Znajdź
Znajdź instalatoraZnajdź
Znajdź instalatora

Nowoczesny klimatyzator – poznaj jego funkcjonalności

Klimatyzatory zwykle kojarzą nam się z jedną funkcją – wytwarzaniem chłodniejszego powietrza, tak aby temperatura w nagrzanym pomieszczeniu stała się bardziej komfortowa. Nowoczesne klimatyzatory mają jednak więcej możliwości i oprócz chłodzenia mogą także oferować ogrzewanie pomieszczeń oraz oczyszczanie powietrza. Jaki klimatyzator do domu wybrać? Czy montaż klimatyzatora wymaga zgłoszenia? Gdzie zamontować jednostkę zewnętrzną klimatyzatora? Na te pytania odpowiemy w tym artykule!

Klimatyzator ścienny VivAir

Z tekstu dowiesz się:

  • czy montaż klimatyzatora wymaga zgłoszenia,
  • gdzie zamontować jednostkę zewnętrzną klimatyzatora,
  • jak włączyć tryb ogrzewania w klimatyzatorze,
  • czy klimatyzator oczyszcza powietrze.

Na rynku jest naprawdę duży wybór odpowiednich do chłodzenia i grzania klimatyzatorów. Jaki wybrać spośród tak wielkiej oferty? Jednym z oferowanych urządzeń jest klimatyzator inwerterowy typu split VivAir marki Saunier Duval. Klimatyzacja ta to doskonałe rozwiązanie do mieszkań i domów jednorodzinnych, a także niewielkich sklepów, warsztatów czy punktów usługowych. Oferta obejmuje klimatyzatory MONO SPLIT – z jedną jednostką wewnętrzną – i MULTI SPLIT – z dwiema, trzema lub czterema jednostkami wewnętrznymi. Dzięki temu rozwiązaniu można regulować temperaturę w kilku pomieszczeniach przy pomocy jednego klimatyzatora. Mogą być zainstalowane zarówno w nowych, jak i istniejących już budynkach. Czytaj dalej, aby się dowiedzieć, czy takie działanie wymaga zgłoszenia, oraz by poznać funkcje klimatyzatorów.

Czy montaż klimatyzatora wymaga zgłoszenia?

Czy montaż klimatyzatora wymaga zgłoszenia? Mieszkając w bloku czy w kamienicy, należy podporządkować się do zasad przyjętych przez zarządcę budynku czy wspólnotę mieszkaniową. Elewacja budynku stanowi część wspólną, więc montaż jakichkolwiek urządzeń na jej powierzchni wymaga zgody. Podobnie jeśli planujesz zamontować klimatyzację w obrębie balkonu, który przynależy do mieszkania. Formalnie balkon określa się jako część nieruchomości wspólnej, która należy do wyłącznego użytku mieszkańców danego lokalu. Aby uzyskać stosowne pozwolenie na instalację klimatyzacji w bloku bądź kamienicy, trzeba zwykle posiadać projekt dostosowany do danej jednostki. Niektóre spółdzielnie mają prawo, aby wymagać zgody od architekta lub bezpośrednich sąsiadów na montaż klimatyzacji.

Co należy wiedzieć o wybranym modelu klimatyzatora, aby złożyć wniosek do zarządcy budynku lub wspólnoty mieszkaniowej? Najczęściej są to informacje o tym, jaki to model i typ urządzenia, warto znać również wymiary i wagę jednostki zewnętrznej, zasilanie klimatyzatora [V], jaka jest moc klimatyzatora [kW] i poziom ciśnienia akustycznego jednostek zewnętrznej i wewnętrznej [dB]. Istotny jest również aspekt odprowadzania skroplin. W przypadku budynków jednorodzinnych, jeśli powierzchnia jednostki zewnętrznej nie przekracza 3 metrów, nie ma obowiązku zgłaszania tego do odpowiedniego organu (starostwa powiatowego). Nie ma również obowiązku zgłaszania urządzeń chłodniczych pomieszczenia z funkcją grzania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Jeśli natomiast montaż klimatyzacji zakłada modernizację obecnej sieci elektrycznej lub wodno-kanalizacyjnej, należy to zgłosić do odpowiedniego organu.

Gdzie zamontować jednostkę zewnętrzną i wewnętrzną?

Na początku warto sprawdzić instrukcję obsługi urządzenia, aby dowiedzieć się, jakie są wymiary jednostek i minimalne odległości, aby zapewnić dostateczną ilość przestrzeni. Jednostka zewnętrzna musi być zamontowana na minimalnej wysokości 300 mm od podłoża, aby można było zamocować uszczelkę ścieków na cokole. Poza tym jeśli jednostka montowana jest na podłodze w pionie, należy upewnić się, czy podłoże ma wymaganą nośność, a jeśli jest montowana na fasadzie, trzeba mieć pewność, czy odpowiednią nośność mają ściana oraz dźwigary.

Jednostkę zewnętrzną można montować nie tylko na elewacji budynku, ale również na tarasach, balkonach czy dachu. Stawiając jednostkę na poszyciu płaskiego dachu, należy zadbać o odpowiednią podstawę, aby zalegający zimą śnieg nie zakrył urządzenia. Wybierając miejsce montażu obu jednostek, trzeba zwracać uwagę, aby nie przekroczyć maksymalnej długości pomiędzy nimi podanej przez producenta urządzeń.

W przypadku jednostki wewnętrznej należy zamontować ją w pobliżu sufitu i wybrać takie miejsce montażu, aby zapewnić właściwy ruch powietrza i żeby samo urządzenie nie przeszkadzało w codziennym funkcjonowaniu. Należy również zamontować jednostkę wewnętrzną w odpowiedniej odległości od miejsc siedzących lub stanowisk pracy, tak aby strumień powietrza nikomu nie przeszkadzał. Przy zawieszaniu produktu trzeba zwrócić uwagę na ciężar całkowity jednostki i stosować tylko materiały mocujące dopuszczone do ściany. Klimatyzatory typu split najlepiej zamontować w okolicy okien, ponieważ to one generują najwięcej ciepła w upalne dni. Nie można też zasłaniać jednostki meblami czy zasłonami: obieg powietrza musi być swobodny. Ważne jest również, aby czujnik temperatury sterujący pracą klimatyzatora nie był wystawiony na bezpośrednie działanie słońca lub nie został zamontowany w miejscu, gdzie temperatura znacznie różni się od temperatury panującej w pozostałej części pomieszczenia.

Jak ustawić klimatyzator na grzanie?

Czy klimatyzator może grzać? Okazuje się, że jak najbardziej! Większość klimatyzatorów z funkcją grzania jest sterowanych zdalnie za pomocą specjalnego pilota. Urządzenie posiada termostat, dzięki któremu możliwa jest stała kontrola temperatury w pomieszczeniu. Aby włączyć funkcję ogrzewania w klimatyzatorze VivAir, należy uruchomić produkt i nacisnąć przycisk MODE na pilocie – czyli wybór trybu pracy. Gdy na ekranie wyświetlą się różne tryby pracy, należy wybrać tryb ogrzewania i ustawić wybraną temperaturę, a następnie liczbę obrotów wentylatora. Temperaturę można zwiększać i zmniejszać co 1°C.

Czy klimatyzator oczyszcza powietrze?

Czy klimatyzator osusza powietrze? Oczywiście! Zastosowanie klimatyzacji pozwala zresztą nie tylko na redukcję wilgotności powietrza, ale też usuwanie zanieczyszczeń, np. pyłków czy kurzu. Nowoczesne modele wyposażone są w wysokiej jakości filtry oczyszczające powietrze. Warunkami odpowiedniej i bezpiecznej pracy klimatyzatora są coroczna kontrola oraz regularne czyszczenie filtrów powietrza (co najmniej raz na 3 miesiące).

Na stronie marki Saunier Duval znajdziesz więcej informacji na temat dostępnych jednostek i ich mocy, dowiesz się jak odpowiednio dbać o filtry powietrza, a także uzyskasz dane kontaktowe do naszego serwisu technicznego.

Przeczytaj też: Jak zdalnie zarządzać ogrzewaniem w domu?