Znajdź
Znajdź instalatoraZnajdź
Znajdź instalatora

Grzejniki do pompy ciepła – czy to dobre rozwiązanie?

W dzisiejszych czasach, kiedy większą uwagę zwraca się na efektywność energetyczną, oszczędność oraz ochronę środowiska, wiele osób poszukuje alternatywnych sposobów na ogrzewanie swojego domu. Wśród dostępnych rozwiązań coraz popularniejsze stają się pompy ciepła, które wykorzystują energię ze źródeł odnawialnych do ogrzewania i chłodzenia budynków oraz przygotowywania c.w.u. Zastanawiasz się, czy pompa ciepła ogrzeje dom we współpracy z grzejnikami? W tym artykule wyjaśniamy, jak dobrać odpowiednią pompę ciepła do grzejników, a także, na co zwrócić uwagę, jeśli zdecydujesz się na takie rozwiązanie.

Pompa ciepła do grzejników

Z tekstu dowiesz się:

  • ile powinna wynosić różnica temperatur pomiędzy dolnym a górnym źródłem ciepła,
  • na czym polega efektywność energetyczna pomp ciepła,
  • czy pompa ciepła może współpracować z grzejnikami,
  • jakie grzejniki do powietrznej pomy ciepła wybrać,
  • jak wygląda współpraca pompy ciepła z tradycyjnymi grzejnikami.

Dolne a górne źródło ciepła

Miejsce, z którego pompa pobiera ciepło, nazywa się dolnym źródłem, natomiast instalację grzewczą, do której jest przekazywana – górnym. Dolne źródło powinno charakteryzować się możliwie stałą i wysoką temperaturą, dużą pojemnością cieplną oraz łatwą dostępnością. Istotne znaczenie dla efektywności działania pompy ciepła ma różnica temperatur pomiędzy dolnym a górnym źródłem ciepła. Zależy ona od typu urządzenia, a także, od warunków eksploatacyjnych, jednak dąży się do tego, aby była ona jak najmniejsza. Czy to ma znaczenie? Jak najbardziej – im mniejsza różnica temperatur między dolnym a górnym źródłem ciepła, tym wyższa jest sprawność działania pompy ciepła.

Pompa ciepła – na czym polega efektywność energetyczna urządzenia?

Efektywność energetyczna pomp ciepła, inaczej wskaźnik charakteryzujący sprężarkową pompę ciepła, to tzw. współczynnik efektywności – teoretyczny współczynnik wydajności cieplnej pompy ciepła COP (ang. Coefficient Of Performance). Można to również wyrazić za pomocą wzoru: COP = QHP / EEL, gdzie QHP to ciepło oddawane przez pompę [J], a EEL to energia elektryczna pobierana przez pompę [J].

Współczynnik ten wskazuje, w jakim stopniu pompa ciepła wykorzystuje ciepło pozyskane z dolnego źródła, czyli z otoczenia, środowiska – w odniesieniu do zużytego prądu np. do napędu sprężarki. Współczynnik COP określa wartość chwilową. Aby określić efektywność pompy ciepła w przedziale czasowym, w jakim jest wykorzystywana, używa się współczynników SCOP (ang. Seasonal Coefficient Of Performance), czyli współczynnika sezonowego oraz SPF (ang. Seasonal Performance Factor), czyli współczynnika określającego efektowność pompy ciepła w ciągu całego roku z uwzględnieniem zmian temperatur zewnętrznych.

COP może posłużyć inwestorowi do porównania urządzeń, jednak nie zawsze będzie ono odpowiednie. Podany przez producentów współczynnik COP to parametr, który został uzyskany podczas badań przeprowadzonych w konkretnych warunkach. W rzeczywistości będą one ulegać zmianom podczas użytkowania urządzenia w budynku. Aby dokonać dokładnych porównań, należy to zrobić dla określonych wartości np. A7/W35.

Mężczyzna zastanawia się, czy grzejnik z pompą ciepła to dobre rozwiązanie.

Przy współczynniku COP dla pomp ciepła powietrze-woda pojawia się najczęściej informacja A7W35. Litery A/W oznaczają powietrze (air) i wodę (water). Natomiast 7 to temperatura powietrza zewnętrznego (7°C), z kolei 35 to temperatura wody grzewczej w instalacji (35°C). Są to, więc warunki osiągane dla ogrzewania podłogowego. Co prawda, temperatura podłogówki może różnić się w zależności od Twoich preferencji i wybranego typu systemu grzewczego. Jeśli zamiast 35°C pojawiłaby się temperatura typowa dla grzejników np. 55°C (oznaczenie A7W55), wtedy wartość COP będzie niższa niż dla 35.

Pompa ciepła a grzejniki – współpraca

Tradycyjne grzejniki konwekcyjne, które są powszechnie stosowane w instalacjach centralnego ogrzewania, działają przy wyższych temperaturach zasilania (zazwyczaj powyżej 60°C). Nowoczesne urządzenia, jak pompy ciepła czy kotły kondensacyjne, na przykład IsoTwin Condens, osiągają najwyższą sprawność, gdy podgrzewają wodę grzewczą do temperatury nieprzekraczającej 55°C. Warto podkreślić, że te urządzenia są nadal odpowiednie dla instalacji grzejnikowej. Kluczową kwestią dla efektywności pracy pompy ciepła jest minimalizacja różnicy temperatur między dolnym źródłem a temperaturą zasilania. Dlatego zaleca się grzejniki niskotemperaturowe do pompy ciepła.

Jakie grzejniki do pompy ciepła?

Najlepszym wyborem będą grzejniki niskotemperaturowe, które zostały zaprojektowane i przystosowane do pracy przy temperaturze rzędu 45°C oraz posiadają większą powierzchnię wymiany ciepła. Co więcej, w połączeniu z systemem sterowania pogodowego, zastosowanie grzejników niskotemperaturowych pozwala na uzyskanie wyższej efektywności urządzeń przez cały sezon grzewczy. Dzięki temu można cieszyć się komfortem cieplnym przy jednocześnie minimalnym zużyciu energii.

Pompa ciepła a tradycyjne grzejniki

Przed wymianą tradycyjnego urządzenia na pompę ciepła, bez modernizacji instalacji grzejnikowej, warto wiedzieć, jaką temperaturą zasilana była instalacja w czasie największych mrozów przy zachowanym komforcie cieplnym wewnątrz domu. Pozwoli to na dobór odpowiedniego urządzenia o właściwych parametrach pracy. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na pompy ciepła działające z czynnikiem chłodniczym R290 (propan). Pompy monoblok są często projektowane i dostosowane do pracy z grzejnikami, mogą dostarczyć wystarczającą temperaturę zasilania (rzędu 55 – 65°C, niektóre modele nawet i większą), co jest niezbędne do skutecznego działania instalacji grzejnikowej. Co więcej, istotną zaletą tego czynnika jest wysoka wydajność oraz propan, który ma doskonałe właściwości termodynamiczne, co pozwala na wydajną pracę pompy ciepła, nawet przy bardzo niskich temperaturach powietrza atmosferycznego.

Warto podkreślić, że wybór odpowiedniego rodzaju pompy ciepła dla instalacji grzejnikowej zależy od indywidualnych warunków budynku i preferencji użytkowników. Koniecznie skonsultuj się z profesjonalistą, który pomoże w dobrać odpowiednie rozwiązanie. Jeśli jeszcze się wahasz, wypełnij formularz kontaktowy na stronie Saunier Duval, a my odezwiemy się do Ciebie!

Przeczytaj też: Na co zwrócić uwagę przy wyborze mocy pompy ciepła potrzebnej do ogrzania domu?