Znajdź
Znajdź instalatoraZnajdź
Znajdź instalatora

Jak działa klimatyzacja?

Jeszcze kilkanaście lat temu mało kto zdawał sobie sprawę, jak bardzo potrzebna będzie klimatyzacja w Polsce. Pogoda w naszym kraju określana była wówczas jako umiarkowana chłodna, a obecnie zaliczana jest ona do umiarkowanie ciepłej. Zmiany środowiskowe sprawiły, że na rynku pojawia się coraz więcej urządzeń, zapewniających przyjemne chłodzenie w upalne dni. W niniejszym artykule omówimy budowę i zasady działania klimatyzacji w technologii split inwerter. Wyjaśnimy, czym jest najczęściej stosowany czynnik chłodniczy R32, a także, jak wygląda jego obieg.

Klimatyzator ścienny VivAir

Z tekstu dowiesz się:

  • jak działają klimatyzatory,
  • jak działa klimatyzator typu split inwerter,
  • czym jest czynnik chłodniczy R32 i jak wygląda jego obieg,
  • jak dobrać odpowiedni klimatyzator i gdzie go umiejscowić.

W upalne dni każdy z nas marzy, aby schłodzić się ulubionym napojem w przyjemnie klimatyzowanym pomieszczeniu. W biurach, restauracjach lub sklepach jest to wymóg konieczny tak, aby pracownik mógł wydajnie wykonywać swoje obowiązki, a klient czuł się komfortowo, dokonując zakupów. W domach i mieszkaniach klimatyzator nie jest koniecznością. Warto jednak w niego zainwestować. Przekonaj się, jak działa klimatyzator!

Działanie klimatyzatora – co warto o tym wiedzieć?

Na pewno kiedyś się zastanawiałeś, jak działa klimatyzacja w domu czy lokalu. Urządzenie to pracuje bardzo podobnie do lodówki, gdzie wkładamy produkty spożywcze, aby obniżyć temperaturę i wydłużyć przydatność do spożycia. Najważniejszą kwestią działania obu sprzętów jest proces schładzania, czyli pobierania ciepła z udziałem energii elektrycznej.

Klimatyzacja – zasada działania

Jednostka zewnętrzna klimatyzacji umiejscowiona jest poza budynkiem i połączona systemem orurowań chłodniczych z jednostką wewnętrzną znajdującą się w mieszkaniu, domu czy lokalu. Sercem całego systemu jest sprężarka pompująca czynnik chłodniczy. Gaz jest sprężany i rozprężany, przez co staje się zimny i obniża temperaturę powietrza w pomieszczeniu.

Pamiętaj, że jeśli zdecydujesz się na klimatyzator, zasada działania urządzenia jest inna w zależności od trybu jego pracy:

  • dla ogrzewania – jednostka zewnętrzna może być parownikiem a wewnętrzna skraplaczem,
  • dla chłodzenia – jednostka zewnętrzna może być skraplaczem a jednostka wewnętrzna parownikiem.

Parownik to rodzaj wymiennika, w którym czynnik chłodniczy odparowuje, pobierając ciepło. Natomiast skraplacz to urządzenie zajmujące się zamianą gazów w ciecze. Aby schłodzić pomieszczenie, musimy zatem odebrać z niego ciepło i wyrzucić je na zewnątrz.

Klimatyzator – budowa i zasada działania systemu typu split inwerter

Najczęstszą używaną technologią, jaką możemy spotkać dla domów i mieszkań, są tzw. klimatyzatory typu split inwerter. Układ parownik-skraplacz jest rozdzielony zewnętrzną rurą chłodniczą, najczęściej wykonaną z miedzi w otulinie izolacyjnej. Jeżeli system posiada jedną jednostkę zewnętrzną i jedną wewnętrzną, nazywamy go split. Jeżeli zaś układ posiada kilka jednostek wewnętrznych połączonych z jedną jednostką zewnętrzną, to nazywamy go multi-split. Działanie klimatyzatora tego typu pozwala na kontrolowanie temperatury w kilku pomieszczeniach naraz.

Jednostka zewnętrzna posiada:

  • wbudowaną sprężarkę,
  • zawór rozprężny,
  • wentylator powietrza.

To właśnie tam dochodzi do sprężenia czynnika chłodniczego, a oddane przez niego ciepło zostaje przekazane za pomocą wentylatora na zewnątrz systemu.

Jednostka wewnętrzna wyposażona jest w:

  • parownik,
  • wentylator, który odpowiedzialny jest za dystrybucję chłodnego lub ciepłego powietrza w zależności od trybu pracy w pomieszczeniu.

Jak działa klimatyzator ścienny? Jednostka wewnętrzna jest odpowiedzialna także za odbiór powietrza ciepłego, które przejmuje jednostka zewnętrzna.

Zawór czterodrogowy umożliwia zmianę kierunku przepływu czynnika chłodniczego w zależności od tego, jaki wybieramy tryb pracy – ogrzewanie/chłodzenie. Odpowiada on za zmianę temperatury w pomieszczeniu.

Czynnik chłodniczy R32 – czym jest, jak wygląda jego obieg?

Zgodnie z definicją czynnik chłodniczy uczestniczy w wymianie ciepła w urządzeniu chłodniczym lub pompie ciepła. Wrząc pod niskim ciśnieniem i w niskiej temperaturze, pobiera ciepło, które następnie oddaje w trakcie skraplania pod wyższym ciśnieniem i w wyższej temperaturze.

Klimatyzator ścienny VivAir

Czynnik R32 jest to skroplony gaz pod ciśnieniem zaliczany do grupy czynników jednorodnych. Wykorzystuje się go przede wszystkim w urządzeniach klimatyzacyjnych nowej generacji. W porównaniu do innych czynników jest tańszą oraz łatwiejszą do pozyskania alternatywą dla systemów klimatyzacji. Charakteryzuje się niskim stopniem palności oraz jest bezpieczniejszy dla środowiska w porównaniu do dotychczasowo używanych. Potencjał niszczenia warstwy ozonowej wynosi 1/3 współczynnika GWP w stosunku do R410A.

W układzie chłodniczym znajduje się czynnik termodynamiczny, który ulega odparowaniu w parowniku do momentu, gdy ostatnia jego kropla przejdzie ze stanu cieczy, aż do stanu gazowego. Czynnik, odparowując, odbiera ciepło z komory chłodniczej. Na wejściu do sprężarki jest on zasysany i sprężany z ciśnienia niższego do wyższego. Wraz ze sprężeniem, czynnik musi posiadać temperaturę wyższą od otoczenia, aby zaszło zjawisko oddawania ciepła do zewnątrz. Czynnik sprężony oddaje ciepło w skraplaczu, przechodząc ze stanu gazowego w stan ciekły, po czym zostaje rozprężony w zaworze rozprężnym, zmieniając swoje ciśnienie i obniżając tym samym temperaturę. Czynnik następnie trafia ponownie do parownika, gdzie proces się powtarza.

Jak wybrać moc klimatyzatora i gdzie go umiejscowić?

Jak w przypadku każdego systemu nowoczesnych rozwiązań grzewczych, warto zadbać o to, aby dobór mocy klimatyzatora został przeprowadzony przez odpowiednio przeszkoloną osobę. Należy umieszczać jednostki wewnętrzne tak, aby możliwa była skuteczna dystrybucja chłodnego powietrza. Jednak nadmuch nie może być skierowany bezpośrednio w miejsce najczęstszego przebywania ludzi (kanapa, stół jadalniany itd.). Warto również pamiętać, że obniżanie temperatury powietrza wewnątrz budynków powoduje również wykroplenie wilgoci na lamelach parownika. Skropliny te muszą zostać odprowadzone na zewnątrz budynku lub do kanalizacji.

Już wiesz, jak działa klimatyzacja w pomieszczeniu, a także poznałeś budowę urządzenia. Dlatego nie czekaj do lata! Wybierz najlepsze klimatyzacje do mieszkań i ciesz się chłodnym pomieszczeniem, w którym odpoczniesz.

Przeczytaj też: Czy ogrzewanie klimatyzatorem się opłaca? Sprawdzamy!