Znajdź
Znajdź instalatoraZnajdź
Znajdź instalatora

Montaż kotła gazowego krok po kroku – jak wygląda?

Mimo postępu technologicznego w dziedzinie ogrzewnictwa, inwestorzy planujący budowę domu jednorodzinnego i mający dostęp do sieci gazowej chętnie korzystają z ogrzewania gazowego. W ostatnich latach niestabilna sytuacja ekonomiczno-polityczna sprawiała, że ceny skutecznie mogły odstraszyć potencjalnego nabywcę, a jednak rynek dowiódł, że jest w stanie sobie poradzić i ustabilizować koszty tego nośnika. Decydując się na takie rozwiązanie, warto poznać kwestie związane z montażem kotła gazowego. Z tekstu dowiesz się, jakie wymagania trzeba spełnić, aby wykonać prawidłowy montaż kotła gazowego w domu jednorodzinnym.

Montaż kotła gazowego

Z tekstu dowiesz się:

  • gdzie można zamontować kocioł gazowy,
  • kto może przeprowadzić montaż kotła gazowego,
  • jakie są poszczególne kroki montażu kotła gazowego,
  • ile kosztuje montaż kotła gazowego.

Montaż kotła gazowego – gdzie umieścić urządzenie?

Bez względu na to, czy wybierzesz kocioł jedno czy dwufunkcyjny, instalację urządzenia można przeprowadzić na określonych warunkach. Należy przed zakupem zapoznać się z możliwościami montażu wybranego rozwiązania. W nowych domach zazwyczaj przewiduje się dodatkowe pomieszczenie zwane kotłownią, w którym można bez problemu zamontować urządzenie grzewcze. Z pewnością sprawdzą się w tym miejscu kotły gazowe kondensacyjne jednofunkcyjne z dodatkowym zasobnikiem na ciepłą wodę użytkową.

Jeśli w domu nie zaplanowano kotłowni, inwestor powinien wybrać kotły gazowe kondensacyjne dwufunkcyjne np. IsoFast / IsoTwin Condens wyposażone w dodatkowe zasobniki warstwowe, które są niewielkich rozmiarów i można zamontować je w kuchni lub łazience.

Należy tutaj zwrócić uwagę, że wspomniane pomieszczenia muszą mieć odpowiedni metraż oraz wentylację a kotły powinny znajdować się w odpowiedniej strefie ochronnej.

Nie wolno montować kotła nad wanną lub brodzikiem natryskowym, a tylko w strefie zależnej od stopnia ochrony IP (IP 44 – strefa 2 wg PN-IEC 60364-7-701:2010).

Samodzielny montaż kotła gazowego? Postaw na wykwalifikowanego instalatora

Najważniejsze, aby montaż kotła gazowego został wykonany przez instalatora mającego aktualne uprawnienia gazowe i elektryczne potwierdzone odpowiednimi dokumentami. Zazwyczaj warunkiem gwarancji u wielu producentów jest posiadanie przez fachowca przeszkolenia lub autoryzacji tegoż producenta dla konkretnego rodzaju urządzenia.

Nawet jeśli nie ma takiego wymogu, to i tak warto wybierać wśród fachowców, którzy przeszli odpowiednie szkolenia i znają zakupione urządzenie. Unikniesz w ten sposób potencjalnego zagrożenia nieodpowiedniego montażu i tego, że wykonawca będzie sprawdzał swoją wiedzę na Twoim kotle. Tylko wtedy można mieć pewność, że instalacja i urządzenie grzewcze będą funkcjonować bezawaryjnie, wydajnie i przede wszystkim bezpiecznie.

Montaż kotła gazowego krok po kroku

W nowym domu jednorodzinnym wszelkie prace rozpoczną się od zawieszenia lub ustawienia kotła w odpowiednim miejscu (należy przy tym zwrócić szczególną uwagę na zalecane w instrukcji odstępy montażowe), a następnie podłączenia go do wykonanej instalacji gazowej i centralnego ogrzewania.

Kolejny krok to montaż zasobnika ciepłej wody i doprowadzenie do niego rur wody zimnej, ciepłej i ewentualnej cyrkulacji c.w.u. (zapewnia dopływ ciepłej wody parę sekund po odkręceniu kranu).

Pozostaje jeszcze podłączenie kotła do przewodów powietrzno-spalinowych i sprawdzenie szczelności poszczególnych części instalacji. Ze względu na bezpieczeństwo użytkowników, wspomniane przewody doprowadzają powietrze do kotła, które jest niezbędne podczas procesu spalania gazu oraz odprowadzają spaliny, dlatego też warto wykonać protokół szczelności instalacji po skutecznie przeprowadzonej próbie.

Kondensacyjny kocioł gazowy IsoTwin Condens

Gdybyś w budynku już zamieszkałym planował modernizację kotłowni bez wymiany rur centralnego ogrzewania, zanim zamontujesz nowy kocioł gazowy, warto je odpowiednio przepłukać. Do tego celu wykorzystuje się profesjonalne środki chemiczne, które dodaje się do wody grzejnej w instalacji. Następnie rozgrzewa się system i wymusza ciągły przepływ wody grzejnej, utrzymując jej wysoką temperaturę. Potem należy usunąć wodę z zanieczyszczeniami i kilkakrotnie przepłukać system czystą wodą.

Woda powinna posiadać odpowiednie parametry fizyczno-chemiczne dostosowane do wymagań technicznych z instrukcji instalacji producenta urządzenia.

Należy jednak pamiętać o tym, aby czas, w którym modernizowana instalacja pozostaje bez wody, był jak najkrótszy. W przeciwnym razie (jeśli np. montaż kotła odbędzie się dopiero po kilku, kilkunastu tygodniach), może dojść do sytuacji, że w tym czasie zajdzie intensywna korozja elementów instalacji, ze względu na stały dopływ tlenu oraz instalacja na skutek pracy bakterii tlenowych i beztlenowych będzie się często zapowietrzała.

Montaż kotła gazowego – cena. Postaw na zakup kotła z montażem

Chcesz poznać koszt montażu kotła gazowego? Za proste zamontowanie kondensacyjnego kotła gazowego, bez znacznych przeróbek instalacji i wymiany przewodów spalinowych, zapłacisz od 1500 do 2000 zł. Wykonanie takiej usługi jest z reguły możliwe w ciągu jednego dnia.

Jeśli zakres prac obejmie wymianę części rur w kotłowni czy też przebudowę lub montaż nowego systemu spalinowego, cena może być nawet trzykrotnie wyższa. Natomiast czas wykonania montażu wydłuża się często do dwóch, a niekiedy do trzech dni. Wszystko to jednak zależy, czy masz nową instalację, czy modernizowaną. W przypadku tej drugiej warto wykorzystać sytuację, aby wykonać przegląd już istniejących elementów pod kątem zużycia lub niepokojących oznak korozji.

Przeczytaj też: Jak oszczędnie używać ogrzewania gazowego?