Znajdź
Znajdź instalatoraZnajdź
Znajdź instalatora

Najwyższa sprawność kotła gazowego kondensacyjnego – jak ją uzyskać?

Gazowe kotły kondensacyjne to urządzenia niezwykle uniwersalne. Z powodzeniem można je stosować w większości domów, zastępując np. kotły stałopalne. Kocioł kondensacyjny będzie współpracował z każdą zamkniętą wodną instalacją centralnego ogrzewania. Ponadto kotły gazowe są łatwe w doborze oraz instalacji, a ich technologia została już sprawdzona, rozwinięta do wysokiego poziomu oraz dostosowana do potrzeb użytkowników. Nie bez znaczenia jest również fakt, że gazowe kotły kondensacyjne, w odróżnieniu do kotłów stałopalnych, wytwarzają energię w sposób czysty. Pozwala to na wykorzystanie kotłowni nie tylko jako pomieszczenia, w którym stoi kocioł. Decydując się na ogrzewanie kotłem gazowym, warto zadbać o prawidłowy dobór oraz zapewnienie odpowiednich warunków eksploatacji. Jak to zrobić i tym samym podnieść sprawność kotła gazowego? Przeczytaj!

Jak poprawić sprawność kotła gazowego MicraCom Condens?

Z tekstu dowiesz się:

  • co jest ważne w doborze kotła,
  • w jaki sposób można nim sterować,
  • dlaczego nie należy rezygnować z serwisu.

Aby podnieść sprawność cieplną kotła, należy zadbać, aby miał jak najlepsze warunki do pracy. Sprawdź co możesz zrobić, żeby Twoje urządzenie grzewcze dostarczało ciepło z jak najwyższą efektywnością, co z pewnością wpłynie pozytywnie nie tylko na Twój komfort cieplny, ale też pozwoli Ci obniżyć koszty ogrzewania gazowego.

Kocioł kondensacyjny – sprawność działania a dobór urządzenia do instalacji i potrzeb

Wybierając gazowy kocioł kondensacyjny należy przede wszystkim określić swoje potrzeby. Jeżeli urządzenie ma służyć do ogrzewania mieszkania lub masz niewiele miejsca do dyspozycji, zdecyduj się na kocioł dwufunkcyjny, taki jak Saunier Duval MicraCom Condens. Kotły tego typu podgrzewają ciepłą wodę użytkową przepływowo tj. bez konieczności stosowania dodatkowego zasobnika ciepłej wody. Pozwala to na komfortowe korzystanie z c.w.u. z jednego punktu poboru na raz.

W przypadku wyższych wymagań dotyczących komfortu ciepłej wody użytkowej przy wciąż niewielkiej dostępnej przestrzeni na montaż kotła, możesz wybrać kocioł z wiszącym zasobnikiem zabudowanym na plecach urządzenia, jak Saunier Duval Isotwin.

Dla domów jednorodzinnych polecanym rozwiązaniem są kotły jednofunkcyjne z wolnostojącym zasobnikiem ciepłej wody użytkowej. Pozwala to na osiągnięcie najwyższego komfortu poboru c.w.u. oraz zastosowanie cyrkulacji, dzięki której ciepła woda jest dostępna natychmiast po odkręceniu kranu. W przypadku nowych instalacji grzewczych polecanym rozwiązaniem będzie kocioł Saunier Duval Thelia Condens. Dla systemów modernizowanych (np. po instalacji z kotłem stałopalnym) warto zastosować stojący kocioł Niedźwiedź Condens.

Poza wyborem rodzaju kotła, nie mniej istotny jest również dobór mocy urządzenia. Nie wiesz, jak obliczyć sprawność kotła gazowego, która będzie niezbędna w Twojej inwestycji? W tym przypadku warto zdać się na fachową pomoc instalatora lub poprosić o wsparcie bezpośrednio producenta. Dobierając moc kotła należy zwrócić uwagę na modulację mocy. Im niższą moc minimalną może osiągnąć kocioł, tym oszczędniej powinien pracować.

Jak poprawić sprawność kotła CO? Odpowiednim sterowaniem

O ile gazowy kocioł kondensacyjny jest urządzeniem praktycznie bezobsługowym, o tyle warto zadbać o to, aby za sterowanie naszym systemem grzewczym odpowiadał regulator pogodowy. To właśnie regulacja ma kluczowy wpływ na to, jak oszczędnie pracuje nasze urządzenie oraz jaka jest rzeczywista sprawność kotła kondensacyjnego.

Wybierając kotły kondensacyjne Saunier Duval warto więc wybrać sterownik pogodowy MiPro Sense. Regulacja pogodowa odpowiada za dostosowanie temperatury zasilania instalacji grzewczej do temperatury powietrza atmosferycznego. Im więc jest chłodniej na zewnątrz, tym wyższa jest temperatura czynnika krążącego w naszej instalacji. Jest to szczególnie istotne w przypadku kotłów kondensacyjnych, ponieważ zapewnia pracę z jak najniższą temperaturą pozwalającą na zachowanie komfortu cieplnego wewnątrz budynku, a jednocześnie zapewnia najlepsze wykorzystanie efektu kondensacji.

Kotły kondensacyjne posiadają tak wysoką sprawność, ponieważ są w stanie na tyle wychłodzić spaliny, że dochodzi do wykroplenia z nich pary wodnej. W tym procesie uwalniana jest energia skraplania, co czyni cały proces spalania paliwa gazowego efektywnym energetycznie. Ponadto stosując regulację, otrzymujesz możliwość sterowania temperaturą pomieszczeń, przedziałami czasowymi pracy urządzenia grzewczego czy cyrkulacją ciepłej wody, co może przyczynić się do dalszych oszczędności.

Sprawność kotła – dlaczego regularny serwis jest konieczny?

Ze względu na bezobsługowość systemu ogrzewania z kotłem gazowym, często można zapomnieć o tym, że posiadamy takie urządzenia. Należy jednak mieć na uwadze, że gazowe kotły kondensacyjne w ciągu roku pracują nawet ponad 3000 godzin. Proces spalania zachodzi przy ciągłym podawaniu gazu oraz powietrza atmosferycznego.

Dlatego też bardzo istotne jest to, aby raz w roku autoryzowany serwisant wykonał przegląd techniczny kotła. Wykwalifikowany serwisant podczas takiego przeglądu wyczyści komorę spalania, wymieni uszczelkę palnika, skontroluje stan techniczny poszczególnych elementów kotła oraz zbada jakość spalania poprzez analizę spalin. Dzięki temu zyskasz pewność, że sprawność cieplna Twojego kotła jest na najwyższym poziomie oraz zminimalizujesz ryzyko usterek w sezonie grzewczym.

Sprawność kotła zależy przede wszystkim od powyższych czynników. Jeśli odpowiednio dobierzesz swoje urządzenie oraz zadbasz o to, aby działało poprawnie, będziesz cieszyć się nie tylko sprawnym kotłem, ciepłem w domu oraz przygotowaną ciepłą wodą, ale też oszczędnościami!

Przeczytaj też: Przewymiarowanie kotła gazowego – co to jest? Jak poprawnie dobrać moc kotła gazowego?