Znajdź
Znajdź instalatoraZnajdź
Znajdź instalatora

Czy ogrzewanie gazowe jest bezpieczne?

Kotły gazowe jako urządzenia grzewcze, wciąż są jednym z najpopularniejszych sposobów zapewnienia ciepła w domach i budynkach. Wielu inwestorów polega na tego typu ogrzewaniu, ponieważ ceni jego wydajność, wygodę i dostępność. Jednocześnie rozwój technologii, pojawienie się nowych urządzeń na rynku, a także zwiększona świadomość ekologiczna sprawia, że zadajesz sobie pytanie: czy ogrzewanie gazem jest bezpieczne? W artykule poruszamy nurtujące kwestie i analizujemy pozytywne aspekty, jak i potencjalne zagrożenia związane z użytkowaniem tego typu urządzeń.

Wiszący kondensacyjny kocioł gazowy IsoFast / IsoTwin Condens

Z tekstu dowiesz się:

  • czy ogrzewanie gazowe jest bezpieczne,
  • czy ogrzewanie gazem jest szkodliwe,
  • jak dodatkowo zabezpieczyć się przed ewentualnym zagrożeniem.

Ogrzewanie gazowe a bezpieczeństwo

Nowoczesna technologia i standardy bezpieczeństwa sprawiają, że ogrzewanie gazem jest uważane za stosunkowo pewną metodą dostarczania ciepła do budynku. Współczesne kotły gazowe zaprojektowane są zgodnie z rygorystycznymi wytycznymi i muszą spełniać wiele wymagań dotyczących konstrukcji i zasad działania. Urządzenia zostały wyposażone w szereg zaawansowanych systemów, co znacznie zmniejsza ryzyko awarii.

Zastanawiasz się, jaki kocioł gazowy wybrać? Koniecznie wejdź na stronę Saunier Duval i sprawdź szeroki asortyment! Postaw na nowoczesne i bezpieczne urządzenia.

Warto skorzystać z usług wykwalifikowanego specjalisty zarówno do zaprojektowania, jak i do samej instalacji kotła gazowego i systemu ogrzewania, aby mieć pewność, że wszystkie prace zostaną przeprowadzone zgodnie z odpowiednimi normami i przepisami. Należy również przestrzegać instrukcji producenta odnośnie do użytkowania kotła, ponieważ zawierają one informacje dotyczące bezpiecznego korzystania z urządzenia. Przestrzeganie tych zasad, pozwala na optymalne użytkowanie i zminimalizowanie ryzyka wystąpienia niebezpiecznych sytuacji. Można tam znaleźć także informacje m.in. na temat odpowiednich parametrów pracy kotła gazowego, takich jak ciśnienie czy temperatura. Nieprzestrzeganie wskazówek producenta może skutkować utratą gwarancji.

Czy ogrzewanie gazem jest szkodliwe?

Można się spotkać z opinią, że gaz jest niebezpieczny ze względu na możliwość wybuchu oraz zatrucie tlenkiem węgla. W rzeczywistości takie sytuacje są raczej rzadkie i w większości przypadków jest to efekt niewłaściwej eksploatacji oraz zaniedbań przy projektowaniu instalacji gazowej. Jej prawidłowe wykonanie nie niesie ze sobą ryzyka awarii. Wynika to głównie z licznych zabezpieczeń, które wbudowane są w system. Przepisy prawa budowlanego oraz warunki techniczne dokładnie określają, jak prawidłowo przeprowadzić montaż instalacji gazowej, aby była bezpieczna.

Jednym z podstawowych zabezpieczeń jest czujnik czadu, czyli niewielkie urządzenie, które kontroluje na bieżąco poziom tlenku węgla w pomieszczeniu. Jest ono kalibrowane w taki sposób, by każde przekroczenie minimalnego stężenia tlenku węgla uruchamiało alarm dźwiękowy lub świetlny. Detektor wyposażony jest w ogniwo elektrochemiczne, które jest bardzo czułe nawet na minimalne jego ilości. Gdy ten znajdzie się w powietrzu na elektrodzie, zachodzi reakcja jego utleniania, co powoduje przepływ prądu i uruchomienie sygnału np. dźwiękowego. Czujnik powinien być dobrany odpowiednio do wielkości pomieszczenia, dlatego przed zakupem warto sprawdzić, jaki ma zasięg. Detektory zainstaluj wszędzie tam, gdzie działają jakiekolwiek urządzenia grzewcze, w obrębie jednego domu może być ich zamontowanych nawet kilka.

Co zrobić, gdy usłyszysz alarm? Przede wszystkim zachowaj spokój, otwórz okna i drzwi, aby zapewnić dopływ świeżego powietrza, zaalarmuj osoby przebywające w domu i zadzwoń na numer alarmowy 112. Jeśli posiadany czujnik regularnie uruchamia się, należy bezwzględnie zlecić przegląd instalacji i urządzenia.

Czujnik czadu często mylony jest z czujnikiem gazu, gdyż na pierwszy rzut oka urządzenia te wyglądają podobnie i trudno dostrzec różnice między nimi. Jednak to osobne narzędzia, których zasada działania opiera się na zbliżonym mechanizmie. Czujniki mają jednak inne zastosowanie i reagują na różne rodzaje zagrożeń.

Czujnik gazu przeznaczony jest do gazów palnych, takich jak metan, propan, butan, gaz miejski czy mieszanina propan-butan. Dlatego, w celu zapewnienia pełnego bezpieczeństwa, zaleca się stosowanie obu rodzajów czujników w domu, szczególnie w pobliżu urządzeń gazowych lub w pomieszczeniach, gdzie może dochodzić do spalania paliw. Niektórzy producenci oferują urządzenia 2 w 1, czyli hybrydę czujnika czadu i gazu.

Ogrzewanie gazowe – w jaki sposób dodatkowo się zabezpieczyć przed zagrożeniem?

Oprócz zamontowania wcześniej wspomnianych czujników warto pamiętać, że kotły gazowe wyposażone są w systemy automatycznego wyłączania w przypadku awarii. Jeśli zauważony zostanie wyciek bądź problem z dopływem powietrza do urządzenia, system zatrzyma dostarczanie gazu, aby uniknąć ewentualnych zagrożeń. Dzięki temu, ryzyko wybuchu lub poważnych uszkodzeń jest znacznie zmniejszone.

Nowoczesne kotły gazowe wyposażone są w:

  • czujnik płomienia, który monitoruje obecność płomienia w palniku, a w przypadku zagrożenia automatycznie wyłącza dopływ gazu,
  • czujnik przepływu gazu kontroluje jego ilość dostarczaną do urządzenia i w chwili wystąpienia nieprawidłowości, dopływ gazu zostaje przerwany.
Konsultant umawia wizytę, w celu przeprowadzenia serwisu kotła gazowego.

Ważnym aspektem bezpieczeństwa jest także przeprowadzanie regularnych przeglądów i konserwacji instalacji gazowej. Producenci urządzeń zalecają okresową kontrolę raz w roku. Regularne przeglądy pozwalają wykryć ewentualne usterki, wycieki lub problemy np. z wentylacją, które mogą doprowadzić do niebezpiecznych sytuacji. Pomoże Ci w tym Saunier Duval Serwis Autoryzowany. Zespół wyspecjalizowanych techników ma odpowiednią wiedzę i doświadczenie w obsłudze i naprawie konkretnego urządzenia. Skorzystaj także z wyszukiwarki lub skontaktuj się z infolinią Saunier Duval. Serwis kotła gazowego wykonujemy szybko i profesjonalnie!

Ogrzewanie gazowe może być bezpieczną oraz wygodną metodą dostarczania ciepła do budynku, pod warunkiem przestrzegania odpowiednich środków bezpieczeństwa i właściwej eksploatacji urządzenia. Każda forma ogrzewania ma swoje potencjalne zagrożenia, a bezpieczeństwo zawsze powinno być Twoim priorytetem. W razie wątpliwości lub pytań dotyczących bezpieczeństwa ogrzewania gazowego zawsze warto skonsultować z profesjonalistą, który pomoże dokonać właściwej decyzji. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat ogrzewania gazowego, zajrzyj na stronę Saunier Duval.

Przeczytaj też: Jak oszczędnie używać ogrzewania gazowego?