Znajdź
Znajdź instalatoraZnajdź
Znajdź instalatora

Co to jest zasobnik c.w.u. i jak działa?

Kiedy wybieramy urządzenie grzewcze największą wagę przykładamy do tego, czy będzie w stanie efektywnie ogrzać nasz budynek. Niemniej ważną funkcją jest również przygotowanie ciepłej wody użytkowej, z której korzystamy cały rok. Razem z ekspertami Saunier Duval wyjaśniamy, dlaczego tak ważny jest prawidłowy dobór zasobnika na c.w.u.

Wiszący kocioł gazowy IsoFast Condens z wbudowanym zasobnikiem

Z tekstu dowiesz się:

  • co to jest zasobnik c.w.u.,
  • jak dobrać właściwy zasobnik,
  • dlaczego dobrym rozwiązaniem jest połączenie zasobnika z kotłem dwufunkcyjnym.

Sposób przygotowania ciepłej wody użytkowej (c.w.u.) może się różnić w zależności od tego, na jakie urządzenie grzewcze się zdecydujemy. W przypadku gazowych kotłów kondensacyjnych c.w.u. może być podgrzewana przepływowo, w małym zasobniku zintegrowanym z kotłem lub w pełnowymiarowym zbiorniku magazynującym ciepłą wodę – najczęściej o pojemności 100-150 l (zasobnik c.w.u. 150 l). Jeżeli w naszym domu ma pracować pompa ciepła, to najczęściej ciepła woda przygotowywana będzie już w zasobniku o dużej pojemności 180-300 litrów. Tylko prawidłowo dobrany do potrzeb zasobnik ciepłej wody użytkowej pozwoli na zachowanie najwyższego komfortu.

Co to jest zasobnik c.w.u.? Wyjaśniamy sposób działania

Zasobnik ciepłej wody użytkowej ma za zadanie zmagazynować pewną ilość wody, która zostanie przez nas wykorzystana np. do kąpieli. Zasilany jest zimną wodą z wodociągu lub własnej studni. Woda ta następnie podgrzewana jest poprzez nasze urządzenie grzewcze. W większości przypadków wewnątrz zasobnika znajduje się tzw. wężownica, przez którą płynie woda z zamkniętego obiegu centralnego ogrzewania, podgrzana uprzednio przez kocioł lub pompę ciepła.

Woda przekazuje ciepło do wnętrza zasobnika, podgrzewając zimną wodę do zadanej temperatury. Podczas poboru ciepłej wody użytkowej następuje obniżenie temperatury w zasobniku na skutek zasilania go zimną wodą. W przypadku, gdy temperatura zmierzona wewnątrz zasobnika przez automatykę grzewczą spadnie o zadaną wartość, urządzenie grzewcze uruchomi się i podgrzeje ją do żądanej temperatury.

Zasobnik c.w.u. stojący – jak go dobrać?

W przypadku budynków jednorodzinnych, najczęściej spotykaną technologią przygotowania ciepłej wody użytkowej jest zastosowanie stojącego zasobnika z wężownicą. Pojemność zasobnika dobierana jest z uwzględnieniem zapotrzebowania oraz rodzaju urządzenia grzewczego.

Z uwagi na stosunkowo wysoką moc i możliwość szybkiego podgrzania wody, w przypadku jednofunkcyjnych kotłów kondensacyjnych w domach jednorodzinnych wykorzystuje się najczęściej zasobniki c.w.u. z wężownicą o pojemności 100-150 litrów. Jeżeli jednak ogrzewamy budynek pompą ciepła, polecanym rozwiązaniem będzie zastosowanie zasobnika o większej pojemności – 180-300 litrów. Wynika to z faktu, że moc pompy ciepła na ogół dobierana jest precyzyjnie pod zapotrzebowanie budynku. Nie dysponujemy więc nadwyżką mocy pozwalającą na szybkie podgrzanie wody, dlatego też warto zmagazynować jej więcej. Nie bez znaczenia jest również fakt, że im wyższa utrzymywana temperatura c.w.u., tym mniej efektywnie pracuje pompa ciepła. Dlatego też w przypadku tych urządzeń opłacalne jest obniżenie temperatury ciepłej wody kosztem zwiększenia pojemności magazynu.

Dobór pojemności zasobnika na c.w.u. powinien odbywać się w oparciu o liczbę użytkowników, rodzaj punktów poboru oraz np. pojemność wanny. Należy pamiętać, że stosowanie deszczownic lub wanien o dużej pojemności może mieć znaczący wpływ na zapotrzebowanie na ciepłą wodę użytkową. W przypadku wanien warto zainstalować zasobnik c.w.u. stojący o pojemności podobnej do pojemności wanny. Jeżeli posiadamy deszczownicę, to należy wziąć pod uwagę jej przepływ i dobrać pojemność zasobnika tak, aby możliwa była komfortowa kąpiel.

Kocioł IsoFast Condens zapewnia wyjątkowy komfort ciepłej wody

Kocioł dwufunkcyjny z wbudowanym zasobnikiem c.w.u. – duża wydajność w małym gabarycie

Jeżeli dysponujemy niewielką ilością miejsca na kotłownię – np. w przypadku montażu zasobnika wody w mieszkaniu, warto przemyśleć zastosowanie kotła kondensacyjnego z wbudowanym zasobnikiem c.w.u. – np. Saunier Duval IsoTwin Condens. Technologicznie jest to kocioł dwufunkcyjny podgrzewający ciepłą wodę przepływowo. W przypadku tego urządzenia dysponujemy jednak buforem ciepłej wody w postaci 2 zasobników o pojemności 21 litrów umieszczonych z tyłu kotła. Kocioł IsoTwin Condens jest jednak nieco większy od zwykłego kotła dwufunkcyjnego. Wbudowane zasobniki jednakże znacząco zwiększają wydajność kotła w przygotowaniu ciepłej wody użytkowej. W zależności od mocy urządzenia otrzymamy tej wody od 18 do 21 litrów na minutę.

Jeśli wybierasz technologię grzewczą, rozważ instalację odpowiedniego zasobnika c.w.u. Dzięki temu urządzeniu znacznie zwiększysz komfort w swoim domu. Nie spotka Cię więcej sytuacja, w której zabraknie Ci ciepłej wody do kąpieli!

Przeczytaj też: Jaki zasobnik c.w.u. wybrać do kotła kondensacyjnego?