Znajdź
Znajdź instalatoraZnajdź
Znajdź instalatora

Jak zdalnie zarządzać ogrzewaniem w domu?

Żyjemy w czasach, kiedy nasze życie prywatne i zawodowe nie ogranicza się do jednego miejsca. Czasem pracujemy w innej miejscowości, niż mieszkamy, czasem jesteśmy w terenie czy w ciągłych delegacjach. Częste wyjazdy na szczęście nie oznaczają już utraty kontroli nad domem: internet daje możliwość zdalnego nadzorowania tego, co się dzieje w naszych czterech kątach, 24 godziny na dobę. Takiej kontroli podlega już także ogrzewanie.

MiGo – pierwsze inteligentne rozwiązanie do sterowania kotłami Saunier Duval przez WiFi

Z tekstu dowiesz się:

  • jakie są funkcje regulatorów pokojowych,
  • jak działa sterownik pogodowy,
  • jak sterować temperaturą dzięki sterownikom Saunier Duval.

W dzisiejszych czasach mamy do dyspozycji sterowniki pokojowe i pogodowe, a także aplikacje pozwalające zdalnie kontrolować temperaturę w domu. Sterowniki można dowolnie zaprogramować – np. według różnych temperatur dnia i nocy lub czasu, kiedy ma być podgrzewana woda użytkowa. Ich podstawową funkcją jest jednak zadanie i utrzymanie temperatury w pomieszczeniu.

Regulatory pokojowe – funkcje

Sterownik pokojowy mierzy temperaturę wyłącznie w pomieszczeniu, w którym się znajduje. Musi więc być zainstalowany w pomieszczeniu reprezentatywnym, czyli w większości przypadków w salonie lub po prostu w największym pokoju.

Ze względu na to, że sterownik może regulować tylko jedną temperaturę w instalacji, stosowany jest głównie w mieszkaniach i małych domach, w których można wyregulować temperaturę całego mieszkania/budynku względem największego pomieszczenia.

Sterownik temperatury pokojowej pozwala na dwa sposoby zarządzania instalacją:

  • regulacja dwustanowa polega na włączaniu kotła przy pewnej temperaturze, niższej od zadanej, i wyłączaniu go, kiedy układ osiąga zadaną wartość,
  • regulacja ciągła polega na włączeniu kotła i płynnym dochodzeniu do temperatury zadanej.

Sterownik pokojowy bezprzewodowy ma jednak pewne wady: reaguje dopiero na spadek temperatury w pomieszczeniu i nie pozwala na minimalizowanie temperatury zasilania, czyli zużycia paliwa. Ponadto nadaje się wyłącznie do sterowania jednym obiegiem grzewczym.

Sterownik pogodowy – jak działa?

Regulacja pogodowa, w odróżnieniu od sterowników pokojowych, pozwala zarządzać kilkoma obiegami grzewczymi, np. oddzielnie każdą kondygnacją budynku.

Umieszczony na budynku czujnik mierzy aktualną temperaturę i podaje ją do sterownika. Sterownik, mając wprowadzoną charakterystykę danego obiegu, zwaną krzywą grzewczą, zadaje odpowiednią temperaturę wody grzewczej w obiegu.

Ponieważ sterowniki pogodowe potrzebują tylko jednej temperatury – zewnętrznej, możemy za ich pomocą zarządzać ogrzewaniem w kilku, a nawet kilkunastu obiegach (np. na różnych piętrach), dobierając dla każdego z obiegów odpowiadającą jego właściwościom krzywą grzewczą.

Dla danego obiegu grzewczego, który np. znajduje się na innym piętrze niż sterownik pogodowy bezprzewodowy, możemy zastosować sterowanie zdalne, czyli dodatkowy sterownik współpracujący z głównym, posiadający wbudowany czujnik temperatury pomieszczenia.

Oprócz wybrania jednej z krzywych grzewczych możemy też zmienić jej kształt przez przesunięcie jej początku na wykresie – w menu sterownika nazywa się to temperaturą minimalną. Pozwala to na poprawne działanie układu, kiedy zapotrzebowanie na moc grzewczą jest minimalne.

Sterowanie pogodowe jest też uzupełniane przez pomiar temperatury w pomieszczeniu i jej uwzględnienie przy pracy układu. Jeżeli bowiem mamy dodatkowe źródło ciepła, takie jak kominek czy też duże okno na południową stronę, lub organizujemy spotkanie rodzinne w jednym pomieszczeniu (10 osób potrafi dostarczyć 1 kW mocy grzewczej przez ciepłotę ciała), sama „pogodówka” tego nie zauważy i będzie ogrzewać wnętrze tą sama temperaturą, co doprowadzi do przegrzania pomieszczenia. Uruchomienie wpływu temperatury pomieszczenia spowoduje, w zależności od opcji, przejście na krzywą grzewczą o mniejszym numerze lub wyłączenie ogrzewania przy przekroczeniu temperatury zadanej. Sterownik lub zdalne sterowanie dla danego obiegu musi być oczywiście w pomieszczeniu, w którym owo dodatkowe źródło ciepła się znajduje. Sterowanie pogodowe, dzięki temu, że uwzględnia przyczynę utraty ciepła w domu, czyli zmianę temperatury zewnętrznej, wcześniej zareaguje i zmieni parametr wody grzewczej. Dzięki temu w pomieszczeniach będzie panować stabilna temperatura.

Sterownik pogodowy MiGo

Zdalne sterowanie temperaturą za pomocą sterownika Saunier Duval

Jeżeli przebywamy przez dłuższy czas poza domem lub mamy domek na działce, przyda się nam sterowanie ogrzewaniem przez telefon za pośrednictwem sterownika internetowego, takiego, jak MiGo firmy Saunier Duval. MiGo jest sterownikiem pogodowym, jednak nie wymaga czujnika temperatury zewnętrznej, gdyż dane pobiera z sieci stacji meteo. Do jego działania potrzebny jest wyłącznie dostęp do internetu. W przypadku braku łączności internetowej dzięki wbudowanemu czujnikowi temperatur kontroluje pracę instalacji metodą dwustanową do czasu powrotu sygnału wi-fi.

Po pobraniu aplikacji otrzymujemy pełen dostęp do nastaw temperatury, przedziałów czasowych, doboru krzywych grzewczych i monitoringu ogrzewania. Urządzenie posiada także prosty panel obsługowy z czujnikiem temperatury pokojowej.

Przeczytaj też: Regulator do kotła gazowego – jaki będzie najlepszy?