Znajdź
Znajdź instalatoraZnajdź
Znajdź instalatora

Jak uzyskać dofinansowanie do ogrzewania w 2024 roku?

Rosnące koszty energii sprawiają, że coraz więcej osób szuka możliwości znalezienia dofinansowania do ogrzewania. Obecny rok przynosi nowe perspektywy i zmiany dla tych, którzy chcą znaleźć alternatywne sposoby ogrzewania swoich domów. Dzięki programom i dotacjom istnieje wiele rozwiązań dla osób, które myślą o zakupie ekologicznych systemów grzewczych. Sprawdź dostępne opcje oraz korzyści, jakie mogą wynikać z inwestycji w nowoczesne i ekologiczne źródła ciepła oraz zobacz, jak uzyskać na nie dotacje.

Pompa ciepła GeniaAir Split

Z tekstu dowiesz się:

  • na czym polega dofinansowanie do ogrzewania z programu Czyste Powietrze,
  • czy w tym roku można uzyskać dofinansowanie do fotowoltaiki z programu Mój Prąd,
  • jakie urządzenia są objęte programem Moje Ciepło,
  • które lokalne programu pozwalają na m.in. dofinansowanie ogrzewania gazowego.

Najbardziej znany sposób na dofinansowanie do ogrzewania – program Czyste Powietrze

Jednym z najpopularniejszych obecnie programów, które pozwalają uzyskać dofinansowanie do ogrzewania gazowego lub wykorzystującego odnawialne źródła ciepła, a także wsparcie finansowe na inne prace termomodernizacyjne, jest Czyste Powietrze. To projekt uruchomiony w 2018 roku z zamiarem poprawy jakości powietrza oraz zmniejszenia emisji szkodliwych substancji do atmosfery. Program ten, przewidziany do 2029 roku, skupia się na promowaniu ekologicznych rozwiązań grzewczych oraz poprawie efektywności energetycznej budynków.

Od 22 kwietnia 2024 roku nastąpiła aktualizacja warunków programu Czyste Powietrze. Wprowadziła ona nowe zasady i kryteria, które mogą wpłynąć na dostępność oraz zakres dotacji dla uczestników programu.

Jakie zmiany wprowadzono od 22 kwietnia?

  • Od 14 czerwca można uzyskać dofinansowanie tylko na pompy ciepła i kotły zgazowujące drewno i kotły na pellet, które są wpisane na listę ZUM.

Lista Zielonych Urządzeń i Materiałów (ZUM) to spis produktów, które spełniają określone standardy środowiskowe i są uznawane za ekologiczne. Jest to również pomoc dla wnioskodawców programu Czyste Powietrze w wyborze urządzeń i materiałów, które kwalifikują się do dofinansowania. Aby urządzenie znalazło się na liście, musi przejść badania przeprowadzone w niezależnych akredytowanych laboratoriach zlokalizowanych na terenie UE lub EFTA, a wyniki tych badań muszą być zgodne z danymi zawartymi w karcie produktu oraz etykiecie energetycznej danego urządzenia. Urządzenia, które znajdują się na tej liście, spełniają deklarowane w karcie produktu i etykiecie energetycznej parametry, które rzeczywiście przełożą się na efektywniejsze (tańsze) ogrzewanie polskich domów.

Jeśli złożysz wniosek o dotację 22 kwietnia lub później, a pompę ciepła lub kocioł kupisz do 13 czerwca, zmiany nie będą Cię do dotyczyć – pod warunkiem, że faktura (lub inny równoważny dokument księgowy) zostanie wystawiony do 13 czerwca. Dlaczego tak się dzieje? Do 13 czerwca obowiązuje okres przejściowy, w którym producenci oraz dystrybutorzy przejmujący obowiązki producenta przy wprowadzaniu produktu na rynek Polski, muszą uzupełnić niezbędną dokumentacją i badania dla oferowanych przez siebie urządzeń grzewczych.

Co się stanie, jeśli złożysz wniosek 22 kwietnia lub później, a urządzenie kupisz po 13 czerwca? W takim wypadku wprowadzone zmiany będą Cię dotyczyć. Do uzyskania dofinansowania będziesz potrzebować urządzenia z listy ZUM.

Przeczytaj też: Pompa ciepła o podwyższonej klasie efektywności energetycznej – co warto o niej wiedzieć?

  • W programie Czyste Powietrze dodano ograniczenie możliwości otrzymania najwyższego dofinansowania

Najwyższy poziom dofinansowania, który jest przeznaczony dla osób o najniższych dochodach, będzie mógł zostać wykorzystany przez beneficjenta tylko jeden. Jeśli więc spełniasz warunki najwyższego progu dofinansowania, możesz składać kolejne wnioski o dofinansowanie, ale tylko z podstawowego poziomu.

Podobnie, jak w przypadku listy ZUM, obowiązuje okres przejściowy do 13 czerwca 2024 roku.

Wybór urządzenia grzewczego z pomocą specjalisty Saunier Duval

Dofinansowanie do ogrzewania elektrycznego 2024 – program Mój Prąd 6.0

Chcesz, aby w Twoim domu energia elektryczna powstawała w sposób ekologiczny? Dofinansowanie do ogrzewania prądem może być więc dla Ciebie świetnym rozwiązaniem. Program Mój Prąd pozwoli Ci dofinansować fotowoltaikę.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska poinformowało, że program będzie kontynuowany w 2024 roku, a jego finansowaniem zajmie się Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOSiGW). Obecnie nie są jeszcze znane kwoty dofinansowania. Szósta edycja jest planowana na drugi kwartał 2024 roku, po rozpatrzeniu wszystkich wniosków z poprzedniej edycji.

Jakie znamy najważniejsze informacje dotyczące programu Mój Prąd na podstawie poprzednich edycji?

  • Beneficjentami były osoby fizyczne, które produkują prąd elektryczny na własne potrzeby i posiadają umowę z Operatorem Sieci Dystrybucyjnej.
  • Program pozwalał uzyskać dofinansowanie wynoszące do 50% kosztów kwalifikacyjnych, ale nie więcej niż 6 tys. złotych (w przypadku pierwszej i drugiej grupy wnioskodawców).
  • W ramach programu można było uzyskać dofinansowanie na urządzenia dodatkowe, m.in. magazyn ciepła, gruntową pompę ciepła, powietrzną pompę ciepła, magazyn energii elektrycznej, system zarządzania energią HEMS/EMS oraz kolektory słoneczne c.w.u.

Dofinansowanie do ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej – program Moje Ciepło

Kolejna sposób na uzyskanie dofinansowania do ogrzewania to program Moje Ciepło. Jego celem jest przekonanie właścicieli nowych domów jednorodzinnych do ogrzewania i przygotowywania ciepłej wody użytkowej za pomocą ekologicznego rozwiązania, jakim jest pompa ciepła.

Z dotacji Moje Ciepło mogą skorzystać osoby fizyczne – właściciele oraz współwłaściciele nowo budowanych domów. Co ważne, beneficjentem musi być osoba wskazana w pozwoleniu na budowę lub zgłoszeniu budowy. Wsparcie polega na bezzwrotnej dotacji, która stanowi 30-45% kosztów kwalifikowanych inwestycji.

Dzięki programowi można otrzymać od 7 do 21 tys. złotych na zakup oraz montaż pompy ciepła. Pierwsze wnioski były przyjmowane jeszcze w kwietniu 2022, natomiast koniec możliwości zgłoszenia się do Mojego Ciepła jest datowany na 31 grudnia 2026 roku.

Przeczytaj też: Jak działa pompa ciepła?

Lokalne dofinansowania do ogrzewania i programy likwidacji kopciuchów – Kawka Plus i Kawka Bis

Kawka Plus i Kawka Bis to przykłady lokalnych programów dofinansowania wymiany starych, nieefektywnych urządzeń na nowoczesne urządzenia grzewcze.

  • Kawka Plus to program, który działa we Wrocławiu, gdzie od początku lipca 2024 niedozwolone będzie stosowanie tzw. kopciuchów. W ramach programu można otrzymać do 8 tys. złotych na wymianę urządzenia grzewczego np. na gazowy kocioł kondensacyjny.
  • Kawka Bis to program, który funkcjonuje w Poznaniu. W 2024 roku władze miasta zarezerwowały w budżecie 10 mln złotych na likwidację kopciuchów. W ramach programu Kawka Bis można sfinansować nawet 100% kosztów wymiany kotła. Wysokość dotacji zależy od wybranego urządzenia, a inwestycja musi zostać zakończona do 31 października 2024 roku.
Gazowy kocioł kondensacyjny IsoTwin Condens Saunier Duval

W innych miastach oraz gminach również funkcjonują programy, które umożliwiają pozyskanie dofinansowania na wymianę źródła ciepła. Kolejnym tego typu przykładem jest program Energia dla wsi. O dostępności regionalnych programów warto pytać w Wojewódzkich Funduszach Ochrony Środowiska.

Zakup efektywnego i ekologicznego źródła ciepła to kluczowy krok w kierunku zrównoważonego i oszczędnego życia w czasie szalejących cen za ogrzewanie. Warto jednak pamiętać, nawet najlepsze rozwiązania mogą być kosztowne w zakupie. Dlatego też, jeśli istnieje możliwość pozyskania dofinansowania i obniżenia kosztów, warto z tego skorzystać. Dzięki temu nie tylko dbasz o nasze środowisko, ale także o swój portfel.

Przeczytaj też: Jak obniżyć koszty ogrzewania domu gazem?