Znajdź
Znajdź instalatoraZnajdź
Znajdź instalatora

H-MOD - niezawodność

High MODulation Range – jedna technologia, wiele zalet: komfortowe ogrzewanie, dostatek ciepłej wody, zwiększenie niezawodności i oszczędność gazu.

H-MOD to technologia opatentowana przez Saunier Duval i stosowana w niektórych modelach kotłów z zamkniętą komorą spalania. Jej istotą jest dwukomorowy palnik kotła, który pozwala na uzyskanie niespotykanego dotąd zakresu modulacji mocy urządzenia – od 17 do 100%. Taki zakres sprawia, że kocioł idealnie dostosowuje się do zapotrzebowania na ogrzewanie i ciepłą wodę, nawet w okresach, kiedy zapotrzebowanie na ciepło jest mniejsze.

Jak pracują „zwykłe” kotły

Tradycyjne kotły, aby utrzymać zadaną temperaturę pomieszczeń na stosunkowo stałym poziomie, pracują poprzez częste zapalanie i wyłączanie palnika. Każde zapalenie odbywa się z maksymalną mocą i zużycie gazu jest wówczas wysokie. Ponadto, im częstsze zapalenie, tym szybciej zużywają się poszczególne podzespoły. Uruchamianie palnika wywołuje także hałas.

Zimą, gdy zapotrzebowanie na ogrzewanie jest duże, wady takiej pracy nie są dla użytkowników mocno odczuwalne, ponieważ kocioł ma włączony palnik przez dłuższy czas. Jednak w okresach wiosenno-jesiennych, kiedy chcemy nieco dogrzać dom i potrzebna jest niska moc kotła, wówczas tradycyjny palnik może być uciążliwy. Jego kolejną wadą jest też opóźniona reakcja na zapotrzebowanie na ciepłą wodę – musimy poczekać, zanim kocioł się włączy i rozpocznie ogrzewanie.

Działanie kotła H-MOD

H-MOD umożliwia pracę kotła z bardzo niską mocą, zamiast cyklicznych włączeń i wyłączeń palnika. Zużycie gazu jest więc zoptymalizowane, a hałas – zredukowany. Natomiast w chwili, gdy potrzebna jest wyższa moc (np. przy poborze ciepłej wody) urządzenie reaguje natychmiast, zwiększając płomień. Dodatkowa zaleta technologii, to bardziej stabilna temperatura wody grzewczej, a tym samym – większy komfort w pomieszczeniach. Kocioł z palnikiem H-MOD jest też trwalszy i bardziej niezawodny.