Znajdź
Znajdź instalatoraZnajdź
Znajdź instalatora

Jak działa ogrzewanie podłogowe z kotłem kondensacyjnym?

Zastosowanie ogrzewania podłogowego niesie za sobą szereg korzyści związanych z komfortem i wysoką estetyką pomieszczeń. Nie mniej ważny jest jednak fakt, że dzięki wykorzystaniu tzw. „podłogówki” nasz kocioł kondensacyjny może pracować przez cały rok z najwyższą sprawnością. Jeśli zastanawiasz się, jak zrobić ogrzewanie podłogowe z kotłem kondensacyjnym, przeczytaj artykuł!

Sprawdź, jak zrobić ogrzewanie podłogowe oraz jak nim sterować za pomocą regulatora MiPro Sense

Z tekstu dowiesz się:

  • jak działa ogrzewanie podłogowe,
  • w jaki sposób można sterować systemem ogrzewania podłogowego,
  • dlaczego kocioł do ogrzewania podłogowego to opłacalna inwestycja.

Systemy ogrzewania podłogowego cieszą się największą popularnością w budynkach, które dopiero powstają. W przypadku modernizacji zastosowanie ogrzewania płaszczyznowego nie jest niemożliwe, jednak wymaga już gruntownego remontu posadzek. Zastosowanie „podłogówki” w naszym domu daje jednak wiele korzyści. Przede wszystkim pozbywamy się ze ścian na ogół nieatrakcyjnych wizualnie grzejników. Dzięki specyficznym właściwościom ogrzewania podłogowego możemy również obniżyć temperaturę w naszym budynku bez negatywnego wpływu na komfort cieplny. Razem z ekspertami Saunier Duval wyjaśniamy, czym jest ogrzewanie podłogowe i dlaczego jest tak korzystne przy współpracy z gazowym kotłem kondensacyjnym.

Jak działa ogrzewanie podłogowe? Jaka temperatura zasilania jest potrzebna?

System centralnego ogrzewania w naszym budynku, to zamknięty obieg, w którym krąży woda grzewcza. Jest ona podgrzewana przez urządzenie grzewcze, takie jak kocioł kondensacyjny.

Zastanawiasz się, jaka temperatura wody na ogrzewanie podłogowe będzie najlepsza? Jest ona regulowana poprzez automatykę kotła. Woda podgrzana przez kocioł dostarczana jest do rozdzielaczy, czyli kolektorów, do których podłączane są poszczególne pętle „podłogówki”. Pętle, czyli rurki o długości 80-100 m, w których krąży woda, układane są w pomieszczeniach i zalewane wylewką podłogową – jastrychem. Wylewka ta stanowi dodatkowy bufor ciepła. Dzięki dużej i efektywnej powierzchni grzewczej nie jest wymagana wysoka temperatura zasilania instalacji – inaczej niż ma to miejsce w przypadku tradycyjnych grzejników.

Jak sterować kotłem kondensacyjnym, zasilającym instalację ogrzewania podłogowego?

W przypadku kotłów kondensacyjnych Saunier Duval polecanym rozwiązaniem jest zastosowanie regulatora pogodowego MiPro Sense. Regulator ten w zależności od ustawionej przez instalatora krzywej grzewczej sam dobiera temperaturę zasilania instalacji, w zależności od temperatury powietrza atmosferycznego. Pozwala to na optymalną pracę całego układu ogrzewania przez cały okres sezonu grzewczego. Często spotykanym rozwiązaniem w przypadku budynków jednorodzinnych jest podział systemu grzewczego na dwie strefy – parter i piętro. Daje to możliwość ustalenia osobnych przedziałów czasowych pracy dla tych stref oraz dostosowania żądanej temperatury w pomieszczeniach. Dzięki temu nie musisz się zastanawiać, jaka temperatura na kotle gazowym przy „podłogówce” jest optymalna. Regulator robi to za Ciebie!

Ogrzewanie podłogowe – jaki kocioł najlepiej z nim współpracuje?

Ze względu na swoje właściwości pracy, wykorzystanie kotła kondensacyjnego przy ogrzewaniu podłogowym jest szczególnie opłacalne. Dzieje się tak, ponieważ im niższa temperatura wymagana na zasilaniu instalacji grzewczej, z tym większą efektywnością pracuje nasz kocioł. Kotły kondensacyjne, w odróżnieniu od tradycyjnych urządzeń, mają możliwość wykorzystania dodatkowego ciepła powstającego w wyniku skraplania pary wodnej zawartej w spalinach. Proces ten zachodzi tym intensywniej, im niższa jest temperatura wody grzewczej powracającej z instalacji centralnego ogrzewania. Gdy w przypadku nowoczesnych systemów grzewczych w przypadku grzejników powracająca woda grzewcza będzie miała temperaturę powyżej 40°C, to przy ogrzewaniu podłogowym może to być nawet poniżej 30°C. Wyższa sprawność kotła przekłada się bezpośrednio na niższe koszty eksploatacji naszego systemu grzewczego.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, czym jest kondensacja, na czym polega i w jaki sposób dokładnie zachodzi ten proces, przeczytaj nasz artykuł. Dzięki tej wiedzy będziesz mógł wybrać idealne rozwiązanie grzewcze dla siebie, a także dopasować instalacje do potrzeb cieplnych swojego budynku.

Przeczytaj też: Ogrzewanie c.w.u. gazem – koszty, korzyści i polecane urządzenia