Znajdź
Znajdź instalatoraZnajdź
Znajdź instalatora

Jak odgrzybić klimatyzator w domu?

Wilgotne wnętrze jednostek domowej klimatyzacji sprzyja rozwojowi różnych mikroorganizmów, takich jak grzyby, bakterie, roztocza i pierwotniaki. Ich obecność jest szczególnie szkodliwa dla alergików i osób cierpiących na schorzenia układu oddechowego. Czasami w pomieszczeniu można wyczuć nieprzyjemny zapach, co może świadczyć o konieczności przeprowadzenia odgrzybiania klimatyzatora, choć nie zawsze jest to regułą. W jaki sposób dokładnie przeprowadzić jego czyszczenie i dezynfekcję oraz czy można to zrobić samodzielnie? Niniejszy tekst omówi te kwestie w szczegółach.

Klimatyzator ścienny VivAir

Z tekstu dowiesz się:

  • jak przeprowadzić odgrzybianie klimatyzatora w domu,
  • czy warto przeprowadzić ozonowanie klimatyzacji.

Domowy klimatyzator – odgrzybianie krok po kroku

Najpopularniejszy klimatyzator w bloku i domu jednorodzinnym to najczęściej urządzenia typu split lub multisplit. Zwykle wyposażone są one w naścienne jednostki wewnętrzne instalowane na wysokości ok. 20-30 cm poniżej sufitu. Proces czyszczenia i odgrzybiania klimatyzacji zostanie opisany na przykładzie analogicznego urządzenia.

Jednostki wewnętrzne wyposażone są w filtry, których stan należy sprawdzać raz w miesiącu. Zwykle zlokalizowane są tuż pod przednią obudową produktu, którą należy podnieść. Filtry można odkurzać za pomocą odkurzacza i/lub dodatkowo warto wyjąć je w celu przemycia pod bieżącą wodą. Co pół roku należy rozszerzyć konserwację o poniższe czynności:

  • odłączyć klimatyzator od napięcia zasilającego,
  • zdemontować osłonę i filtry,
  • sprawdzić czystość wymiennika ciepła (wymiennik znajduje się tuż za filtrami),
  • usunąć wszystkie zanieczyszczenia z powierzchni lameli wymiennika,
  • usunąć kurz strumieniem sprężonego powietrza,
  • przemyć i wyszczotkować ostrożnie wodą oraz osuszyć strumieniem sprężonego powietrza,
  • upewnić się, że odpływ kondensatu z tacy ociekowej nie jest utrudniony.

Im więcej wilgoci tym bardziej komfortowe warunki do rozwoju szkodliwych mikroorganizmów – w szczególności pleśni oraz niebezpiecznych bakterii z rodzaju Legionella, które mogą być roznoszone po pomieszczeniu w postaci niewidocznego gołym okiem aerozolu.

Powyższe działania możesz rozszerzyć o czynności dezynfekujące potocznie nazywane odgrzybianiem klimatyzatora domowego lub odgrzybianiem przenośnego klimatyzatora. W efekcie zlikwidujesz mikroorganizmy i ich formy przetrwalnikowe, w tym także zneutralizujesz nieprzyjemne zapachy.

Klimatyzator ścienny VivAir

Powszechnie w handlu dostępne są środki do odgrzybiania klimatyzacji w formie sprayu lub pianek pod ciśnieniem. Ich zastosowanie polega na spryskaniu powierzchni filtrów i wymiennika (parownika klimatyzacji). Po określonym przez producenta czasie działania należy spłukać filtry pod bieżącą wodą. Powyższy sposób czyszczenia i odgrzybiania nie wymaga stosowania żadnych specjalistycznych narzędzi i może być z powodzeniem przeprowadzany samodzielnie przez użytkowników. Możesz w taki sposób odgrzybić na przykład klimatyzatory Saunier Duval.

Ta metoda ma jednak pewne wady. Najczęściej nie jest możliwa taka aplikacja środków w sprayu i pianek, która zagwarantuje ich dotarcie do wszystkich zakamarków czyszczonych powierzchni. Ponadto mikroby mogą być także obecne w dalszych elementach klimatyzatora. Niedokładność tego rozwiązania powoduje, że użytkownicy w celu utrzymania zadowalającego efektu muszą stosunkowo często powtarzać cały proces.

Odgrzybianie klimatyzatora w domu a ozonowanie klimatyzacji

Profesjonalną alternatywą dla odgrzybiania klimatyzatora w domu jest przeprowadzenie procesu ozonowania klimatyzacji. Dezynfekujące właściwości ozonu, inaczej nazywanego tritlenkiem są powszechnie znane i wykorzystywane w różnych gałęziach przemysłu i gospodarki, np. na krytych pływalniach. Cechuje się on bardzo silnymi właściwościami utleniającymi, co skutkuje wysoką skutecznością w zabijaniu bakterii i grzybów. Skutecznie neutralizuje też uciążliwe zapachy.

Ozon w odpowiednio dużych ilościach wytwarzany jest w generatorach ozonu, najczęściej z wykorzystaniem metody elektrycznych wyładowań koronowych. Profesjonalny generator to koszt rzędu kilkunastu tysięcy złotych, dlatego dysponują nim firmy wyspecjalizowane w usługach z zakresu dezynfekcji i sterylizacji. Ozon w dużych stężeniach działa toksycznie na wszystkie organizmy, dlatego proces ozonowania musi przede wszystkim uwzględniać bezpieczeństwo ludzi i zwierząt domowych. W tym celu profesjonaliści usuwają z pomieszczeń wszelką żywność i roślinność doniczkową. Ponadto całe pomieszczenie pozostaje szczelnie zamknięte poprzez oklejenie taśmami szczelin okiennych i drzwiowych.

Warto pamiętać, że ozonowanie nie dotyczy stricte jednostki wewnętrznej klimatyzatora, lecz także całego klimatyzowanego pomieszczenia. Pracujący klimatyzator w trakcie ozonowania stale pobiera powietrze, które dociera do wszystkich jego przestrzeni. Oprócz wysokiej skuteczności i dokładności zaletą tego rozwiązania jest także dezynfekcja całego pokoju – np. mebli i dywanów, które również mogą być środowiskiem życia mikrobów. Cały proces kończy się starannym wietrzeniem dezynfekowanego pomieszczenia.

Przeczytaj też: Nowoczesny klimatyzator – poznaj jego funkcjonalności