieszczony w wydzielonej kotłowni.


Dodatkowo dla uzyskania wyższej sprawności kocioł wyposażono w automatykę pogodową, która po zamontowaniu czujnika temperatury zewnętrznej optymalizuje pracę urządzenia poprzez dostosowanie temperatury pracy kotła do aktualnych strat ciepła budynku. Dzięki temu kocioł pracuje z niższą temperaturą zasilania i intensywnie schładza spaliny, przez co odzyskuje od nich większą ilość energii, to zaś powoduje redukcję zużycia gazu.


Kocioł THEMA CONDENS jest również bardzo prosty i wygodny w podłączeniu. W dostawie znajduje się konsola do wstępnego montażu, która zawiera wspornik wraz z zaworami odcinającymi instalacji c.o. oraz zaworem zimnej wody i gazu. Chcąc powiesić kocioł wystarczy umocować wspornik do ściany, a następnie połączyć instalację z zaworami i kształtkami znajdującymi się w konsoli. To rozwiązanie bardzo przyspiesza instalację, umożliwia lepszy dostęp do wszystkich przyłączy i nie wymaga żmudnego odmierzania odległości pomiędzy poszczególnymi króćcami. Po połączeniu instalacji z konsolą wystarczy umieścić uszczelki w króćcach konsoli oraz zamontować kocioł i dokręcić złączki. Teraz czas na napełnienie instalacji i uruchomienie. Jest to bardzo prosta czynność dzięki temu, że do dyspozycji mamy odpowiednie kody serwisowe, które pozwalają nam uruchomić funkcję automatycznego odpowietrzania kotła oraz wymusić pracę z minimalną i maksymalną mocą. Ułatwia to szybkie wykonanie analizy spalin i wyregulowanie palnika.


Bardzo wysoki komfort ciepłej wody


To cecha jednych z najbardziej popularnych urządzeń Saunier Duval czyli wiszących kotłów kondensacyjnych dwufunkcyjnych z wbudowanym zasobnikiem o pojemności 42L ładowanym warstwowo. Są to kotły ISOMAX CONDENS I ISOTWIN CONDENS. Są one traktowane przez instalatorów jako urządzenia do zadań specjalnych stosuje się je szczególnie w tych przypadkach, gdzie występuje duże zapotrzebowanie na ciepłą wodę (na przykład obsługa 2-3 łazienek), a inwestor chce zaoszczędzić powierzchnię w kotłowni. Jest możliwe dzięki dużej mocy maksymalnej tych kotłów (30 i 35 kW), która pozwala przepływowo ogrzewać nawet 15-16 L wody na minutę. Dzięki temu można zasilać równocześnie dwa standardowe natryski. Dodatkowo, gdy na przykład występuje gwałtowny pobór związany z korzystaniem z trzech natrysków lub napełnianiem dużej wanny kocioł korzysta z zapasu energii zgromadzonej w zasobniku c.w.u. Po zmieszaniu ciepłej wody ogrzewanej przepływowo z tą, która jest zakumulowana w zasobniku możemy otrzymać nawet do 210 litrów c.w.u. w ciągu 10 minut. Chcąc uzyskać taką ilość ciepłej wody w inny sposób musielibyśmy skorzystać z zasobnika o pojemności, co najmniej 200 l. Stosując kocioł ISTOWIN CONDENS LUB ISOMAX CONDENS oszczędzamy wiele miejsca w kotłowni, co pozwala lepiej wykorzystać przestrzeń w budynku. Jest to ważna cecha szczególnie przy obecnych, wysokich kosztach budowy 1 m2 domu. Jest to również możliwe dzięki temu, że kotły zawierają praktycznie wszystkie elementy, jakie są nam potrzebne w kotłowni czyli zawory bezpieczeństwa instalacji c.o. i c.w.u., dwa naczynia wzbiorcze, króciec do podłączenia instalacji cyrkulacyjnej, zawory odcinające oraz w przypadku ISOMAX CONDENS również filtr c.o.


Przed podjęciem decyzji o instalacji jednego z tych kotłów trzeba oczywiście wybrać, który z nich zastosujemy. ISOTWIN CONDENS stosujemy, gdy wystarczy nam mniejsza moc (do 24 kW na c.o. i do 30 kW na c.w.u.) oraz gdy mamy możliwość poprowadzenia przewodów do regulatora pokojowego i czujnika temperatury zewnętrznej. Natomiast, gdy potrzebna jest nam wyższa moc lub nie możemy czy nie chcemy prowadzić przewodów wówczas wybieramy ISOMAX CONDENS ma on wyższą moc (do 30 kW na c.o. i do 35 kW na c.w.u.). Dodatkowo w dostawie kotła jest bezprzewodowy regulator pokojowy (w kształcie pilota) oraz bezprzewodowy czujnik temperatury zewnętrznej. Podsumowując ISOMAX CONDENS to największe możliwości i najprostsza instalacja.


Bogate wyposażenie i niskie koszty konserwacji


Ostatnim i najnowszym modelem jest kocioł DUTOWIN CONDENS jest to stojący kocioł kondensacyjny o mocy do 30 kW z wbudowanym zasobnikiem ciepłej o pojemności 80 L.

Podobnie jak pozostałe urządzenia Saunier Duval ma on bardzo dużą wydajność pozwala jednorazowo uzyskać nawet 240 L ciepłej wody. Jest również bardzo wygodny w instalacji. Jako jeden z niewielu kotłów stojących jest bardzo łatwy do transportu, a to dzięki temu, że jest dostarczany w dwóch elementach, które wystarczy ustawić na sobie i połączyć poprzez dokręcenie poszczególnych złączek. Przy czym nie ma potrzeby wykonywania jakichkolwiek połączeń we własnym zakresie. Po ustawieniu modułu kotła na części zawierającej zasobnik wszystkie przewody pasują do siebie wzajemnie. Ostatnim dostarczanym elementem jest konsola podłączeniowa za pomocą, której łączymy kocioł z instalacją. Taka kompletacja kotła bardzo ułatwia transport i nie wymaga od instalatora stosowania wysokiego samochodu do przewozu urządzenia, co jest niekiedy niezbędne w przypadku kotłów stojących.


Kocioł DUTOWIN CONDENS to nie tylko łatwa instalacja i transport. To także bogate wyposażenie – zawiera on: dwa wymienniki ciepła, zasobnik c.w.u., dwa naczynia wzbiorcze, dwa zawory bezpieczeństwa, zawór napełniający i spustowy, dwie pompy, płytę elektroniczną, wbudowany programator, zawór trójdrogowy, zawór nadmiarowo-upustowy i filtr chroniący wtórny wymiennik ciepła. Jest to również kocioł o dużych możliwościach w zakresie automatyki. Nawet nie stosując regulatora pokojowego, a korzystając jedynie z panelu sterującego kotła mamy możliwość skorzystania z automatyki pogodowej i programatora tygodniowego. Możemy również aktywować okresową dezynfekcję termiczną zasobnika c.w.u. Oczywiście dodatkowo jak zwykle możemy zastosować cyfrowy regulator pokojowy.


Podsumowując można powiedzieć, że jest to gabarytowo niewielki kocioł stojący (tylko 131x60x57,5 cm) z bogatym wyposażeniem i wysoką wydajnością (do 240 L c.w.u./10 min).

Dodatkowo niższy jest koszt jego konserwacji z uwagi na zastosowanie zasobnika ze stali nierdzewnej, przez co nie jest on wyposażony w anodę magnezową, która standardowo musi być wymieniana przy okazji każdego przeglądu.Kotły kondensacyjne Saunier Duval

Poznaj naszą ofertę urządzeń kondensacyjnych i wybierz najlepsze rozwiązanie dla Twojego Klienta!