Znajdź
Znajdź instalatoraZnajdź
Znajdź instalatora

Jak wybrać rodzaj ogrzewania do domku letniskowego?

Posiadanie domku letniskowego wiąże się z licznymi korzyściami. Gwarantuje przede wszystkim spokojny wypoczynek z daleka od miejskiego zgiełku oraz daje możliwość zaplanowania relaksu w dowolnym czasie. Jednakże towarzyszą temu także pewne wyzwania, z których jednym z najważniejszych jest wybór właściwego rodzaju ogrzewania budynku. Czym ogrzewać domek letniskowy? Jakie są wady i zalety poszczególnych rozwiązań? Wskazówki znajdziesz w poniższym tekście.

Pompa ciepła GeniaAir Split

Z tekstu dowiesz się:

  • jakie ogrzewanie do domku letniskowego wybrać,
  • czy warto wybrać gazowe ogrzewanie domku letniskowego,
  • czy elektryczne ogrzewanie domku letniskowego to dobry pomysł.

Ogrzewanie domku letniskowego całorocznego – możliwości i rozwiązania

Nie wszystkie domki letniskowe wymagają ogrzewania, niekiedy są one zamieszkiwane wyłącznie w sezonie letnim, a na jesieni ich właściciele zmuszeni są do problematycznego opróżniania instalacji wodnej w celu uniknięcia ryzyka jej zamarznięcia. Jeśli jednak chcesz odpoczywać o dowolnej porze roku, to ogrzewanie domku letniskowego staje się koniecznością.

Jakie ogrzewanie do domku letniskowego całorocznego wybrać? Zasadniczo możliwości są takie same jak we wszystkich innych obiektach, jednak w tym przypadku część rozwiązań ma swoje szczególne zalety. Wyróżnia się trzy główne rodzaje ogrzewania:

  • gazowe,
  • elektryczne, gdzie urządzeniami grzewczymi są kotły, klimatyzatory lub pompy ciepła,
  • stałopalne – kotły i kominki.

Ogrzewanie z wykorzystaniem urządzeń stałopalnych nie jest najlepszym rozwiązaniem dla domków letniskowych. Istotną wadą jest w tym przypadku brak pełnej automatyzacji i możliwości zdalnego sterowania. W drodze na zimowy wypoczynek, większość osób oczekuje przybycia do już nagrzanego budynku. Domu, w którym od razu można zacząć komfortowo przebywać, bez konieczności poświęcania cennego czasu na rozpalenie kotła i ogrzanie wychłodzonej konstrukcji budynku. Z tego powodu ogrzewanie stałopalne pełni w takich obiektach zwykle rolę pomocniczą i awaryjną, sprowadzając się do prostego kominka tradycyjnego.

Gazowe ogrzewanie domku letniskowego całorocznego

Ogrzewanie gazowe pozbawione jest wskazanej powyżej wady. Układ z kotłem sterowanym z wykorzystaniem aplikacji na telefon umożliwia uruchomienie ogrzewania z odpowiednim wyprzedzeniem, jeszcze przed przybyciem domowników na miejsce. Najprostszym układem tego typu jest np. połączenie kotła MicraCom Condens 24-AS/1 z modułem komunikacji internetowej MiGoLink SR 940f z funkcją regulacji pogodowej.

Kotły gazowe mają ważną zaletę umożliwiającą wygodne wykorzystanie w domkach letniskowych, którą jest także możliwość przepływowego podgrzewania ciepłej wody użytkowej bez konieczności jej magazynowania w zasobniku pojemnościowym. Dzięki temu woda nie stoi niepotrzebnie w zbiorniku, co zmniejsza ryzyko rozwoju niebezpiecznych bakterii legionella. Ograniczane są również straty ciepła – po wyjeździe użytkowników ciepło dostarczone do zmagazynowanej wody zostałoby niewykorzystane i utracone. Dwufunkcyjny, przepływowy kocioł gazowy to również niskie koszty inwestycyjne i elastyczny montaż umożliwiający lokalizację urządzenia w kuchni lub w łazience.

Obecnie kotły gazowe to również tanie ogrzewanie domku letniskowego. Biorąc pod uwagę wszystkie opłaty, łączne koszty wynoszą ok. 0,32 zł brutto za 1 kWh energii. Taka cena będzie obowiązywać do połowy 2024 roku.

Ogrzewanie gazowe nie zawsze jest jednak możliwe. Domki letniskowe często zlokalizowane są w miejscach niedostępnych dla sieci gazowej. Alternatywą dla niej są indywidualne zbiorniki na gaz płynny usytuowane na działce. W tym jednak przypadku trzeba liczyć się z wyraźnie większymi kosztami inwestycyjnymi związanymi z zakupem zbiornika, niezbędnego wyposażenia i instalacją. Sam montaż kotła również nie będzie już tak elastyczny, ponieważ zgodnie z prawem kotłownia, w której zlokalizowany jest kocioł spalający propan musi być do tego celu odpowiednio przystosowana.

Elektryczne ogrzewanie domków letniskowych

Ogrzewanie elektryczne domku letniskowego umożliwia wykorzystanie szerokiej gamy urządzeń. Kotły elektryczne to proste rozwiązanie zapewniające najniższe koszty inwestycyjne. Podobnie jak gazowe kotły dwufunkcyjne – są bardzo elastyczne w montażu, np. model Renova Electric.

Jeśli jednak interesuje Cię tanie ogrzewanie domku letniskowego, to niestety w tym przypadku należy liczyć się z najwyższymi kosztami eksploatacji. Dla najbardziej popularnej taryfy elektrycznej G11 cena prądu obowiązująca do 30.06.2024 r. kształtuje się na poziomie ok. 0,83 zł brutto za 1 kWh energii do niewielkiego limitu zużycia 1500 kWh oraz 1,33 zł brutto za 1 kWh powyżej tego limitu. Kotły elektryczne oraz alternatywne układy z elektrycznymi kablami/matami grzejnymi generują 3-4 razy wyższe rachunki niż ogrzewanie gazowe. Wynika to z faktu, że tego typu urządzenia dostarczają w uproszczeniu 1 kWh energii cieplnej na 1 kWh pobranej energii elektrycznej.

Pompa ciepła GeniaAir Split

W odniesieniu do kosztów eksploatacji sytuacja z pompami ciepła np. Genia AirSplit wygląda zgoła inaczej. Są to energooszczędne urządzenia, które w połączeniu z instalacją grzejnikową zwykle osiągają średnioroczną efektywność ogrzewania pomieszczeń na poziomie ok. 3, a z instalacją ogrzewania podłogowego ok. 4. Oznacza to, że choć za 1 kWh prądu zapłacimy tyle samo, co w przypadku kotła elektrycznego to do ogrzania takiego samego budynku będziemy potrzebować 3 do 4 razy mniejszej ilości energii elektrycznej. To duża różnica. Wadą pomp ciepła są jednak zdecydowanie wyższe koszty inwestycyjne.

Zakup pompy ciepła to koszt od 5 do 7 razy większy niż kotła elektrycznego. Należy również pamiętać, że choć są one urządzeniami w pełni automatycznymi i można je uruchomić zdalnie, to ich sprężarki muszą pracować w ramach tzw. koperty pracy, na którą składają się odpowiednie wymogi dotyczące nie tylko temperatury źródła ciepła, ale także temperatury samej instalacji. Wyziębiony układ centralnego ogrzewania, w domu, w którym użytkownik przez większość czasu utrzymuje niskie temperatury pomieszczeń np. na poziomie < 10℃ może uniemożliwić start pompy ciepła. Z tego powodu zaleca się, aby w domkach letniskowych z pompami ciepła utrzymywać temperaturę wewnętrzną na odpowiednio wysokim poziomie, np. 18℃.

Alternatywą dla pomp ciepła są pokrewne im urządzenia, czyli klimatyzatory. Z teoretycznego punktu widzenia są to pompy ciepła powietrze-powietrze. Na rynku istnieją klimatyzatory przystosowane zarówno do funkcji chłodzenia, jak i grzania. Przykładem takiej linii produktów są klimatyzatory VivAir. Największą zaletą takiego ogrzewania domku letniskowego jest brak konieczności posiadania cieczowego układu centralnego ogrzewania. Dzięki temu możliwe jest ogrzanie każdego domku letniskowego, nawet najprostszych obiektów, w których taka instalacja nigdy nie została lub nie zostanie wykonana. Wystarczy jedynie zasilanie energią elektryczną. Jednocześnie koszty eksploatacji klimatyzatorów w funkcji grzania również są niższe niż kotłów elektrycznych. Biorąc pod uwagę brak konieczności wykonania instalacji c.o., koszty inwestycyjne są także stosunkowo niewielkie. Wadą tego rozwiązania może być zmiana estetyki budynku spowodowana koniecznością instalacji agregatów-jednostek zewnętrznych na lub obok elewacji domku. Problem też można zniwelować, stosując układy typu multisplit z jedną jednostką zewnętrzną większej mocy i połączonymi z nią 3-4 jednostkami wewnętrznymi. Trzeba mieć również na uwadze, że ogrzewanie w formie nawiewu ciepłym powietrzem nie dla wszystkich będzie tak samo komfortowe w odbiorze, jak tradycyjne centralne ogrzewanie.

Przeczytaj też: Czym podgrzewać wodę latem?