Znajdź
Znajdź instalatoraZnajdź
Znajdź instalatora

Wymiana kotła węglowego na gazowy – korzyści, formalności, dofinansowanie

Wciąż dużą część polskich domów jednorodzinnych ogrzewają kotły na węgiel – czyli paliwo stałe. Coraz więcej inwestorów decyduje się jednak na zmianę ogrzewania węglowego na gazowe. Jest to popularny trend nie tylko ze względu na pozytywny wpływ na środowisko oraz szereg innych korzyści wynikających, bowiem w perspektywie kolejnych lat obowiązek wymiany pieca pojawi się już w całym kraju! Powstają nowe ustawy zakazujące instalowania i korzystania z nieefektywnych, dymiących kotłów.

Wymiana kotła węglowego na kocioł gazowy IsoFast

Z tekstu dowiesz się:

  • dlaczego wymiana kotła wiąże się z wygodą i bezpieczeństwem,
  • jaki wpływ ma wymiana kotła na przygotowanie c.w.u.,
  • jakich formalności należy dopełnić,
  • jakie dofinansowanie można uzyskać.

Wymiana kotła węglowego na gazowy niedługo będzie obowiązkiem. Dlaczego warto zastosować kocioł gazowy w swojej inwestycji? Istnieje kilka istotnych argumentów, które za tym przemawiają. Z naszego artykułu dowiesz się, jak zmienić ogrzewanie węglowe na gazowe i dlaczego to dobre rozwiązanie dla Ciebie i środowiska.

Wymiana kotła na gazowy – wygoda i bezpieczeństwo

Dlaczego zmiana kotła węglowego na gazowy to wyższy komfort użytkowania? Kocioł gazowy to idealnie rozwiązanie dla osób, które szukają bezobsługowego źródła ciepła. Kotły na paliwa stałe, szczególnie zasypowe (bez podajnika) wymagają uzupełniania sporej ilości paliwa i wyrzucania popiołu przynajmniej co kilka dni. Jest to czasochłonne i uciążliwe, a nie każdy chce i może to robić. Jakie są zalety kotłów gazowych?

  • Kotły gazowe są praktycznie bezobsługowe i nie wymagają nadzoru (poza przeglądami okresowymi).
  • Dozowanie paliwa w odpowiedniej ilości oraz poprawność działania każdego nowoczesnego kotła jest kontrolowane przez elektroniczny sterownik, dzięki czemu działa on w pełni automatycznie.
  • W kotle gazowym użytkownik musi tylko ustawić na panelu sterującym temperaturę, do jakiej ma być podgrzewana woda.
  • Układ automatyki kontroluje drożność układu powietrzno-spalinowego i ciśnienia wody w instalacji, a w przypadku awarii lub nieprawidłowego działania któregoś z podzespołów, sygnalizuje to użytkownikowi.
  • Każdy kocioł gazowy ma wyświetlacz dotykowy lub z klawiaturą, który pozwala ustawić podstawowe parametry pracy lub zaprogramować nastawy według potrzeb użytkownika.

Ponadto, kocioł można sprząc z czujnikami temperatury na zewnątrz i wewnątrz budynku. Stosuje się tzw. pokojowe lub pogodowe regulatory temperatury. Pokojowe porównują panującą w danym pomieszczeniu temperaturę z ustawioną przez użytkownika. Przy czym nie musi być ona stała, może być programowana w cyklu tygodniowym lub dziennym. Sygnał o tym, czy ogrzewanie jest potrzebne, trafia do kotła. Natomiast czujniki pogodowe mierzą temperaturę na zewnątrz budynku, a następnie dostosowują do tego intensywność ogrzewania zgodnie z zadanym schematem tzw. krzywą grzewczą. Do sterowania kotłami są też przygotowane odpowiednie aplikacje udostępniane przez producentów urządzeń. Pozwala to zarządzać urządzeniem za pośrednictwem smartfona lub tabletu.

Jak zmiana ogrzewania węglowego na gazowe wpływa na komfort przygotowania c.w.u.?

Kocioł gazowy zwykle wykorzystuje się nie tylko do ogrzewania pomieszczeń, ale także do przygotowania ciepłej wody użytkowej (przy okazji modernizacji ogrzewania warto zastąpić nim służące do tego podgrzewacze elektryczne). Kotły gazowe występują w wersji

  • jednofunkcyjnej – nie maja podgrzewacza wody użytkowej, ale można go do nich podłączyć,
  • dwufunkcyjnej – mają wbudowany przepływowy podgrzewacz wody - bez magazynowania w zbiorniku,
  • kompaktowej – są wyposażone dodatkowo w zbiornik do magazynowania zapasu podgrzewania wody.

Wysoki komfort przygotowania ciepłej wody zapewni np. nowy kocioł gazowy IsoFast/IsoTwin Condens marki Saunier Duval. To gwarancja stałej dostępności i stabilnej temperatury ciepłej wody, niezależnie od ilości poboru, przy niezwykle cichej pracy urządzenia.

Wymiana ogrzewania na gazowe to przede wszystkim duży krok w stronę poprawy jakości powietrza. Kotły gazowe emitują blisko 30-krotnie mniej pyłów zawieszonych, takich jak PM 2,5 czy PM 10, niż dotychczas eksploatowane kotły na węgiel. Także pod względem emisji dwutlenku i tlenku węgla oraz tlenków azotu wypadają od nich zdecydowanie lepiej.

Wymiana kotła węglowego na gazowy – formalności

Jeśli budynek znajduje się na działce, na której jest możliwość przyłącza do sieci zewnętrznych, warto wcześniej wystąpić do zarządcy infrastruktury o wydanie warunków przyłączeniowych. Wymiana ogrzewania węglowego na gazowe będzie najłatwiejsza, jeśli budynek jest już podłączony do sieci gazowej. Wtedy należy jedynie spełnić wymogi, dotyczące rozbudowy wewnętrznej instalacji gazowej.

Niezbędny będzie projekt wewnętrznej instalacji gazowej. Projekt powinna wykonać osoba z odpowiednimi uprawnieniami. Następnie wniosek o pozwolenie na budowę instalacji gazowej składa się we właściwym wydziale starostwa powiatowego. Po uzyskaniu pozwolenia na budowę należy odebrać dziennik budowy i zlecić wykonanie wewnętrznej instalacji gazowej instalatorowi lub firmie, która posiada odpowiednie uprawnienia. Zakończenie budowy należy zgłosić w odpowiednim inspektoracie nadzoru budowlanego. Ostatni etap to podpisanie umowy z zakładem gazowniczym na dostawę gazu.

Należy też zwrócić uwagę na pewne wymagania dotyczące pomieszczenia, w którym ma znaleźć się urządzenie gazowe. W Warunkach Technicznych znajdują się przepisy regulujące kwestię instalacji gazowych i pomieszczeń, a także aspekty dotyczące m.in. minimalnej wysokości kotłowni, wentylacji, sposobu podłączenia do komina itp.

Wymiana kotła węglowego na gazowy – możliwość dofinansowania

Zmiana ogrzewania z węglowego na gazowe nie musi kosztować fortuny. Można uzyskać dofinansowanie np. z programu „Czyste Powietrze”. Udzielane jest ono w formie dotacji, a warunkiem otrzymania wsparcia jest demontaż nieefektywnego pieca na paliwa stałe i zakup nowego ekologicznego źródła ciepła, które spełnia wymagania programu.

Głównym celem programu „Czyste Powietrze” jest eliminacja kotłów tzw. „kopciuchów” zatruwających środowisko, a także zmniejszenie emisji szkodliwych pyłów do atmosfery i poprawa jakości powietrza. Jaki kocioł gazowy wybrać do realizacji programu? Na stronie Saunier Duval znajdziesz urządzenia, które z powodzeniem zastąpią kotły na paliwa stałe.

Przeczytaj też: Jak oszczędnie używać ogrzewania gazowego?