Znajdź
Znajdź instalatoraZnajdź
Znajdź instalatora

Serwis pompy ciepła – na czym polega, jak często trzeba go wykonywać?

Pompy ciepła bez wątpienia stały się jednym z najbardziej popularnych wyborów do instalacji grzewczych. Urządzenia korzystające z odnawialnych źródeł energii są nie tylko ekologiczne, ale również efektywne energetycznie. Jednak, aby móc w pełni korzystać ze wszystkich zalet pomp, należy wykonywać regularne przeglądy techniczne. W artykule wyjaśnimy, na czym polega okresowy serwis pomp ciepła, a także, jakie są związane z nim koszty.

Pompa ciepła Saunier Duval

Z tekstu dowiesz się:

  • jakie są warunki przeprowadzenia serwisu pomp ciepła,
  • jak często powinno wykonywać się serwis urządzenia,
  • jakie czynności są realizowane podczas serwisu,
  • ile kosztuje serwis pompy ciepła.

Technologia urządzeń grzewczych stale się rozwija, dzięki czemu działanie pompy ciepła jest coraz cichsze, praktycznie bezobsługowe i zapewnia wysoki komfort użytkowania. Przepisy unijne nakazują ograniczenie emisji CO2 przez państwa członkowskie. Z tego względu szeroko popularyzowane stały się programy rządowe, dzięki którym można uzyskać wsparcie finansowe dla inwestycji. Aby pompa ciepła skutecznie ogrzewała budynek i służyła Ci jak najdłużej, musisz o nią odpowiednio dbać i serwisować.

Warunki wykonania serwisu pomp ciepła

Wykonanie serwisu pomp ciepła jest jednym z wymogów obowiązywania warunków gwarancji. W przypadku urządzeń marki Saunier Duvall producent udziela jej na okres 12 miesięcy od dnia pierwszego uruchomienia, ale nie dłużej niż 18 miesięcy od daty sprzedaży.

Serwis pompy ciepła powinien nastąpić w okresie pomiędzy 9. a 12. miesiącem eksploatacji urządzenia (liczone od daty pierwszego uruchomienia). Gwarancja przysługuje na takich samych warunkach jak w okresie trwania 12-miesięcznego okresu ochronnego. Masz prawo do bezpłatnych napraw wad urządzenia, w okresie do 24 miesięcy od dnia pierwszego uruchomienia, ale nie dłużej niż 30 miesięcy od daty sprzedaży.

Możesz też jednorazowo i odpłatnie przedłużyć okres obowiązywania gwarancji o rok lub o kolejne 3 lata. Warunkiem jest podpisanie umowy w okresie obowiązywania podstawowego okresu ochronnego. Utrzymanie gwarancji w wydłużonym czasie, na przykład o kolejne 3 lata, również wymaga wykonywania serwisu pompy ciepła każdego roku.

Serwis pompy ciepła – jak często wykonywać?

Serwis pompy ciepła, a także jej konserwacja powinny być wykonywane raz w roku. Zaleca się, aby czynności te przeprowadzać przed sezonem grzewczym lub zaraz po nim. Uśredniony czas, za który możesz uznać długość jego trwania to od 1800 do 2200 godzin ciągłej pracy sprężarki. W ujęciu dziennym można przyjąć wartość 83 dni.

Całoroczna lista kontrolna czynności do wykonania jest zamieszczona w instrukcji instalacji pompy ciepła. Może ona się różnić w zależności od rodzaju posiadanego urządzenia, czynnika chłodniczego oraz jego ilości.

Podstawowe czynności wykonywane podczas serwisu pompy ciepła

Dla każdego rodzaju pompy ciepła można wyróżnić kilka wspólnych czynności, na które składa się kontrola:

  • układu dolnego źródła pompy ciepła,
  • układu górnego źródła pompy ciepła,
  • obiegu chłodniczego,
  • automatyki oraz poprawności nastaw.

W przypadku pomp ciepła powietrze-woda dodatkowo szczególną uwagę należy zwrócić na skontrolowanie, sprawdzenie i wyczyszczenie przede wszystkim:

  • parownika,
  • wentylatora,
  • odpływu kondensatu,
  • przyłączy elektrycznych,
  • małych stopek gumowych amortyzujących (pod kątem zużycia),
  • szczelności obiegu czynnika chłodniczego.

Serwis pompy ciepła – cena

Decydując się na wykonanie serwisu pompy ciepła, powinieneś zlecić to osobie z odpowiednimi uprawnieniami. Na naszej stronie możesz łatwo znaleźć serwisanta Saunier Duval. Skorzystaj z wyszukiwarki autoryzowanych partnerów lub skontaktuj się z regionalnym koordynatorem serwisu w danym regionie.

Roczny koszt serwisu pompy ciepła zależy od zakresu prac, czyli od rodzaju i skomplikowania modelu urządzenia. Wynosi on od 400 do 600 zł. Oczywiście bardziej rozbudowane instalacje to wydatek rzędu nawet do 1000 zł w serwisie producenta. Koszt serwisu pompy ciepła może być niższy u autoryzowanych przedstawicieli producenta. Do tego należy doliczyć dojazd, który również pokrywa zamawiający. Przed wykonaniem usługi warto dopytać o koszt, gdyż ten może różnić się od regionu. Nie zapomnij dowiedzieć się, jakie czynności serwisowe zostaną przeprowadzone.

Serwis pompy ciepła kończy się wpisem do karty gwarancyjnej oraz wypełnieniem protokołu przeglądu w formie papierowej, podbitego odpowiednią pieczątką z numerem autoryzacji. Następnie wprowadzone do systemu elektronicznego producenta zostaną niezbędne dane. Każdy klient może mieć wgląd w historię pracy urządzenia i wykonanych czynności. Jeśli znaleziono uszkodzenia, nieprawidłowości w pracy pompy ciepła, powinny być one wymienione w protokole wraz z podaniem zalecanych napraw.

Przeczytaj też: Na co zwrócić uwagę przy wyborze mocy pompy ciepła potrzebnej do ogrzania domu?