Znajdź
Znajdź instalatoraZnajdź
Znajdź instalatora

Pompy ciepła

Jak działa pompa ciepła?

Pompa ciepła stała się w ostatnich latach coraz częściej stosowanym źródłem ciepła w domach, ale też w budynkach biurowych, handlowych czy użytkowych, zastępując urządzenia spalające jakiekolwiek paliwo.

Powietrzna pompa ciepła – dlaczego jest tak popularna?

Kiedy mamy do dyspozycji dużą działkę (z dostępem do zbiornika wodnego), budujemy nowy dom i dysponujemy większymi środkami finansowymi, możemy rozpatrywać dowolny rodzaj pompy ciepła: powietrzną, gruntową czy wodną. W większości przypadków jednak działka ledwo wystarcza na postawienie domu i pozostawienie skromnej powierzchni dla relaksu – ogródka, placu zabaw itp. Podobnie gdy modernizujemy instalację w istniejącym domu i wymieniamy źródło ciepła np. kocioł stałopalny. Wtedy wygodnym rozwiązaniem staje się pompa ciepła powietrzna.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze mocy pompy ciepła potrzebnej do ogrzania domu?

Pompy ciepła są coraz chętniej wybierane przez inwestorów zarówno w miastach, jak i na terenach podmiejskich. Trudno się temu dziwić, skoro są to urządzenia tanie w eksploatacji i ekologiczne. Ze względu na szeroką i bardzo zróżnicowaną ofertę pomp dostępnych na rynku, a także na odmienne potrzeby każdego gospodarstwa wybór odpowiedniego sprzętu nie należy jednak do najłatwiejszych. W tym tekście podpowiadamy, jakie kwestie wziąć pod uwagę przy zakupie pompy ciepła do

Współczynnik COP pompy ciepła – co to jest i od czego zależy jego wartość?

Pompy ciepła to wysokosprawne urządzenia grzewcze, które powoli wypierają tradycyjne rozwiązania, takie jak kotły gazowe czy stałopalne. Stosując pompę ciepła, znacząco redukujemy nasz ślad węglowy, tym niemniej warto zadbać, aby urządzenie to pracowało z jak najwyższą efektywnością. Jak sprawić, żeby tak się działo? Przede wszystkim warto zapoznać się ze współczynnikiem COP.

Pompa ciepła a zużycie prądu – co warto o tym wiedzieć?

Pompy ciepła to nowoczesne urządzenia grzewcze wykorzystujące odnawialne źródło energii, jakim jest na przykład powietrze atmosferyczne. Do swojej pracy wymagają jednak zasilania prądem elektrycznym. Razem z ekspertami Saunier Duval wyjaśniamy od czego zależy oraz jak obliczyć zużycie prądu przez pompę ciepła.

Pompa ciepła do podłogówki – dlaczego to dobre połączenie?

Ogrzewanie podłogowe ma wiele zalet. Umożliwia swobodną aranżację wnętrz, pozwalając na oszczędzenie miejsca zajmowanego dotychczas przez grzejniki. W trakcie ogrzewania pomieszczeń pozwala uzyskać najbardziej optymalny z fizjologicznego punktu widzenia gradient temperatury, a także nie generuje uciążliwego przypiekania kurzu na gorących powierzchniach metalowych grzejników. Pompa ciepła do ogrzewania podłogowego gwarantuje kolejne korzyści, które warto wyszczególnić, ponieważ to wręcz idealnie pasujące do siebie zestawienie.

Budowa pompy ciepła gruntowej. Jakie są elementy pompy ciepła i za co odpowiadają?

Niezależnie od tego jaką pompę ciepła wybierzemy do naszej inwestycji, zasada ich działania zawsze będzie taka sama. Ich zadaniem jest uzyskanie ciepła z odnawialnych źródeł energii i wykorzystanie go do ogrzewania budynku lub przygotowywania ciepłej wody użytkowej. Warto jednak zapoznać się z budową pompy ciepła, aby zrozumieć zasady działania tej instalacji, a dzięki temu dowiedzieć się, jak poprawnie przygotować budynek do jej montażu.

Kotłownia z pompą ciepła – jakie warunki musi spełnić?

Pomieszczenie, w którym umieszcza się źródło ciepła, z reguły nazywamy kotłownią, chociaż w wielu domach coraz częściej zamiast kotła instaluje się tam pompę ciepła. Przyzwyczailiśmy się do nazwy „kotłownia” i nadal tak mówimy o miejscu, w którym znajduje się źródło ciepła, niezależnie od jego rodzaju. Wybór sposobu ogrzewania nie tylko decyduje o komforcie i kosztach użytkowania domu, ale także determinuje miejsce i warunki zainstalowania urządzenia. Jakie są wymagania dla kotłowni z pompą ciepła? Czy decydując się za zakup pompy, musimy uwzględnić specjalne pomieszczenie do jej instalacji? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w naszym artykule.

Jaki może być koszt ogrzewania pompą ciepła i jak to sprawdzić?

Pompy ciepła do ogrzewania domu i przygotowania ciepłej wody użytkowej są coraz częściej wybieranymi urządzeniami grzewczymi. W porównaniu z tradycyjnymi systemami opartymi na spalaniu paliw kopalnych eksploatacja pomp ciepła emituje znacznie mniej spalin i innych szkodliwych związków chemicznych do atmosfery. Ogrzewanie budynków pompą ciepła to jeden z najbardziej ekologicznych i energooszczędnych sposobów na zapewnienie komfortu cieplnego w budynku. Jakie mogą być koszty ogrzewania pompą ciepła? Sprawdzamy!

Rodzaje pomp ciepła – poznaj je bliżej

Wykorzystanie pomp ciepła w instalacji grzewczej staje się coraz popularniejszym rozwiązaniem wśród właścicieli domów jedno- i wielorodzinnych. To bardzo ekologiczny i ekonomiczny sposób. W niniejszym artykule omówimy, jakie są rodzaje pomp ciepła, a także przedstawimy ich charakterystykę, aby pomóc Ci w podjęciu właściwej decyzji.

Serwis pompy ciepła – na czym polega, jak często trzeba go wykonywać?

Pompy ciepła bez wątpienia stały się jednym z najbardziej popularnych wyborów do instalacji grzewczych. Urządzenia korzystające z odnawialnych źródeł energii są nie tylko ekologiczne, ale również efektywne energetycznie. Jednak, aby móc w pełni korzystać ze wszystkich zalet pomp, należy wykonywać regularne przeglądy techniczne. W artykule wyjaśnimy, na czym polega okresowy serwis pomp ciepła, a także, jakie są związane z nim koszty.

Chłodzenie pompą ciepła – jak to działa?

Dynamiczny rozwój technologii pomp ciepła w przeciągu ostatnich kilku lat sprawił, że potencjalni klienci zauważyli, jak uniwersalne może być to urządzenie. Nowe zmiany w ogrzewnictwie powodują, że nie wszyscy od razu chcą je wypróbować. Jednak pompa ciepła to nie tylko ogrzewanie. Obecnie wszyscy są świadkami zmian klimatycznych i coraz bardziej zauważalne jest to, jak pory roku potrafią zaskoczyć nawet najstarszych górali. Ze względu na te zjawiska, potrzeby komfortu cieplnego stają się wymagające. Pompa ciepła poza sezonem grzewczym może również służyć do obniżania temperatury latem bez konieczności stosowania dodatkowych urządzeń klimatyzacyjnych. Z artykułu dowiesz się, jak działa chłodzenie pompą ciepła.

Grzejniki do pompy ciepła – czy to dobre rozwiązanie?

W dzisiejszych czasach wiele osób poszukuje alternatywnych sposobów na ogrzewanie swojego domu. Wśród dostępnych rozwiązań coraz popularniejsze stają się pompy ciepła, które wykorzystują energię ze źródeł odnawialnych do ogrzewania i chłodzenia budynków oraz przygotowywania c.w.u. Zastanawiasz się, czy pompa ciepła ogrzeje dom we współpracy z grzejnikami? W tym artykule wyjaśniamy, jak dobrać odpowiednią pompę ciepła do grzejników, a także, na co zwrócić uwagę, jeśli zdecydujesz się na takie rozwiązanie.

Pompa ciepła do mieszkania – czy to dobry pomysł?

Pompa ciepłą jest jednym z najtańszych sposobów ogrzewania budynków. W związku z tym coraz więcej właścicieli małych mieszkań, szukając oszczędności, zastanawia się nad montażem tego urządzenia w swoim lokalu. W artykule przedstawiamy możliwości oraz wymagania, jakie należy spełnić, aby inwestycja była zarówno opłacalna, jak i użyteczna.

Ogrzewanie bez smogu – postaw na ekologiczną pompę ciepła!

Jednym z najbardziej rozpoznawalnych i powszechnych problemów dotyczących skażeń powietrza jest smog. To groźne połączenie zanieczyszczeń atmosferycznych, które wpływa nie tylko na zdrowie człowieka, ale również na cały ekosystem. Warto zastanowić się, czym tak naprawdę jest smog, w jaki sposób powstaje oraz jakie skutki niesie za sobą zarówno dla otoczenia, jak i naszego organizmu.

Pompa ciepła o podwyższonej klasie efektywności energetycznej – co warto o niej wiedzieć?

Rosnące ceny energii, a także coraz bardziej restrykcyjne przepisy ochrony środowiska narzucają producentom urządzeń grzewczych, produkowanie sprzętów spełniających ustalone kryteria, przy jednoczesnym zachowaniu wyśrubowanej klasy efektywności energetycznej urządzeń. Przeczytaj tekst i dowiedz się, dlaczego pompa ciepła o podwyższonej efektywności energetycznej jest korzystnym rozwiązaniem.

Czy pompę ciepła trzeba przygotować do sezonu zimowego?

Ogromną zaletą pomp ciepła jest ich bezobsługowość i pełna automatyzacja pracy. Warto jednak pamiętać, że wspomniana bezobsługowość dotyczy tylko samej eksploatacji. Pompy ciepła, podobnie jak wszystkie inne urządzenia techniczne, wymagają okresowej kontroli, szczególnie przed sezonem grzewczym – odpowiada on za zdecydowaną większość ich rocznego czasu pracy. Czy pompę ciepła należy przygotować do sezonu zimowego? Zdecydowanie tak i w tym celu trzeba odpowiednio wcześniej zaplanować przegląd techniczny. Jak jednak powinny wyglądać poszczególne punkty takiej usługi? Odpowiedzi znajdziesz w poniższym tekście.