Znajdź
Znajdź instalatoraZnajdź
Znajdź instalatora

Serwis gazowego kotła kondensacyjnego – co warto o nim wiedzieć?

Prawidłowo działający i sprawny system grzewczy gwarantuje zachowanie pełnego komfortu cieplnego w okresie zimowym. Do poprawnej pracy urządzeń grzewczych, podobnie jak w przypadku wszystkich urządzeń mechanicznych, wymagane są okresowe kontrole stanu technicznego. Przeczytaj artykuł i sprawdź, w jaki sposób zadbać o prawidłowy serwis kotłów gazowych.

Postaw na autoryzowanego serwisanta kotłów gazowych

Z tekstu dowiesz się:

  • dlaczego okresowe przeglądy kotła są tak ważne,
  • kto powinien wykonywać taki przegląd.

W trakcie całego roku gazowe kotły kondensacyjne pracują nawet ponad 3 tysiące godzin. Do swojej pracy wymagają ciągłego podawania do komory spalania mieszanki gazu oraz powietrza atmosferycznego. Ponieważ kotły pracują niezauważalnie i praktycznie bezobsługowo, często zapominamy o ich istnieniu. Ze względu na długoletni charakter inwestycji w źródło ciepła, warto zapewnić mu optymalne warunki pracy. Dzięki regularnemu serwisowi kotła gazowego zyskujemy pewność, że pracuje on z najwyższą sprawnością oraz minimalizujemy ryzyko niepożądanej usterki. W poniższym artykule wyjaśniamy, na co zwrócić uwagę przy obsłudze serwisowej oraz kto powinien się tym zajmować.

Przegląd kotła gazowego – przepisy dokonywania serwisu oraz jego zalety

Niezależnie od konstrukcji, gazowe kotły kondensacyjne generują ciepło w zamkniętym układzie palnika z wymiennikiem ciepła. To te elementy są szczególnie narażone na działanie czynników zewnętrznych, takich jak paliwo gazowe i powietrze atmosferyczne.

Mieszanka paliwa i powietrza podlegająca procesowi spalania dostarcza ciepło do układu wodnego centralnego ogrzewania w budynku. Produktami tego procesu są części lotne usuwane przez system spalinowy oraz skropliny pary wodnej, spływające do syfonu i dalej do kanalizacji. Możliwe jest również powstawanie elementów stałych, osadzających się na spirali wymiennika. Osad ten może być niebezpieczny zwłaszcza dla wymiennika, a w szczególnych przypadkach może spowodować jego uszkodzenie. Dlatego też szczególnie istotna jest regularna kontrola i czyszczenie wnętrza komory spalania.

Podczas przeglądu kotła gazowego serwisant dokonuje demontażu palnika. Jeżeli jest taka konieczność, powierzchnia wymiennika czyszczona jest chemicznie lub za pomocą miękkiej szczotki. Przy ponownym montażu palnika wymienia się również jego uszczelkę, zapewniając bezpieczne odseparowanie komory spalania.

Poza czynnościami związanymi z kontrolą wymiennika ciepła, serwisant sprawdza również syfon kotła, ciśnienie w membranowym naczyniu przeponowym, czystość filtrów, szczelność zespołu gazowego oraz stan anody magnezowej w zasobniku ciepłej wody użytkowej.

Na sam koniec kocioł jest uruchamiany i dokonywany jest pomiar jakości spalin oraz szczelności układu powietrzno-spalinowego. Po przeglądzie powinien zostać sporządzony protokół, do którego serwisant dołącza wydruk z analizatora spalin. Wykonanie powyższych czynności zapewnia o tym, że kocioł pracuje z najwyższą sprawnością oraz jest przygotowany na sezon grzewczy.

Jak sprawdzić koszt przeglądu kotła gazowego oraz jakie uprawnienia powinien posiadać serwisant?

W przypadku konieczności wezwania serwisu do naszego urządzenia najważniejsze jest posiadanie kontaktu do profesjonalnego autoryzowanego serwisanta. Gwarancją prawidłowego wykonania serwisu urządzenia gazowego jest skorzystanie z usług Serwisu Autoryzowanego. Są to firmy posiadające autoryzację serwisową – mają najwyższe kwalifikacje oraz wiedzę techniczną, dotyczącą gazowych kotłów kondensacyjnych. Aby odnaleźć najbliższy Serwis Autoryzowany Saunier Duval, skorzystaj z wyszukiwarki lub skontaktuj się z Infolinią. Jeśli zastanawiasz się, ile kosztuje przegląd kotła gazowego, również skontaktuj się z serwisem, który udzieli Ci wszystkich szczegółowych informacji!

Wiesz już, w jaki sposób przebiega serwis kotłów gazowych, a także na co powinieneś zwrócić szczególną uwagę. Sprawny kocioł to gwarancja komfortu cieplnego w sezonie grzewczym, nie należy więc zapominać o jego regularnych przeglądach!

Przeczytaj też: Jak oszczędnie używać ogrzewania gazowego?