Znajdź
Znajdź instalatoraZnajdź
Znajdź instalatora

Gazowy podgrzewacz wody – jakie warunki należy spełnić, aby go zamontować i bezpiecznie używać?

Odpowiedni sposób montażu podgrzewacza gazowego zapewni jego bezawaryjną i bezpieczną pracę. W niniejszym artykule omawiamy ten temat, a także poruszamy kwestię wymogów, które należy spełnić, aby zainstalować taki podgrzewacz w domu. Dowiesz się również, w jaki sposób należy bezpiecznie użytkować urządzenia gazowe.

Montaż gazowego podgrzewacza wody Opalia

Z tekstu dowiesz się:

  • w jaki sposób działa gazowy podgrzewacz wody,
  • jakie warunki instalacyjne należy spełnić,
  • dlaczego tak ważna jest wentylacja pomieszczenia.

Nawet w niedużej inwestycji, jak np. domek letniskowy, podgrzewanie c.w.u jest niezwykle istotnym elementem, podnoszącym jakość życia. Istnieje kilka możliwości, dzięki którym można o to zadbać. Jednym z nich jest gazowy podgrzewacz wody. Jak ustawić gazowy podgrzewacz wody, aby był bezpieczny i wydajny? Dowiesz się z artykułu!

Jak podłączyć gazowy podgrzewacz wody? Schemat i sposób działania urządzenia

Gazowy podgrzewacz wody to urządzenie, które służy do przygotowania ciepłej wody. Jest to mała skrzynka, w której kryje się wejście gazowe, palnik, wymiennik ciepła oraz wejście zimnej wody, które następnie zmienia się w wyjście ciepłej wody do budynku.

W celu poprawnej pracy urządzenia musimy posiadać przyłącze gazowe oraz przyłącze wody zimnej, a także instalację wody ciepłej. Zasada działania jest dość prosta. W momencie odkręcenia kurka z ciepła wodą podgrzewacz wykrywa przepływ i uruchamia palnik. Praca palnika powoduje zwiększenie temperatury na wymienniku, dzięki czemu zimna woda zostaje podgrzana i trafia do miejsca, w którym odkręciliśmy kurek. Jeśli odkręcimy dwa kurki na raz, to ten proces przebiegnie tak samo, jednak musimy pamiętać, że podgrzewacz ma określony wydatek ciepłej wody. Podgrzewacze Opalia Saunier Duval charakteryzują się wysokim wydatkiem 11 litrów na minutę.

Co to jest instalacja gazowa? Jak zamontować gazowy podgrzewacz wody?

Jak ustawić gazowy podgrzewacz wody, aby zadbać o komfortowy dostęp do ciepłej wody? Ważne jest, żeby podgrzewacz nie był oddalony od punktu czerpalnego. W urządzeniach tych nie mamy cyrkulacji, więc na ciepłą wodę musimy chwilę poczekać. Czas oczekiwania zależy od tego jak daleko punkt czerpalny znajduje się od źródła ciepła, czyli podgrzewacza. Ważna jest również liczba punktów czerpalnych, z których będziemy korzystać w jednym momencie.

Gazowe podgrzewacze wody mają określony wydatek, więc nie wszędzie możemy je montować. Ze względu na ich moc zaleca się montaż w niewielkich budynkach o małym zużyciu ciepłej wody. Są to domy letniskowe, warsztaty, magazyny czy inne budynki, które np. ogrzewane są klimatyzacją lub nie wymagają ogrzewania.

Podgrzewacze Opalia świetnie sobie radzą nawet z niewielkim przepływem oraz niskim ciśnieniem wody, jednak musimy zadbać o to, by ciśnienie było większe niż 25 kPa. Oczywiście musimy pilnować również maksymalnego ciśnienia, które nie powinno być większe niż 10 bar. Ważne jest również ciśnienie gazu. Ciśnienie przyłączowe powinno być równe 20 mbar. Wydatek podgrzewacza Opalia to 11 l/min, a minimalny przepływ w podgrzewaczu to 2,3 l/min.

Jeśli instalacja hydrauliczna i gazowa jest przystosowana do pracy z podgrzewaczem wody, musimy sprawdzić czy pomieszczenie, w którym chcemy zamontować urządzenie będzie odpowiednie. Co to znaczy? Głównie chodzi o proces spalania i wyrzut spalin. W podgrzewaczach gazowych wyrzut spalin odbywa się za pomocą naturalnego ciągu kominowego. Przed uruchomieniem urządzenia ciąg musi zostać sprawdzony przez kominiarza. Tylko wtedy mamy pewność, że spaliny nie będą się cofać i urządzenie będzie działać bezpiecznie i bezawaryjnie. Wysokość komina potrzebna do pracy urządzenia to kilka metrów, jednak zależy od kilku czynników i musi zostać sprawdzona przez wykwalifikowanego specjalistę.

Montaż gazowego podgrzewacza wody a wentylacja

Bardzo ważna jest również wentylacja pomieszczenia. Podgrzewacze w procesie spalania wykorzystują powietrze zgromadzone w pomieszczeniu, w którym są zamontowane. W związku z tym, aby uniknąć zaczadzenia, musimy zadbać o wentylację. Nie musi być mechaniczna, może być grawitacyjna, jednak nie może być to pomieszczenie szczelne bez dopływu powietrza.

Minimalna wielkość pomieszczenia to 6 m3. Drzwi w takim pomieszczeniu nie mogą być szczelne, należy również wykonać dwa otwory wentylacyjne, jeden na dole, drugi na górze drzwi, ewentualnie odpowiednio przyciąć je u podstawy. Oczywiście podgrzewacz Opalia posiada szereg zabezpieczeń: czujnik zaniku ciągu kominowego zabezpieczający przed wypływem spalin do pomieszczenia, czujnik chroniący wymiennik ciepła przed przegrzaniem, układ kontroli obecności płomienia na palniku. W przypadku wykrycia problemów, zabezpieczenia te powodują odcięcie dopływu gazu do palnika podgrzewacza.

Jednak mimo to nie jesteśmy zwolnieni z obowiązku poprawnego montażu gazowego podgrzewacza wody. W związku z tym zalecamy kontakt z przeszkolonymi instalatorami Saunier Duval, którzy mają doświadczenie w tego typu instalacjach. Podgrzewacz, tak jak każde urządzenie gazowe, musi być szczelny i nie powodować wycieku gazu. W związku z tym zalecamy coroczny serwis urządzenia, który zapewni bezpieczeństwo użytkowania oraz wydłuży żywotność urządzenia.

Warto również wspomnieć o prostocie regulacji podgrzewacza Opalia, dzięki czemu będzie on odpowiedni dla każdego użytkownika. Cała regulacja opiera się na dwóch pokrętłach. Pokrętło znajdujące się po lewej stronie urządzenia reguluje temperaturę ciepłej wody. Aby ją zwiększyć, należy przekręcić je w prawo. Prawym pokrętłem reguluje się moc urządzenia. Przekręcenie w lewo spowoduje zwiększenie mocy urządzenia.

Wiesz już, jak zamontować gazowy podgrzewacz wody, a także na co należy zwrócić szczególną uwagę podczas planowania takiego elementu instalacji gazowej. Podgrzewacze Saunier Duval są bezpieczne i wyjątkowo łatwe w użytkowaniu, dlatego też warto się na nie zdecydować.

Przeczytaj też: Jak zdalnie zarządzać ogrzewaniem w domu?