Znajdź
Znajdź instalatoraZnajdź
Znajdź instalatora

Czy ogrzewanie klimatyzatorem się opłaca? Sprawdzamy!

Najbardziej popularnym sposobem na ogrzewanie jest stosowanie instalacji grzewczej, takiej jak podłogówka bądź bardziej tradycyjne grzejniki. Stąd pojawia się pytanie, czy ogrzewanie klimatyzatorem w polskich warunkach pogodowych jest możliwe? A jeśli tak, to czy opłaca się bardziej niż korzystanie wyłącznie ze standardowych instalacji grzewczych? Aby dowiedzieć się więcej na ten temat, przeczytaj nasz artykuł.

Ogrzewanie klimatyzatorem VivaAir

Z tekstu dowiesz się:

  • jakie zalety i możliwości daje korzystanie z klimatyzatora,
  • jakie wady i ograniczenia niesie za sobą to rozwiązanie.

Podstawową funkcją klimatyzatora z inwerterem jest oczywiście chłodzenie pomieszczeń. Są to urządzenia niezwykle przydatne latem, kiedy temperatura może faktycznie dawać się mocno we znaki. Czy jednak można wykorzystać klimatyzator do ogrzewania domu? W pewnych warunkach może on okazać się przydatny. Dowiedz się, w jakich.

Ogrzewanie klimatyzatorem – zalety i możliwości tego rozwiązania

Pierwsza myśl, która przychodzi do głowy, gdy słyszymy o klimatyzatorze, to chłodzenie w okresie letnim. Jest to główna funkcja tego urządzenia, jednak nie jedyna. Podobnie jak pompa ciepła, klimatyzator również może odwrócić swój obieg, co umożliwia grzanie w okresie zimowym. Bardzo często użytkownicy wykorzystują tą opcje w okresach przejściowych, by podnieść temperaturę w określonym pomieszczeniu.

W układzie tym mamy system powietrze-powietrze. Oznacza to, że dolnym źródłem, czyli miejscem, z którego pobieramy energię jest powietrze. Służy ono do ogrzewania niczego innego, jak również powietrza, dzięki czemu podnosi się temperatura w pomieszczeniu.

Jak wiemy, przepływ powietrza przez cały dom może być utrudniony ze względu na liczbę pomieszczeń, w związku z tym klimatyzator najlepiej ogrzewa pomieszczenie, w którym jest zamontowana jednostka wewnętrzna. Określa to przeznaczenie tego urządzenia. Ogrzewanie klimatyzatorem sprawdzi się więc w budynkach, w których jest niewiele pomieszczeń, a wymiana powietrza nie jest utrudniona. A więc np. klimatyzator do ogrzewania domku letniskowego to doskonałe rozwiązanie. W innym przypadku wymagana będzie duża liczba jednostek wewnętrznych zlokalizowanych w każdym z pomieszczeń.

Klimatyzator do ogrzewania mieszkania sprawdzi się więc na niewielkim metrażu, będzie dobrze działał także w warsztatach, małych magazynach, punktach usługowych oraz małych domkach z niewielką ilością pomieszczeń. Ze względu na to, że moc chłodnicza wymagana w okresie zimowym jest większa niż moc grzewcza w okresie grzewczym, większość klimatyzatorów dobrze dobranych tylko do chłodzenia, będzie miało wystarczającą moc, aby również ogrzewać pomieszczenie. Sprawność klimatyzacji Saunier Duval jest wysoka. SCOP = 4 oznacza, że klimatyzator w funkcji ogrzewania może być jednym z najtańszych sposobów grzania. Koszt ogrzewania będzie zbliżony do kosztów ogrzewania pompą ciepła w określonych warunkach, jednak jest to mniej uniwersalne źródło ciepła.

Ogrzewanie klimatyzatorem – koszty, wady i ograniczenia

Niestety w Polskich warunkach klimatyzacja nie może być jedynym źródłem ciepła. Ze względu na to, że większość klimatyzatorów projektowana jest by chłodzić pomieszczenia, to mogą działać tylko do -15°C na zewnątrz. Poniżej tej temperatury tracimy możliwość grzania budynku. Temperatury te występują dość rzadko, jednak właśnie wtedy najbardziej potrzebujemy ogrzewania. Wybierając ogrzewanie klimatyzatorem w zimie musimy pamiętać o szczytowym źródle ciepła. Może to być np. grzejnik elektryczny.

Drugim ograniczeniem jest liczba jednostek wewnętrznych. Tak jak zostało wspomniane w pierwszym akapicie, wymiana powietrza pomiędzy pomieszczeniami jest utrudniona, dlatego należy montować jednostkę wewnętrzną w większości pomieszczeń, w których standardowo montowalibyśmy grzejniki lub ogrzewanie podłogowe. Również łazienka będzie miejscem, gdzie montaż klimatyzatora będzie utrudniony, a jego praca może być nieprzyjemna. Praca klimatyzatora wiąże się również z pewnym hałasem. Krótkotrwały hałas w jednym pomieszczeniu jest nieodczuwalny, jednak praca kilku klimatyzatorów w domu będzie słyszalna.

Innym ograniczeniem, w odróżnieniu od standardowego systemu z pompą ciepłą, jest brak możliwości przygotowania ciepłej wody. Będzie to odczuwalne tam, gdzie zapotrzebowanie na ciepłą wodę jest wysokie. Jedynie w magazynach czy małych budynkach o niewielkim zapotrzebowaniu na CWU możemy wykorzystać elektryczne podgrzewacze wody montowane w każdym punkcie czerpalnym.

Pomimo tych ograniczeń, klimatyzator może być dobrą alternatywą dla kominka, który podniesie temperaturę w pomieszczeniu, w którym głównie przebywamy. Nie możemy traktować klimatyzatora jako głównego źródła ciepła, tylko jako wsparcie, które może pozwolić zaoszczędzić nieco pieniędzy.

Czy ogrzewanie klimatyzatorem jest opłacalne? Pomimo tych ograniczeń, klimatyzator w niektórych budynkach będzie najlepszym i najtańszym sposobem ogrzewania. Wielu użytkowników klimatyzatorów, mieszkających w mieszkaniach ogrzewanych przez ciepłownię, chwali sobie grzanie w okresie, gdy sezon grzewczy jeszcze się nie rozpoczął i nie mogą korzystać z ogrzewania grzejnikowego. W momencie, gdy rozpoczyna się sezon grzewczy musimy przekalkulować, który sposób ogrzewania będzie dla nas bardziej ekonomiczny. Zależy to od ceny prądu, którym zasilany jest klimatyzator oraz ceny energii dostarczanej przez ciepłownię. Warto więc odpowiedzieć sobie na pytanie czy ogrzewanie klimatyzatorem czy gazem będzie bardziej opłacalne. Zwłaszcza teraz, w momencie, gdy ceny gazu są wysokie, lekkie podniesienie temperatury klimatyzatorem może być korzystne pod względem ekonomicznym, nawet jeśli ogrzejmy tylko kilka pokoi.

Warto jednak pamiętać, że głównym przeznaczeniem klimatyzatora jest chłodzenie pomieszczeń, a grzanie to tylko dodatek. Szukając najlepszego urządzenia, które podniesie komfort w okresie letnim i przejściowym, zajrzyj na stronę producenta. W ofercie znajdziesz jednostki mono, do których podłączysz tylko jedną jednostkę wewnętrzną oraz jednostki multisplit, do których podłączysz kilka jednostek wewnętrznych. W małych punktach usługowych wystarczy jednostka mono, natomiast w większych lokalach zalecamy ogrzewania klimatyzatorem z większą liczbą jednostek wewnętrznych, która ogrzeje więcej pomieszczeń. Oczywiście ostateczny wybór zależy od wielkości i kształtu budynku oraz tego, jak cel chcemy osiągnąć. Przed zakupem warto skontaktować się z instalatorem Saunier Duval lub wsparciem technicznym producenta, który doradzi, jaka opcja będzie najbardziej korzystna.

Przeczytaj też: Czy ogrzewanie gazowe się opłaca?