Znajdź
Znajdź instalatoraZnajdź
Znajdź instalatora

Jaki kocioł kondensacyjny jednofunkcyjny wybrać? Sprawdź, na co zwrócić uwagę

Wybór nowego urządzenia do ogrzewania pomieszczeń i przygotowywania ciepłej wody niesie za sobą liczne konsekwencje, przede wszystkim te związane z komfortem i kosztami użytkowania domu oraz sposobem oddziaływania na środowisko, a także determinuje warunki i miejsce instalacji źródła ciepła. Przeważnie szukamy urządzenia dobrej jakości w rozsądnej cenie – może być nim np. kocioł gazowy jedno- lub dwufunkcyjny W tym artykule skupimy się na wskazówkach dotyczących doboru właściwych kotłów jednofunkcyjnych oraz wyjaśnimy, na jakie parametry należy zwrócić uwagę.

Kocioł gazowy jednofunkcyjny Thelia Condens

Z tekstu dowiesz się:

  • dlaczego warto postawić na kocioł kondensacyjny,
  • jak dobrać właściwą moc kotła,
  • z jakimi ekologicznymi źródłami energii warto połączyć kocioł gazowy.

Kocioł jedno- czy dwufunkcyjny? W tym artykule zajmiemy się tą pierwszą wersją. Można się zastanawiać, dlaczego tego typu kocioł gazowy jest nazywany jednofunkcyjnym. Czy to oznacza, że zasila on funkcję ogrzewania domu i nie ma możliwości podgrzewania wody do mycia? Nazwa tego kotła jest związana z tym, że wewnątrz jego obudowy rzeczywiście jest realizowana jedna funkcja – podgrzewanie wody technologicznej lub inaczej grzewczej. Dopiero poza obudową kotła woda ta kierowana jest, stosownie do potrzeb, do instalacji podłogowej, grzejników lub do tzw. zasobnika ciepłej wody, w którym następuje podgrzewanie wody do mycia.

Zasobnik można umieścić obok kotła lub pod nim i może mieć nawet do 500 litrów pojemności. Kocioł gazowy jednofunkcyjny z zasobnikiem można zestawić z różnymi zasobnikami: z wężownicą, warstwowym, biwalentnym czy płaszczowym. Co ważne, do większości tych zbiorników da się podłączyć cyrkulację ciepłej wody użytkowej. Otrzymujemy wtedy ciepłą wodę po odkręceniu kranu, co zwiększa komfort przygotowania c.w.u. Podgrzewacz stanowi magazyn wody użytkowej, dlatego z reguły jest w stanie przygotować większą ilość ciepłej wody za jednym razem – to dobre rozwiązanie w przypadku wieloosobowej rodziny lub w domach, w których zapotrzebowanie na c.w.u. jest dosyć wysokie. Można również swobodnie korzystać równocześnie z wielu punktów poboru wody, dobierając odpowiedniej pojemności podgrzewacz, w zależności od potrzeb mieszkańców.

Kocioł gazowy jednofunkcyjny z zamkniętą komorą spalania – dlaczego warto postawić właśnie na to urządzenie?

Kocioł gazowy powinien przede wszystkim zapewniać odpowiedni komfort i być energooszczędny. Wszystkie nowo budowane domy muszą być projektowane wyłącznie z kotłami z zamkniętą komora spalania. Powietrze do spalania pobierane jest wtedy spoza budynku, niezależnie od powietrza wewnętrznego. Jest to standard techniczny stosowany przede wszystkim w gazowych kotłach kondensacyjnych. Nie ma ryzyka zatrucia się tlenkiem węgla, ponieważ komora spalania kotła kondensacyjnego jest szczelnie zamknięta. Dodatkowo pomieszczenie, w którym pracuje urządzenie, nie wychładza się. O wydajności gazowego kotła kondensacyjnego decydują precyzyjny układ kontroli procesu spalania, regulacji przepływu powietrza i gazu oraz zjawisko kondensacji, które zachodzi w urządzeniu. Kocioł kondensacyjny nie tylko schładza spaliny, wykorzystując zawartą w nich energię, ale również doprowadza do skroplenia pary wodnej zawartej w spalinach. Dzięki temu w porównaniu do starszych konstrukcji kotłów można odzyskać dodatkową ilość ciepła pochodzącego ze spalania gazu. Sprawność tych urządzeń jest więc większa, poza tym palniki w kotłach kondensacyjnych posiadają modulowaną moc, dzięki czemu płynnie dostosowują się do aktualnego zapotrzebowania, pracują oszczędniej i rzadziej się uruchamiają. Kotły kondensacyjne wykorzystują do wytworzenia tej samej ilości energii, mniej paliwa w porównaniu do kotłów tradycyjnych. Powoduje to zatem tańszą eksploatację.

Kocioł gazowy jednofunkcyjny z zasobnikiem – jak dobrać właściwą moc?

Właściwa moc urządzenia to główny parametr, na który powinniśmy zwrócić uwagę. Kocioł jednofunkcyjny zasila zasobnik ciepłej wody tylko wtedy, gdy doszło do spadku temperatury wody w zbiorniku. Z reguły w ciągu doby występują 3-4 cykle podgrzewania wody. W pozostałym czasie kocioł może pracować na potrzeby ogrzewania domu. Z tego powodu wystarczy zastosować kocioł, którego moc będzie jedynie minimalnie wyższa od szczytowej wartości strat ciepła budynku, od tzw. zapotrzebowania na ciepło. Przyjmuje się przykładowo, że dla rodziny 3-4-osobowej dodatek mocy powinien wynieść ok. 3 kW (510 l na dzień, o temperaturze od 10 do 45℃). Poza mocą kotła gazowego jednofunkcyjnego z zasobnikiem istotnym parametrem jest też odpowiednia modulacja mocy. Pozwala dostosować odpowiednią ilość ciepła do faktycznego zapotrzebowania. Im wyższa modulacja, tym lepiej. Przy wyborze kotła warto również sprawdzić klasę efektywności energetycznej ogrzewania. Informuje ona o średniej sprawności, z jaką urządzenie ogrzewa pomieszczenia (procentowym stosunku ilości ciepła dostarczanego przez urządzenie w sezonie grzewczym do zużytej przez nie energii pierwotnej). Najwyższej jakości modele występują w klasie A – oznacza to, że zużycie energii jest średnio o kilkanaście procent mniejsze niż w przypadku urządzeń klasy C. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na pozostałe cechy, które świadczą o funkcjonalności i wygodzie stosowania, m.in. prostą obsługę urządzenia, odpowiednie wymiary kotła dopasowane do dostępnej powierzchni w budynku, niski poziom hałasu czy też okres gwarancji.

Jaki kocioł kondensacyjny jednofunkcyjny do systemów solarnych i pomp ciepła?

Jeszcze wyższą sprawność systemu grzewczego można uzyskać poprzez połączenie kotłów jednofunkcyjnych z elementami wykorzystującymi odnawialne źródła energii, takie jak np. kolektory słoneczne czy pompy ciepła. Z systemem solarnym można połączyć właściwie wszystkie rodzaje kotłów kondensacyjnych gazowych. We współpracy z pompą ciepła najlepiej sprawdzi się tryb pracy biwalentny alternatywny, polegający na zmiennym działaniu pompy i kotła, szczególnie w budynkach modernizowanych o niższym standardzie energetycznym i wysokiej temperaturze wody grzewczej w instalacji c.o. Pompa pokrywa wtedy 60-80% potrzeb ciepła dla ogrzewania budynku, a przy ujemnych temperaturach zostaje wyłączona na rzecz innego źródła ciepła – kotła gazowego jednofunkcyjnego z zasobnikiem.

Montaż kotła gazowego kondensacyjnego to korzystna inwestycja dla inwestora. Ma wpływ na zmniejszenie rachunków za ogrzewanie, wygodę obsługi i bezpieczeństwa użytkowników.

Przeczytaj też: Jaki zasobnik c.w.u. wybrać do kotła kondensacyjnego?