Znajdź
Znajdź instalatoraZnajdź
Znajdź instalatora

Na co zwrócić uwagę przy wyborze kotła gazowego?

Odpowiedni wybór źródła ciepła to nie wszystko, nad czym musi się zastanowić inwestor poszukujący odpowiedniego rozwiązania. Zastosowanie kotła gazowego to niewątpliwie dobre rozwiązanie. W tym miejscu nasuwa się jednak kolejne pytanie: jaki kocioł gazowy wybrać? W tym artykule zostanie poruszonych kilka ważniejszych kwestii, na które powinien zwrócić uwagę każdy potencjalny nabywca kotła gazowego.

Kocioł IsoFast Condens z interfejsem wygodnym w obsłudze

Z tekstu dowiesz się:

  • jak wybrać odpowiedni wariant kotła,
  • jak wybrać moc grzewczą,
  • na co wpływa rodzaj gazu,
  • dlaczego tak ważna jest sprawność kotła.

Wybór najlepszego kotła gazowego nie jest prosty. Wymaga bowiem zwrócenia uwagi na wiele czynników, takich jak np. dobór mocy grzewczej do możliwości i potrzeb danego budynku. Aby dowiedzieć się, jak wybrać kocioł kondensacyjny idealnie dopasowany do Twojej inwestycji, przeczytaj poniższy artykuł!

Jaki kocioł kondensacyjny wybrać – jedno- czy dwufunkcyjny?

Odpowiedź na postawione wyżej pytanie w dużej mierze zależy od charakterystyki budynku inwestora i profilu poboru c.w.u. przez użytkowników. Kotły dwufunkcyjne to urządzenia, które produkują wodę użytkową w momencie odkręcenia kranu, tzn. wyłącznie w chwili jej poboru.

Zaletami kotłów dwufunkcyjnych są: niski koszt inwestycyjny, minimalne zapotrzebowanie na przestrzeń montażową oraz brak strat postojowych (ponieważ nie magazynują wody). Bardzo dobrze sprawdzają się w niedużych mieszkaniach wyposażonych w jedną łazienkę oraz w domkach letniskowych użytkowanych sezonowo. Ich wadą jest natomiast zawsze wysoka (powyżej 21 kW) moc urządzenia, co może prawnie uniemożliwić wykonanie poziomego przewodu powietrzno-spalinowego przez ścianę budynku, gdy takowy jest jedynym możliwym rozwiązaniem w danej lokalizacji. Kolejnymi wadami są: słaby komfort cieplny w przypadku korzystania z kilku punktów poboru c.w.u. w tym samym czasie, niemożność podłączenia cyrkulacji c.w.u. oraz konieczność zachowania odległości nie większej niż kilka metrów między kotłem a punktami poboru.

Alternatywną dla kotłów dwufunkcyjnych są kotły ze zintegrowanym zasobnikiem c.w.u. i technologią ładowania warstwowego– np. kocioł kondensacyjny IsoTwin Condens marki Saunier Duval. Innym rozwiązaniem jest zastosowanie jak najlepszego kotła gazowego jednofunkcyjnego współpracującego z zewnętrznym pojemnościowym podgrzewaczem – zasobnikiem c.w.u. Takie rozwiązania co prawda związane są z generowaniem pewnych, niewielkich, strat postojowych oraz wyższym kosztem inwestycyjnym, ale w zamian za to oferują zdecydowanie większy komfort i elastyczność w zakresie korzystania z c.w.u.

Odpowiednia moc grzewcza – jaki kocioł wybrać, aby nie stracić?

W przypadku kotłów do zastosowań domowych nie sumuje się mocy potrzebnej do celów grzewczych oraz na cel produkcji c.w.u. Takie urządzenia pracują bowiem z priorytetem c.w.u., a kocioł nie realizuje tych dwóch funkcji równolegle.

Moc kotła pod kątem centralnego ogrzewania powinna być nie mniejsza niż tzw. projektowe obciążenie budynku podane w kW. Taka informacja często zawarta jest w projekcie budowlanym. Jeżeli jednak tak nie jest, to najlepiej wykonać audyt energetyczny. Audytor potrafi bowiem precyzyjnie określić zapotrzebowanie budynku na ciepło. W innym razie inwestor może jedynie polegać na szacunkowych, orientacyjnych wskaźnikach. W przypadku aktualnego budownictwa będzie to np. zapotrzebowanie rzędu 50 W/m2 a w przypadku starszych, nieocieplonych obiektów może wynosić powyżej 100 W/m2.

Nawet jeżeli zapotrzebowanie na moc będzie bardzo niskie – rzędu kilku kW – to i tak dostępne na rynku kotły, także najlepsze kotły gazowe kondensacyjne, występują zawsze z mocą nie mniejszą niż 14 kW, ponieważ mniejsza wartość byłaby mało efektywna z punktu widzenia produkcji c.w.u.

W przypadku niedużych powierzchni o niskim obciążeniu cieplnym ważna jest nie tylko moc maksymalna kotła, ale przede wszystkim jego moc minimalna, tzn. taka do której będzie on potrafił zmodulować pracę palnika w okresach niskiego obciążenia – w praktyce jest to większość sezonu grzewczego. Szeroki zakres modulacji palnika umożliwia płynną pracę urządzenia, bez problematycznego efektu „taktowania”, czyli bardzo częstych cykli załączeń i wyłączeń.

Kocioł IsoFast Condens zapewnia wyjątkowy komfort ciepłej wody

Jak rodzaj gazu w obiekcie wpływa na wybór najlepszego kotła gazowego?

Przed zakupem urządzenia bardzo ważne jest, aby zapoznać się z jego specyfikacją techniczną dotyczącą dopuszczonego rodzaju gazu, z którym może współpracować kocioł. Nie każdy kocioł ma możliwość współpracowania z gazem płynnym, ale również nie wszystkie konstrukcje mogą pracować z każdym rodzajem gazu ziemnego.

W Polsce obecne są trzy rodzaje gazu ziemnego – najpopularniejszy, wysokometanowy gaz typu „E” oraz gazy zazotowane „Lw” oraz „Ls”. W związku z tym potencjalny nabywca kotła powinien upewnić się u swojego dostawcy, jaki rodzaj gazu dostarczany jest do jego budynku. Zebranie takich informacji pozwoli na uniknięcie bardzo przykrych sytuacji związanych z montażem nieodpowiedniego modelu kotła. Zwrócenie sprzedawcy takiego urządzenia najczęściej jest już niemożliwe i straty finansowe liczone są wtedy w tysiącach złotych.

Jak dbać o sprawność nawet najlepszego kotła gazowego?

Im bardziej sprawne jest urządzenie grzewcze, tym niższe rachunki płaci jego właściciel. Kotły gazowe można porównywać np. na podstawie wartości ȠS, która wskazana jest na obowiązkowej karcie produktu (zgodnie z Rozporządzeniem UE Nr 811/2013). Między innymi na podstawie analizy tego dokumenty w prosty sposób można zauważyć wyższość kotła kondensacyjnego nad niekondensacyjnym. Takie urządzenie cechuje się bowiem wyraźnie większą sezonową efektywnością energetyczną ogrzewania pomieszczeń. Dlatego też warto wybrać najlepszy gazowy kocioł kondensacyjny.

Jak widać, w przypadku kotłów gazowych na rynku nie brakuje szerokiej gamy rozwiązań. Elastyczną ofertą dopasowaną do wielu potrzeb dysponuje marka Saunier Duval. Sprawdź nasze urządzenia, a z pewnością znajdziesz idealne dla siebie!

Przeczytaj też: Co wybrać: kocioł jedno- czy dwufunkcyjny?