Znajdź
Znajdź instalatoraZnajdź
Znajdź instalatora

Pompy ciepła

Jak działa pompa ciepła?

Pompa ciepła stała się w ostatnich latach coraz częściej stosowanym źródłem ciepła w domach, ale też w budynkach biurowych, handlowych czy użytkowych, zastępując urządzenia spalające jakiekolwiek paliwo.

Powietrzna pompa ciepła – dlaczego jest tak popularna?

Kiedy mamy do dyspozycji dużą działkę (z dostępem do zbiornika wodnego), budujemy nowy dom i dysponujemy większymi środkami finansowymi, możemy rozpatrywać dowolny rodzaj pompy ciepła: powietrzną, gruntową czy wodną. W większości przypadków jednak działka ledwo wystarcza na postawienie domu i pozostawienie skromnej powierzchni dla relaksu – ogródka, placu zabaw itp. Podobnie gdy modernizujemy instalację w istniejącym domu i wymieniamy źródło ciepła np. kocioł stałopalny. Wtedy wygodnym rozwiązaniem staje się pompa ciepła powietrzna.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze mocy pompy ciepła potrzebnej do ogrzania domu?

Pompy ciepła są coraz chętniej wybierane przez inwestorów zarówno w miastach, jak i na terenach podmiejskich. Trudno się temu dziwić, skoro są to urządzenia tanie w eksploatacji i ekologiczne. Ze względu na szeroką i bardzo zróżnicowaną ofertę pomp dostępnych na rynku, a także na odmienne potrzeby każdego gospodarstwa wybór odpowiedniego sprzętu nie należy jednak do najłatwiejszych. W tym tekście podpowiadamy, jakie kwestie wziąć pod uwagę przy zakupie pompy ciepła do

Współczynnik COP pompy ciepła – co to jest i od czego zależy jego wartość?

Pompy ciepła to wysokosprawne urządzenia grzewcze, które powoli wypierają tradycyjne rozwiązania, takie jak kotły gazowe czy stałopalne. Stosując pompę ciepła, znacząco redukujemy nasz ślad węglowy, tym niemniej warto zadbać, aby urządzenie to pracowało z jak najwyższą efektywnością. Jak sprawić, żeby tak się działo? Przede wszystkim warto zapoznać się ze współczynnikiem COP.

Pompa ciepła a zużycie prądu – co warto o tym wiedzieć?

Pompy ciepła to nowoczesne urządzenia grzewcze wykorzystujące odnawialne źródło energii, jakim jest na przykład powietrze atmosferyczne. Do swojej pracy wymagają jednak zasilania prądem elektrycznym. Razem z ekspertami Saunier Duval wyjaśniamy od czego zależy oraz jak obliczyć zużycie prądu przez pompę ciepła.

Pompa ciepła do podłogówki – dlaczego to dobre połączenie?

Ogrzewanie podłogowe ma wiele zalet. Umożliwia swobodną aranżację wnętrz, pozwalając na oszczędzenie miejsca zajmowanego dotychczas przez grzejniki. W trakcie ogrzewania pomieszczeń pozwala uzyskać najbardziej optymalny z fizjologicznego punktu widzenia gradient temperatury, a także nie generuje uciążliwego przypiekania kurzu na gorących powierzchniach metalowych grzejników. Pompa ciepła do ogrzewania podłogowego gwarantuje kolejne korzyści, które warto wyszczególnić, ponieważ to wręcz idealnie pasujące do siebie zestawienie.

Budowa pompy ciepła gruntowej. Jakie są elementy pompy ciepła i za co odpowiadają?

Niezależnie od tego jaką pompę ciepła wybierzemy do naszej inwestycji, zasada ich działania zawsze będzie taka sama. Ich zadaniem jest uzyskanie ciepła z odnawialnych źródeł energii i wykorzystanie go do ogrzewania budynku lub przygotowywania ciepłej wody użytkowej. Warto jednak zapoznać się z budową pompy ciepła, aby zrozumieć zasady działania tej instalacji, a dzięki temu dowiedzieć się, jak poprawnie przygotować budynek do jej montażu.