Znajdź
Znajdź instalatoraZnajdź
Znajdź instalatora

Jak najlepiej ustawić ogrzewanie gazowe?

Sercem każdej prawidłowo działającej instalacji grzewczej jest regulator, którego jednym z wielu z zadań jest dbanie o prawidłowy komfort cieplny domowników. W poniższym artykule przeczytasz, jak najlepiej ustawić ogrzewanie gazowe, które urządzenie wybrać, a także, jakie funkcje okażą się przydatne.

Regulator pogodowy MiPro Sense

Z tekstu dowiesz się:

  • dlaczego powinieneś postawić na zakup regulatora do Twojego domu,
  • jak poprawnie ustawić regulator pokojowy,
  • jak działa regulator pogodowy,
  • w jaki sposób ustawić ogrzewanie podłogowe,
  • jak ustawić temperaturę w ogrzewaniu gazowym.

Instalacja centralnego ogrzewania w świeżo wybudowanym budynku może przyprawić Ci sporo problemów. Oprócz prawidłowego wykonania powinna być odpowiednio wyregulowana. Poniżej znajdziesz odpowiedź, jak ustawić ogrzewanie gazowe.

Dlaczego warto wybrać regulator instalacji grzewczej?

Regulacja temperatury, tak jak podwyższanie czy obniżanie, jest jedną z podstawowych funkcji regulatorów systemów grzewczych.

  • Umożliwia dostosowanie temperatury i utrzymanie jej na konkretnym poziomie, dzięki czemu zwiększa Twój komfort cieplny.
  • Może zmniejszyć koszty ogrzewania podczas Twojej nieobecności.

Na poziom komfortu wpływa wiele czynników, które sumarycznie decydują, jakie odczucie będziesz mieć przebywając w pomieszczeniu.

Głównymi czynnikami, poza temperaturą wewnętrzną, jest wilgotność powietrza oraz jego prędkość. Należy przy tym pamiętać, że, ustawiając odpowiednią temperaturę na regulatorze, nie spowoduje on natychmiastowej reakcji układu. Jeśli mieszkasz w nowym bloku jeszcze nie będziesz mieć odpowiedniego wyczucia i doświadczenia związanego z bezwładnością cieplną budynku. To ona zdecyduje, o ile można obniżyć lub podwyższyć temperaturę wewnętrzną, aby później przywrócić wymagany poziom komfortu cieplnego, nie zwiększając przy tym zużycia ciepła powyżej poziomu, jaki miałby miejsce przy normalnie funkcjonującym ogrzewaniu.

Jak ustawić regulator pokojowy?

Regulator pokojowy jest kluczowym elementem całego systemu grzewczego. Odpowiada za Twój komfort użytkowania oraz realne koszty ogrzewania budynku. Gazowy kocioł kondensacyjny wyposażony w regulator wewnętrzny bez informacji o temperaturze wewnętrznej lub zewnętrznej zapewnia tylko utrzymanie stałej temperatury zasilania. Taka regulacja jest nazywaną stałotemperaturową i w dobie ekonomicznego wykorzystywania paliwa gazowego rzadko jest wykorzystywana.

Koniecznością jest wyposażenie kotła i systemu grzewczego w taki regulator, który będzie uzależniał pracę urządzenia od temperatury wewnętrznej lub zewnętrznej. Prosty regulator działający w trybie ON/OFF (załącz/wyłącz) w nazewnictwie jest określany jako regulator pokojowy. Niezależnie od zmiennej temperatury zewnętrznej wymusza on pracę kotła, aby utrzymać zadaną przez użytkownika ciepłotę wewnątrz pomieszczeń. Przedział histerezy, dla którego regulator wyśle lub odetnie sygnał, zwykle jest bardzo wąski i wynosi nie więcej, jak +/- 0,5K. Zapewni on wysoki poziom komfortu cieplnego, jednak kosztem zwiększonego zużycia paliwa gazowego. Zwykle stosuje się go w pomieszczeniach o małej powierzchni z instalacją grzejnikową.

Regulator pogodowy – charakterystyka

Urządzenie, które dopasuje temperaturę zasilania na podstawie ciepłoty zewnętrznej, nazywamy regulatorem pogodowym. Regulator działa w oparciu o charakterystykę krzywej grzewczej. Zapewnia niższe koszty eksploatacji, a w szczególności kotła kondensacyjnego. Temperatura zasilania będzie zależna od warunków termicznych panujących na zewnątrz. Obniżenie temperatury zasilania zwiększy efekt kondensacji i podwyższy sprawność pracy takiego kotła. Świetnie się sprawdzi z instalacją podłogową.

Jak ustawić ogrzewanie podłogowe?

W zależności od rodzaju regulatory mogą być wbudowane w urządzeniu lub zamontowane poza nim. Jeśli stosujesz urządzenie typu termostat, powinno być ono zamontowane w reprezentatywnym pomieszczeniu dla całego budynku np. w salonie. Sposób umiejscowienia powinien być taki, aby regulator nie był narażony na przeciągi lub dodatkowe zyski ciepła od promieni słonecznych lub innych urządzeń emitujących ciepło. Takie urządzenie może występować w wersji:

  • radiowej np. MiPro Sense SRC 720f
  • kablowej MiPro Sense SRC 720.

Na etapie wykańczania budynku powinieneś wybrać wygodny dla Ciebie wariant, tak aby ewentualnie zawczasu poprowadzić przewód kablowy.

Ogrzewanie gazowe, jak ustawić temperaturę?

Wybierając regulator pogodowy MiPro Sense SRC 720 z oferty Saunier Duval, otrzymasz regulator pokojowy i pogodowy w jednym urządzeniu. Oprócz wymienionych wyżej funkcji urządzenie może także działać w trybie korekty (aktywne) lub termostatu (rozszerzone) z uwzględnieniem tylko i wyłącznie temperatury wewnętrznej.

Praca kotła w trybie aktywnym jest regulowana w zależności od warunków termicznych na zewnątrz, ale z korektą temperatury wewnętrznej. Dla sytuacji, w której chcesz natychmiastowo podwyższyć ciepło w pomieszczeniu, regulator przesunie równolegle wartość krzywej grzewczej do góry. Jeżeli zaś ustawisz mniejszą temperaturę niż ta, która jest wewnątrz, urządzenie przesunie wartość krzywej grzewczej w dół.

Dotykowy panel sprawia, że możesz intuicyjnie określić przedziały czasowe, w których regulator realizowałby odpowiednią temperaturę pomieszczenia. Warto sprawdzić również funkcję tryb auto-wyłącz, która decyduje o tym, jak ma się zachować urządzenie poza zaprogramowanymi przedziałami czasowymi.

MiPro Sense SRC 720/720f

Do wyboru masz tryb „noc” lub „eco”. Nastawa „noc” to inaczej regulacja według nastawionej ciepłoty nocnej, co na ogół oznacza obniżenie temperatury zasilania poza zaprogramowanymi przedziałami czasu. Nastawa „eco” (uwaga: nastawa fabryczna). Urządzenie grzewcze zostanie włączone według nastawionej zadanej temperatury nocnej poza zaprogramowanymi ramami, jeśli tylko warunki termiczne na zewnątrz spadną poniżej 3°C i upłynie zaprogramowany czas opóźnienia załączenia ochrony przed zamarznięciem.

Jeżeli zmierzona temperatura pomieszczenia jest niższa, niż nastawiona ciepłota obniżenia nocnego, ochrona przed zamarznięciem również zostanie aktywowana (niezależnie od aktualnej temperatury zewnętrznej). Jeśli nastawiony jest czas opóźnienia, a funkcja ochrony przed zamarzaniem nie będzie realizowana w tym czasie. Warto zwrócić uwagę na tę funkcję, kiedy jest okres przejściowy, a temperatura może nie przekraczać 3°C. Wówczas możesz mieć sytuację, w której ciepło w pomieszczeniach będzie spadać. Kocioł nie wystartuje w trybie ogrzewania, ponieważ nie został spełniony warunek temperatury zewnętrznej niższej od 3°C. Ochrona przed zamarznięciem funkcjonuje cały czas niezależnie od stanu pracy regulatora.

Jeśli zastanawiasz się, jaki sterownik do pieca gazowego będzie najlepszym wyborem, zapoznaj się z aktualnymi możliwościami technicznymi urządzeń. Wybierz regulator, który sprosta Twoim oczekiwaniom!

Postaw na regulator pogodowy szczególnie dlatego, że ma on opcję dodatkowego pomiaru temperatury wewnętrznej. Tryb pogodowej regulacji pracy kotła kondensacyjnego zapewnia uzyskanie przez niego najwyższej możliwej sprawności. W razie potrzeby uzyskania jeszcze większego komfortu cieplnego można ustawić tryb aktywny, który da optymalne rozwiązanie w kwestii ekonomii zużycia paliwa oraz prawidłowego komfortu cieplnego użytkownika.

Przeczytaj też: Na co zwrócić uwagę przy wyborze mocy pompy ciepła potrzebnej do ogrzania domu?