Znajdź
Znajdź instalatoraZnajdź
Znajdź instalatora

Jaki zasobnik c.w.u. wybrać do kotła kondensacyjnego?

Kocioł kondensacyjny stanowi czyste i bezobsługowe źródło ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej w Twoim domu. Warto pamiętać, że tylko prawidłowo dobrany system będzie mógł w pełni zaspokoić potrzeby najwyższego komfortu przy jak najniższych kosztach eksploatacji. Nie mniej ważny od samego kotła jest odpowiedni dobór systemu przygotowania ciepłej wody użytkowej.

Zasobnik c.w.u. na ścianie kuchni

Z tekstu dowiesz się:

  • gdzie stosuje się kotły dwufunkcyjne
  • kiedy montuje się kotły z zasobnikiem,
  • gdzie sprawdzi się kocioł jednofunkcyjny z zasobnikiem.

Decydując się na ogrzewanie domu gazowym kotłem kondensacyjnym, należy zawsze zacząć od określenia zapotrzebowania na odpowiednią technologię. Wynika to z faktu, że zupełnie inne urządzenie może spełnić wymagania mieszkania, a inne – domu jednorodzinnego. To właśnie sposób przygotowania ciepłej wody użytkowej stanowi główną różnicę pomiędzy poszczególnymi technologiami kotłów. Co więcej, posiadanie zasobnika ciepłej wody użytkowej nie zawsze jest konieczne. Razem z ekspertami Saunier Duval wyjaśniamy, jak dobrać sposób przygotowania ciepłej wody użytkowej do naszych potrzeb.

Kocioł gazowy dwufunkcyjny – wszędzie tam, gdzie nie ma miejsca na zasobnik

Kotły dwufunkcyjne, takie jak np. Saunier Duval MicraCom Condens, wybiera się najczęściej do mieszkań lub niewielkich domów. Ich główną zaletą jest niewielka ilość miejsca wymagana do instalacji urządzenia. Kotły dwufunkcyjne podgrzewają ciepłą wodę w sposób przepływowy poprzez wymiennik płytowy zabudowany wewnątrz kotła, więc nie stosuje się do nich osobnych zbiorników ciepłej wody użytkowej. Ograniczenie stanowi jednak fakt, że urządzenia te, przygotowując ciepłą wodę na bieżąco, mogą jej dostarczyć tylko tyle, na ile pozwala maksymalna moc kotła. Kocioł MicraCOM Condens przy podgrzewaniu c.w.u. osiąga moc 24 kW. Oznacza to, że może przygotować 11,5 litra ciepłej wody na minutę przy założeniu, że wodę z wodociągu podgrzewamy o 30°C. W praktyce oznacza to, że możliwy jest komfortowy pobór ciepłej wody użytkowej tylko z jednego prysznica naraz. Przy większej liczbie jednoczesnych punktów poboru komfort ciepłej wody może się znacząco obniżyć.

Kocioł gazowy dwufunkcyjny z zasobnikiem – niewielka ilość miejsca, duża wydajność

Jeżeli dysponujesz niewielką ilością miejsca na kocioł, ale zwykły kocioł dwufunkcyjny nie jest w stanie sprostać Twoim wymaganiom odnośnie do przygotowania c.w.u., warto przemyśleć zastosowanie kotła dwufunkcyjnego z wbudowanym zasobnikiem. Przykładem takiego urządzenia jest Saunier Duval IsoTwin Condens. Technologicznie jest to kocioł dwufunkcyjny kondensacyjny, również podgrzewający ciepłą wodę przepływowo. Takie urządzenie dysponuje jednak buforem ciepłej wody w postaci 2 zasobników o pojemności 21 litrów umieszczonych „na plecach” kotła. Przez to kocioł IsoTwin Condens jest nieco większy od zwykłego kotła dwufunkcyjnego. Wbudowane zasobniki c.w.u. jednakże znacząco zwiększają wydajność kotła w przygotowaniu ciepłej wody użytkowej. W zależności od mocy urządzenia otrzymamy tej wody od 18 do 21 litrów na minutę.

Kocioł jednofunkcyjny z zasobnikiem c.w.u. – najwyższy komfort

W domach jednorodzinnych oraz wszędzie tam, gdzie wymagany jest wysoki komfort poboru ciepłej wody użytkowej, polecanym rozwiązaniem jest zastosowanie jednofunkcyjnego kotła z zasobnikiem c.w.u. ̶ np. Saunier Duval Thelia Condens. Przy doborze pojemności zasobnika trzeba wziąć pod uwagę liczbę oraz rodzaj punktów poboru. Należy pamiętać, że stosowanie deszczownic lub wanien o dużej pojemności może mieć znaczący wpływ na zapotrzebowanie na ciepłą wodę użytkową. W przypadku wanien warto posiadać zasobnik o pojemności podobnej do pojemności wanny lub niewiele od niej mniejszej. Pozwoli to na obniżenie temperatury wody utrzymywanej w zasobniku, co przekłada się na wyższą sprawność kotła przy podgrzewaniu tej wody. Jeżeli posiadamy deszczownicę, to należy wziąć pod uwagę jej przepływ i dobrać pojemność zasobnika tak, aby możliwa była komfortowa kąpiel. Należy również pamiętać, że podgrzanie pełnej pojemności zasobnika może zająć od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu minut.

Stoisz przed wyborem kotła? Zapytaj fachowych doradców Saunier Duval o odpowiednie rozwiązanie.
Napisz do nas przez formularz kontaktowy!