Znajdź
Znajdź instalatoraZnajdź
Znajdź instalatora

Historia marki Saunier Duval

Od ponad stu lat - pasja tworzenia

Ponad 100-letnia historia Saunier Duval to nie tylko dzieje marki od początku związanej z branżą gazową, to także opowieść o przedsiębiorstwie przemysłowym, którego korzenie sięgają zakładów rzemiosła artystycznego.

Od początku towarzyszy nam pasja do innowacji, której zawdzięczamy zaufanie kolejnych pokoleń użytkowników w całej Europie.

1907: utworzenie Saunier Duval

W 1907 r. Charles Saunier i Maurice Duval wspólnie utworzyli firmę Saunier Duval, produkującą oprawy do lamp gazowych, podgrzewacze wody i inne urządzenia zasilane gazem.


Ekspansja Saunier Duval rozpoczęła się od przemysłowego wytwarzania miedzianych podgrzewaczy wody oraz realizacji projektów oświetlenia gazowego ważnych obiektów użyteczności publicznej w wielkich miastach, przede wszystkim w Paryżu. Zrealizowane przedsięwzięcia obejmowały m.in. Most Aleksandra III, Place de la Concorde (Plac Zgody), Grand Palais oraz Bank Francji.


W latach 20-ych XX wieku firma zyskała renomę w dziedzinie rzemiosła artystycznego, po nabyciu spółek wyspecjalizowanych w produkcji wyposażenia z brązu i żyrandoli, promując wyroby pod marką Luminus.


W 1922 r. w firmie wydzielono przedsiębiorstwo produkcji „podgrzewaczy wody i piecyków łazienkowych”. Produkcja ta stopniowo stała się najważniejszym obszarem działalności firmy. Utworzono pierwszą sieć sprzedaży. Na rynku pojawiły się podgrzewacze wody o wymownych nazwach: Vesuvius, Stromboli, Ménagère, Junior, Torrivius, Saunival i Express. Innowacje i zaawansowana technologia stały się wyróżnikami spółki.

1950-1963: era ekspansji

Spółka Saunier Duval wykorzystała powojenną odbudowę gospodarki francuskiej, tworząc ogólnokrajową sieć przedstawicielstw, począwszy od 1951 r. W 1957 r. otwarto zakład produkcyjny w Nantes (zachodnia Francja), bardziej wydajny od starych warsztatów w Montreuil-sous-Bois i Vincennes (w okolicach Paryża). Całość działalności produkcyjnej przeniesiono do nowego zakładu kilka lat później. W 1963 r. firma – jako pierwsza – opracowała dwufunkcyjny wiszący kocioł gazowy. Słynny kocioł SD 216 odniósł wielki sukces w latach 60.

1963 - do dziś: innowacja jako czynnik międzynarodowego rozwoju

Wiele innowacji – równie oryginalnych co praktycznych – zadecydowało o rozwoju firmy i powodzeniu marki Saunier Duval. We wczesnych latach 70-ych Saunier Duval wprowadza kocioł z zamkniętą komorą spalania (i wentylatorem, który odprowadza spaliny na zewnątrz przez specjalny przewód). Urządzenie może być montowane w domach bez komina i w wysokich budynkach.


Pierwszy kryzys naftowy w 1973 r. zwiększył popyt na coraz bardziej ekonomiczne urządzenia grzewcze. Okres ten przyniósł nowe udoskonalenia, takie jak energooszczędne kotły i pierwsze na rynku podgrzewacze ciepłej wody bez płomyka dyżurnego. W kolejnych latach marka zareagowała nowymi opracowaniami, obejmującymi systemy solarne, pompy ciepła i kotły kondensacyjne.

Dbając o najwyższy poziom jakości, Saunier Duval rozwija i unowocześnia swoje fabryki, a w 1995 roku zostaje pierwszym producentem w Europie, którego wszystkie zakłady produkcyjne posiadają certyfikat jakości ISO 9001.


Dwa ważne wynalazki techniczne – kocioł z zasobnikiem mikroakumulacyjnym oraz technologia ISODYN (oba opatentowane) – umocniły pozycję Saunier Duval jako firmy wyznaczającej standardy w branży. Na ich bazie powstały: kocioł ISOFAST (1997) nagrodzony srebrnym medalem w kategoriach Interclima Design Awards i Product Design Award w Hanowerze, oraz ISOMAX (1999). Obecnie za ambitnym programem badawczo-rozwojowym stoi potężna korporacja przemysłowa. W 2005 r. marka wprowadziła kotły wykorzystujące technologię H-MOD, przeznaczone dla mieszkań z dobrą izolacją termiczną, o mniejszym zapotrzebowaniu na energię cieplną. W tym roku Saunier Duval wprowadził też na rynek – jako pierwszy – niezwykle komfortowe kotły łączące technologię zasobnika warstwowego ISODYN i technikę kondensacyjną: ISOMAX CONDENS i ISOTWIN CONDENS. W 2008 r. Saunier Duval wprowadził nowe wynalazki w osprzęcie, kontynuując badania nad odnawialnymi źródłami energii, aby zapewnić klientom jeszcze wyższy komfort. Wśród nich jest min. technologia ISODYN 2zapewniająca użytkownikom niespotykany komfort ciepłej wody.