Znajdź
Znajdź instalatoraZnajdź
Znajdź instalatora

Aktualności

Dyrektywa ErP i nowa etykieta energetyczna

W celu osiągnięcia zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych, zwiększenia wykorzystania energii odnawialnej i zmniejszenie zużycia energii Unia Europejska przyjęła ambitne cele dotyczące ograniczenia zużycia energii i ochrony klimatu jakie mają być osiągnięte przed rokiem 2020.


Aby osiągnąć te cele Unia Europejska zatwierdziła nowy komplet przepisów, znany jako rozporządzenie ErP, ustanawiające obowiązkowe minimalne efektywności energetyczne i normy emisji dla urządzeń grzewczych i produkujących cieplą wodę użytkową.


W ramach nowych przepisów określono również wymagania w zakresie dostarczania etykiet energetycznych do urządzeń grzewczych i produkujących ciepłą wodę użytkową. Ideą jest, aby łatwiej można było ocenić, jak efektywne jest urządzenie grzewcze czy podgrzewacz wody. Ten nowy system znakowania przypomina obecnie stosowany do etykietowania np. pralek i innych urządzeń gospodarstwa domowego.


Etykiety energetyczne są źródłem użytecznych informacji między innymi na temat klasy energetycznej , głośności, emisji zanieczyszczeń, ale nie są substytutem fachowego doradztwa. Wysoka klasa efektywności widoczna na etykiecie nie oznacza bezwarunkowo, że jest to rozwiązanie o najniższym zużyciu energii, to najbardziej odpowiednie w danych warunkach dla przyszłego użytkownika. Pozostaje wciąż rolą instalatora zapewnienie fachowego doradztwa w zakresie doboru urządzeń czy ich zestawów.


Od 26 września 2015 roku wszystkie nowe pojedyncze urządzenia jak i ich zestawy służące celom grzewczym czy przygotowaniu ciepłej wody użytkowej sprzedawane na terenie UE będą musiały spełnić nowe wymagania i być oznaczone etykietami energetycznymi.


W celu uzyskania szerszych informacji prosimy o kontakt bezpośrednio z infolinią Saunier Duval.