Znajdź
Znajdź instalatoraZnajdź
Znajdź instalatora

Jakie grzejniki wybrać do pompy ciepła?

Pozyskanie ciepła z powietrza, gruntu czy wody i podniesienie temperatury za pomocą pompy ciepła to jeszcze nie wszystko. Należy to ciepło rozprowadzić po pomieszczeniach. Zatem, jeśli zastanawiasz się, jak dobrać odpowiednie grzejniki do pompy ciepła, w tym artykule znajdziesz odpowiedź.

Jakie grzejniki wybrać do pompy ciepła?

Z tekstu dowiesz się:

  • dlaczego warto wybrać instalację z pompą ciepła,
  • jaki grzejnik do pompy ciepła sprawdzi się najlepiej,
  • co to są grzejniki niskotemperaturowe do pompy ciepła,
  • jak dobrać odpowiedni grzejnik do istniejącej instalacji w starym domu,
  • jakie grzejniki do pompy ciepła z funkcją chłodzenia,
  • grzejniki niskotemperaturowe do pompy ciepła – ile to kosztuje.

Instalacja z pompą ciepła – dlaczego warto?

To co przede wszystkim różni instalacje z pompą ciepła od instalacji tradycyjnych, to temperatura obiegu grzewczego. W przypadku pomp ciepła dąży się do tego, aby temperatura zasilania instalacji była jak najniższa. Otóż im mniejsza jest różnica temperatury, którą musi pokonać pompa ciepła, tym wyższa jest jej efektywność, a co za tym idzie – niższe koszty eksploatacyjne. Dlatego tak ważne jest, aby możliwie szeroko stosować ogrzewanie płaszczyznowe, które pracując z temperaturą zasilania rzędu 35˚C, generuje niższe koszty eksploatacyjne niż tradycyjne grzejniki, które wymagają nawet dwa razy wyższej temperatury. Oczywiście, także wspomniane grzejniki będą pracować poprawnie przy niższych temperaturach zasilania, ale musi być to okupione ich zwiększonymi wymiarami, co nie zawsze jest możliwe, zarówno ze względu na zajmowane miejsce, jak i z powodów czysto estetycznych.

Więcej informacji, o tym, jakie grzejniki do powietrznej pompy ciepła, znajdziesz poniżej.

Grzejnik do pomp ciepła – jaki sprawdzi się najlepiej?

Chcesz dowiedzieć się, jakie grzejniki do pompy ciepła będą najlepszym wyborem? Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy listę sprawdzonych rozwiązań.

  • Ogrzewanie płaszczyznowe

Aby pompa ciepła działała wydajnie, potrzebuje systemu rozprowadzania ciepła z niską temperaturą zasilania. Im mniejsza różnica temperatury pomiędzy ciepłem otoczenia a temperaturą instalacji grzewczej w domu, tym mniej pracy musi wykonać sprężarka pompy ciepła zasilana energią elektryczną. Mówiąc wprost, ku naszemu zadowoleniu, rachunki są niższe. W związku z tym pompa ciepła w połączeniu z ogrzewaniem płaszczyznowym (z reguły w postaci ogrzewania podłogowego lub ściennego) jest lepszym rozwiązaniem niż pompa ciepła i grzejniki.

Charakterystyczną cechą ogrzewania powierzchniowego jest – poza niską temperaturą czynnika grzewczego – duża powierzchnia oddawania ciepła oraz duża bezwładność cieplna. Dzięki temu dłużej utrzymując wymaganą temperaturę w pomieszczeniach, pompa ciepła może załączać się z mniejszą częstotliwością, co przedłuża jej żywotność.

  • Klimakonwektory

Jeśli względy finansowe lub aspekty techniczne uniemożliwiają zastosowanie ogrzewania powierzchniowego, warto wziąć pod uwagę montaż klimakonwektorów. Tradycyjne grzejniki oddają ciepło poprzez promieniowanie i naturalną konwekcję do pomieszczenia. W przypadku klimakonwektorów przekazywanie ciepła zostaje zintensyfikowane poprzez konwekcję wywołaną wymuszonym obiegiem powietrza, co pozwala odpowiednio obniżyć temperaturę zasilania. Wymuszony obieg wywołują zintegrowane wentylatory. Klimakonwektory zapewniają zarówno ogrzewanie, jak i chłodzenie pomieszczeń, pozwalając na wiele możliwości montażu. Na rynku dostępne są jednostki ścienne, typu konsola, kanałowe czy kasetonowe.

  • Grzejniki kanałowe

Wentylatory wspomagają także pracę grzejników kanałowych. Jak wskazuje nazwa, elementy grzejne ukryte są w podłodze, w specjalnie przygotowanym kanale, który przykryty jest kratką maskującą. Grzejniki kanałowe nie zajmują przestrzeni nad poziomem podłogi. Dzięki temu bardzo dobrze sprawdzają się we wnętrzach z dużymi przeszkleniami sięgającymi do samej podłogi. Wymagają natomiast wygospodarowania miejsca w podłodze.

Jeśli zastosowanie powyższych rodzajów ogrzewania nie jest możliwe z przyczyn technicznych lub jest po prostu nieopłacalne, co zazwyczaj ma miejsce w już istniejących budynkach, warto sprawdzić, jak potencjalnie współpracować będzie (lub nie) pompa ciepła z istniejącymi grzejnikami.

  • Grzejniki członowe - nie do pompy ciepła

Grzejniki członowe, jako że są najstarszym rodzajem grzejników, zazwyczaj można spotkać je w starym budownictwie. Ze względu na szereg żeber, czyli pionowych rur, które połączone są ze sobą, znane są również jako grzejniki żeberkowe. Ten typ grzejnika oddaje ciepło głównie poprzez konwekcję i reaguje dość wolno, przez co nie nadaje się do wydajnej pracy pompy ciepła.

  • Grzejniki drabinkowe

Grzejniki drabinkowe są unowocześnioną wersją grzejników członowych. Przeważnie składają się z pionowych kolektorów połączonych ze sobą poprzecznymi rurkami (stąd określenie „drabinkowe”), przez które przepływa woda grzewcza. Są zwykle montowane w łazienkach i dlatego nazywane są również grzejnikami łazienkowymi. Pod wieloma względami przypominają grzejniki członowe, co sprawia, że ich zastosowanie w połączeniu z pompami ciepła jest również mniej optymalne.

W przypadku grzejników łazienkowych do pompy ciepła możliwe jest ich zasilenie wodą o tej samej temperaturze, co instalacja podłogowa. Grzejniki nie będą zauważalnie ciepłe, ale za to instalacja będzie nadal prosta i tania. Ewentualnie można zastosować grzejniki z wbudowaną grzałką elektryczną.

  • Stalowe grzejniki płytowe

Cechują się dużą, zazwyczaj płaską powierzchnią grzewczą. Zajmują niewiele miejsca i mogą działać przy niskich temperaturach zasilania. Dużą część ciepła emitują przez promieniowanie cieplne, co czyni je bardziej efektywnymi w połączeniu z pompą ciepła niż grzejniki członowe.

Grzejniki niskotemperaturowe do pompy ciepła – co to takiego?

Z terminem grzejnik niskotemperaturowy zapewne nie raz spotkałeś się, przeglądając strony internetowe i katalogi producentów grzejników. W ten sposób określane są modele grzejników o specjalnej budowie i stosunkowo dużej powierzchni wymiany ciepła w porównaniu do swoich rozmiarów. Niektóre z nich wyposażone są również w wentylatory, które wymuszają obieg powietrza wewnątrz grzejnika. Są przeznaczone do pracy z niską temperaturą zasilania. Składają się z kilku płyt o dużej powierzchni.

Grzejniki niskotemperaturowe do pompy ciepła emitują ciepło przez przegrody wykonane z aluminium lub profilowanej blachy stalowej. Ze względu na duży udział ciepła na drodze promieniowania i niskie temperatury zasilania, grzejniki niskotemperaturowe są dedykowane do pomp ciepła.

Grzejniki do pompy ciepła w starym budynku – jak dobrać?

Choć pompy ciepła zazwyczaj montowane są w nowych domach, równie dobrze sprawdzą się przy modernizacji systemów ogrzewania także w starszych domach jednorodzinnych. W istniejących budynkach posiadających instalacje o wyższych parametrach pracy istnieje szereg różnych podejść dotyczących planowania montażu pompy ciepła:

1) Jedną z opcji jest poprawa standardu izolacji termicznej domu, m.in. wymiana stolarki okiennej, izolacja ścian zewnętrznych czy stropu/dachu. Jeżeli modernizacji instalacji grzewczej towarzyszy również wspomniana termomodernizacja budynku, jest jak najbardziej możliwe, że istniejące grzejniki będą w stanie pokryć zredukowane wskutek remontu zapotrzebowanie grzewcze, pracując z niższą temperaturą zasilania.

2) Jeżeli jednak zapotrzebowania cieplnego budynku nie da się obniżyć, wówczas konieczna jest rozbudowa grzejników. Oczywiście można też wymienić stare grzejniki na nowoczesne, niskotemperaturowe grzejniki do pompy ciepła.

3) Jeżeli grzejniki wymagają wysokiej temperatury zasilania, dobrym rozwiązaniem może okazać się system hybrydowy. Hybrydowy system grzewczy to połączenie odnawialnego źródła ciepła z urządzeniem tradycyjnym. Najczęściej instalacje hybrydowe składają się z pompy ciepła typu powietrze-woda oraz gazowego kotła kondensacyjnego. Instalacja hybrydowa będzie zatem wykorzystywać ciepło generowane przez powietrzną pompę ciepła przy umiarkowanych temperaturach zewnętrznych, podczas gdy w okresie największych mrozów uruchomiony zostanie kocioł gazowy.

4) Inną opcją jest wysokotemperaturowa pompa ciepła do grzejników, którą można zastosować w przypadku starych grzejników o wysokiej temperaturze zasilania. Dzięki wysokiej temperaturze zasilania powietrzna pompa ciepła GeniaAir Mono od Saunier Duval doskonale zastępuje urządzenia opalane paliwami kopalnymi. Temperatura zasilania sięga 75˚C, wobec czego bez problemu może pracować w instalacji z grzejnikami. Nawet podczas temperatury zewnętrznej na poziomie -10˚C temperatura wody grzewczej wynosi 65˚C.

Nie tylko ogrzewanie – czyli jakie grzejniki do pompy ciepła z funkcją chłodzenia warto wybrać?

Postaw na chłodzenie płaszczyznowe. Instalację podłogową można wykorzystać także do częściowego obniżania temperatury w domu w okresie letnim. Jest to możliwe tylko częściowo, ponieważ wydajność chłodnicza instalacji podłogowej jest niska i zwykle nie przekracza 20 W/m². Tymczasem ilość ciepła napływającego do pomieszczeń w wyniku promieniowania słonecznego oraz w postaci zysków ciepła od mieszkańców czy urządzeń jest zazwyczaj dużo wyższa i może sięgać nawet 80 W/m². Chłodzenie podłogowe pozwala obniżyć temperaturę w budynku jedynie o 2-3˚C.

Dla uzyskania większego odczucia komfortu w pomieszczeniach – wybierz chłodzenie poprzez klimakonwektory. W systemie z wykorzystaniem klimakonwektorów istnieje możliwość zarówno chłodzenia, jak i osuszania powietrza. Do klimakonwektora wpływa zimna woda o temperaturze poniżej punktu rosy, a następnie przepływa przez wymiennik rurowy. Powietrze doprowadzane jest do wymiennika za pomocą wentylatora, tam schładza się, oddając ciepło przepływającej przez wymiennik wodzie.

Przy wymiarowaniu i doborze klimakonwektorów kluczowe znaczenie mają wymagana temperatura pomieszczeń oraz temperatura zimnej wody wpływającej do urządzenia. Im większa jest różnica między tymi parametrami, tym większą wydajność chłodniczą musi mieć klimakonwektor. I na odwrót – przy małej różnicy stosuje się najczęściej mniejsze urządzenie.

Grzejniki do pompy ciepła – cena

Cena grzejnika niskotemperaturowego zależy, podobnie jak w przypadku innych grzejników, od jego rozmiaru czy konfiguracji podłączenia do instalacji. Istotne jest również, czy posiada wbudowany zawór termostatyczny. Nie należy także zapominać o renomie producenta. Wszystkie te czynniki wpływają na końcową cenę.

Najmniejszy i najtańszy grzejnik można kupić już za kilkaset złotych, a za jeden z droższych trzeba zapłacić nawet kilka tysięcy złotych (za model z wbudowanym wentylatorem i systemem sterowania). Jednak nadal jest to tańsza inwestycja niż rozprowadzenie instalacji podłogowej w całym domu.

Rozpatrując zależność pompa ciepła a grzejniki tradycyjne, miejmy na uwadze, że nie będzie to współpraca efektywna. Biorąc pod uwagę potencjał, jaki niesie ze sobą ogrzewanie pompą ciepła, warto zastanowić się nad wymianą grzejników tradycyjnych i zastąpieniem ich instalacją niskotemperaturową, by później w pełni korzystać z efektywnej, a przede wszystkim ekonomicznej pracy pompy ciepła.

Przeczytaj też: Na co zwrócić uwagę przy wyborze mocy pompy ciepła potrzebnej do ogrzania domu?