Znajdź
Znajdź instalatoraZnajdź
Znajdź instalatora

Jak oszczędnie używać ogrzewania gazowego?

Zastosowanie gazowego kotła kondensacyjnego wiąże się z wysokim komfortem i efektywnością wytwarzania energii. Wobec rosnących cen gazu warto się jednak zastanowić, w jaki sposób zadbać o to, aby nasz kocioł pracował z jak najwyższą sprawnością.

Kocioł kondensacyjny IsoTwin Condens w pomieszczeniu gospodarczym

Z tekstu dowiesz się:

  • jak prawidłowo dobrać kocioł kondensacyjny,
  • czy warto się zdecydować na regulację pogodową,
  • dlaczego należy regularnie serwisować kocioł.

Gazowe kotły kondensacyjne zawdzięczają swoją popularność uniwersalności zastosowania oraz czystości wytwarzania energii. Są to urządzenia, które z powodzeniem można wykorzystać w większości domów, zastępując na przykład kotły stałopalne. Nie bez znaczenia jest również fakt, że kocioł gazowy jest dość łatwy w doborze i instalacji, a technologia kondensacji – sprawdzona, rozwinięta i dostosowana do danego budynku oraz potrzeb mieszkających w nim osób. Decydując się na ogrzewanie kotłem gazowym, warto zadbać o jego prawidłowy dobór i zapewnienie optymalnych warunków eksploatacji. Dzięki temu nasz kocioł będzie pracował z najwyższą sprawnością, co bezpośrednio przełoży się na jak najniższy koszt użytkowania. Wraz z ekspertami Saunier Duval wyjaśniamy w trzech krokach, co należy zrobić, aby nasz kocioł pracował jak najoszczędniej.

1. Prawidłowy dobór pieca gazowego do ogrzewania domu

Stojąc przed wyborem kotła kondensacyjnego, należy przede wszystkim określić swoje potrzeby. Jeżeli mamy do dyspozycji niewiele miejsca – np. montujemy urządzenie w mieszkaniu – warto wybrać kocioł dwufunkcyjny, taki jak Saunier Duval MicraCom Condens. Kocioł ten nie wymaga zastosowania osobnego zasobnika ciepłej wody użytkowej, ponieważ podgrzewa c.w.u. przepływowo. Tam, gdzie wymagany jest wyższy komfort c.w.u., a nie ma dużej przestrzeni montażowej, można wybrać kocioł z wiszącym zasobnikiem, jak IsoTwin Condens. W przypadku domów jednorodzinnych oraz wszędzie tam, gdzie wymagany jest najwyższy komfort poboru ciepłej wody użytkowej, należy stosować kotły jednofunkcyjne z osobnym zasobnikiem c.w.u. Rozwiązanie to pozwala również na zastosowanie cyrkulacji ciepłej wody, dzięki której jest ona dostępna natychmiast po odkręceniu kranu. Dla budynków z nowymi instalacjami dobrym rozwiązaniem będzie kocioł Thelia Condens. Dla systemów modernizowanych polecany jest Saunier Duval Niedźwiedź Condens.

Bardzo istotnym czynnikiem jest dobór odpowiedniej mocy kotła kondensacyjnego. Warto w tym przypadku zdać się na fachową pomoc odpowiednio przeszkolonego instalatora lub zapytać bezpośrednio producenta. Porównując poszczególne kotły, należy również zwrócić uwagę na modulację mocy. Im niższą moc minimalną może osiągnąć kocioł, tym oszczędniej powinien pracować.

2. Regulacja pogodowa ogrzewania gazowego domu

W przypadku kotłów kondensacyjnych regulacja ma kluczowy wpływ na to, jak oszczędnie pracuje nasze urządzenie. Stosując kocioł Saunier Duval, warto wybrać sterownik pogodowy MiPro Sense. Dzięki regulacji pogodowej nasz kocioł automatycznie dostosowuje temperaturę zasilania instalacji centralnego ogrzewania do temperatury powietrza atmosferycznego. Oznacza to, że im chłodniej jest na zewnątrz, tym większa jest temperatura czynnika krążącego w naszej instalacji. W przypadku kotłów kondensacyjnych jest szczególnie istotne, aby zasilać instalację z jak najniższą temperaturą przy zachowaniu komfortu cieplnego. Dzięki temu zwiększamy efekt kondensacji. Dzieje się tak dlatego, że kotły kondensacyjne są w stanie na tyle wychłodzić spaliny, że dochodzi do wykroplenia z nich pary wodnej. W ten sposób uwalniana jest energia skraplania, co czyni cały proces efektywnym energetycznie.

Zastosowanie regulacji niesie za sobą również takie korzyści, jak możliwość dostosowania temperatury, ustawienia przedziałów czasowych ogrzewania oraz cyrkulacji ciepłej wody użytkowej, co może przynieść dodatkowe oszczędności.

3. Regularny serwis pieca do ogrzewania gazowego

Kotły gazowe kondensacyjne mogą pracować nawet ponad 3000 godzin w ciągu roku. Proces spalania zachodzi przy ciągłym podawaniu gazu oraz powietrza atmosferycznego. Dlatego bardzo istotne jest to, aby raz w roku wykonać przegląd kotła. Wykwalifikowany serwisant podczas takiego przeglądu wyczyści komorę spalania, wymieni uszczelkę palnika, skontroluje stan techniczny poszczególnych elementów kotła oraz zbada jakość spalania na podstawie analizy spalin. W ten sposób zyskamy pewność, że nasz kocioł pracuje z najwyższą efektywnością, oraz zminimalizujemy ryzyko usterek w sezonie grzewczym.

Przeczytaj też: Czy ogrzewanie gazowe się opłaca?