Znajdź
Znajdź instalatoraZnajdź
Znajdź instalatora

Chłodzenie pompą ciepła – jak to działa?

Dynamiczny rozwój technologii pomp ciepła w przeciągu ostatnich kilku lat sprawił, że potencjalni klienci zauważyli, jak uniwersalne może być to urządzenie. Nowe zmiany w ogrzewnictwie powodują, że nie wszyscy od razu chcą je wypróbować. Jednak pompa ciepła to nie tylko ogrzewanie. Obecnie wszyscy są świadkami zmian klimatycznych i coraz bardziej zauważalne jest to, jak pory roku potrafią zaskoczyć nawet najstarszych górali. Ze względu na te zjawiska, potrzeby komfortu cieplnego stają się wymagające. Pompa ciepła poza sezonem grzewczym może również służyć do obniżania temperatury latem bez konieczności stosowania dodatkowych urządzeń klimatyzacyjnych. Z artykułu dowiesz się, jak działa chłodzenie pompą ciepła.

Powietrzna pompa ciepła z funkcją chłodzenia GeniaAir Split

Z tekstu dowiesz się:

  • czy pompa ciepła może chłodzić i na czym to polega,
  • jak rozdystrybuować chłód w budynku,
  • na czym polega aktywne chłodzenie i pasywne pompą ciepła,
  • jak uruchomić pompę ciepła powietrze-woda z funkcją chłodzenia.

Jak wiesz, na rynku dostępne są różne rodzaje pomp ciepła. Dzielą się one na gruntowe, powietrze-woda i woda-woda. Co to oznacza? W uproszczeniu – pompa będzie pobierała energię z gruntu, powietrza lub wody. Sama nazwa urządzenia może budzić konsternację, gdyż ciepło w tej nazwie należy rozumieć jako transport energii, a nie przenoszenie czegoś ciepłego z jednego miejsca do drugiego.

Na czym polega chłodzenie za pomocą pompy ciepła?

Zastanawiasz się, jak działa pompa ciepła z funkcją chłodzenia? W tym przypadku chłodzenia tym urządzeniem mówi się o przenoszeniu energii z miejsca o wyższej temperaturze do miejsca o niższej temperaturze. Przykładem może być lodówka, która też jest pompą ciepła! Odbierasz ciepło od wnętrza, gdzie znajduje się żywność i wyprowadzasz je na zewnątrz, tak aby wydłużyć ich termin przydatności. Zgodnie z tym, latem, kiedy na zewnątrz panują wysokie temperatury, chcesz, aby ciepło zostało odebrane z wnętrza budynku i zostało wyprowadzone na zewnątrz do otoczenia. Jeżeli włączasz jakiekolwiek urządzenie chłodnicze tj. klimatyzatory, pompę ciepła to pamiętaj, aby szczelnie pozamykać wszystkie okna. Odczuwalny tryb chłodzenia musi odbywać się w ograniczonej przestrzeni oddzieloną odpowiednią przegrodą.

Pompa ciepła – chłodzenie latem – jak rozdystrybuować chłód w budynku?

Chłodzenie w budynku za pomocą pompy ciepła może być realizowane przy wykorzystaniu instalacji płaszczyznowych, klimakonwektorów oraz chłodnicy wodnej. Aby było efektywne i spełniało oczekiwania użytkowników dobór i obliczenie odpowiedniej mocy chłodniczej pompy powinno zostać wykonane już na etapie projektu budynku.

Powietrzna pompa ciepła z funkcją chłodzenia GeniaAir Split

Najczęstszym wyborem wśród użytkowników jest oczywiście instalacja podłogowa oraz klimakonwektory. Charakteryzują się one wysoką efektywnością w funkcji grzania i są wręcz układem idealnym dla pompy ciepła pod względem ekonomii pracy. Jeżeli chłodzenie realizowane jest poprzez instalację podłogową, konieczna jest bieżąca kontrola punktu rosy, tak aby temperatura podłogi nie spadła poniżej temperatury wykroplenia pary wodnej na jej powierzchni. Należy, więc zwrócić uwagę, aby regulator wyposażony był w czujnik pomiaru wilgotności powietrza i kontrolę punktu rosy.

Jeżeli zdecydujesz się na dystrybucję chłodu w budynku poprzez klimakonwektory, to na rynku dostępnych jest wiele rodzajów: przypodłogowe, podsufitowe, ścienne, kanałowe czy kasetonowe. Główną zaletą klimakonwektorów jest to, że można nimi efektywnie chłodzić budynek, ponieważ nie mają one ograniczeń temperaturowych. Wynika to z tego, że klimakonwektor posiada tacę skroplin. Na etapie projektu należy pamiętać o dwóch istotnych kwestiach – odprowadzeniu tych skroplin oraz zaizolowaniu rur zasilania i powrotu, by w ścianie nie wykraplała się woda.

Pasywne i aktywne chłodzenie pompą ciepła – na czym polega?

Transport energii przez pompę ciepła odbywa się poprzez parownik, który odbiera ciepło z otoczenia o niskiej temperaturze, a następnie oddaje je w skraplaczu przy temperaturze wysokiej. Ilość odebranej darmowej i odnawialnej energii cieplnej jest kilkukrotnie wyższa od ilości energii elektrycznej potrzebnej do podtrzymania tego procesu. W związku z tym pompy ciepła są urządzeniami przyjaznymi dla środowiska i nieemitującymi zanieczyszczeń.

Każda powietrzna pompa ciepła Saunier Duval ma możliwość odwrócenia kierunku przepływu ciepła, dlatego może pracować również latem i obniżać temperaturę w pomieszczeniu. Tego rodzaju chłodzenie z wykorzystaniem pracy sprężarki pompy ciepła nazywane jest chłodzeniem aktywnym. Pozwala na wykorzystanie pełnej mocy pompy ciepła i osiągnięcie niskiej temperatury czynnika.

Chłodzenie pasywne polega na bezpośrednim odprowadzeniu ciepła z wnętrza budynku z pominięciem obiegu chłodniczego pompy ciepła. Ten tryb może być realizowany tylko w przypadku gruntowych pomp ciepła, których dolnym źródłem ciepła są pionowe lub poziome sondy gruntowe.

Ciepło odebrane z budynku oddawane jest do obiegu solanki, krążącej w pionowych lub poziomych odwiertach poprzez oddzielny wymiennik ciepła. Dzięki temu energia elektryczna wymagana w tym procesie ogranicza się jedynie do napędu pomp obiegowych górnego i dolnego źródła. Chłodzenie pasywne nie jest w stanie zapewnić równie wysokiej mocy, co chłodzenie aktywne, jednak w większości przypadków powinno pozwolić na schłodzenie pomieszczeń o kilka stopni. To zdecydowanie najtańsza opcja na obniżenie temperatury w budynku, ale również ma ona pozytywny wpływ na regenerację dolnego źródła.

Pompa ciepła z funkcją chłodzenia – jak uruchomić tryb?

Urządzenia, takie jak GeniaAir Split oraz GeniaAir Mono to pompy ciepła typu powietrze-woda. Chłodzenie aktywne mają wbudowane jako funkcję w standardzie. Klient nie musi dokupywać żadnych dodatkowych elementów, gdyż urządzenia standardowo realizują funkcje ogrzewania, przygotowania ciepłej wody użytkowej oraz chłodzenia. Aktywna funkcja chłodzenia będzie oznaczona na pulpicie jednostki wewnętrznej pod postacią śnieżynki. Warto jednak wiedzieć, że jest ona fabrycznie ukryta, aby użytkownik końcowy przez pomyłkę jej nie uruchomił. Aby spełnić Twoje indywidualne potrzeby, skontaktuj się bezpośrednio z infolinią producenta lub instalatorem powietrznych pomp ciepła z funkcją chłodzenia, aby uzyskać dokładniejszą informację odnośnie do optymalnych ustawień konkretnego urządzenia.

Przeczytaj też: Pompa ciepła a zużycie prądu – co warto o tym wiedzieć?