Znajdź
Znajdź instalatoraZnajdź
Znajdź instalatora

Jaki może być koszt ogrzewania pompą ciepła i jak to sprawdzić?

Pompy ciepła do ogrzewania domu i przygotowania ciepłej wody użytkowej są coraz częściej wybieranymi urządzeniami grzewczymi. W porównaniu z tradycyjnymi systemami opartymi na spalaniu paliw kopalnych eksploatacja pomp ciepła emituje znacznie mniej spalin i innych szkodliwych związków chemicznych do atmosfery. Ogrzewanie budynków pompą ciepła to jeden z najbardziej ekologicznych i energooszczędnych sposobów na zapewnienie komfortu cieplnego w budynku. Jakie mogą być koszty ogrzewania pompą ciepła? Sprawdzamy!

Pompa ciepła GeniaAir Split

Z tekstu dowiesz się:

 • od czego zależy koszt ogrzewania domu pompą ciepła,
 • co trzeba znać, zanim obliczysz koszt ogrzewania pompą ciepła,
 • jak obliczyć koszt energii elektrycznej zasilającej pompę ciepła,
 • dlaczego warto znać koszty ogrzewania pompą ciepła.

W obliczu dynamicznie zmieniających się cen nośników ciepła trudno jest samodzielnie oszacować te koszty. W tym artykule przedstawimy wstępne koszty ogrzewania pompą ciepła dla standardowego budynku.

Pompy ciepła – koszty instalacji a koszty eksploatacji

Chociaż koszt instalacji pompy ciepła do ogrzewania domu i wody może wydawać się wysoki, to w dłuższej perspektywie koszty eksploatacyjne zazwyczaj są niższe. Warto pamiętać, że coraz więcej instytucji oferuje dofinansowanie zakupu i montażu urządzeń OZE, w tym także pompy ciepła Saunier Duval. Jednym z takich programów jest Czyste powietrze. Same koszty ogrzewania pompą ciepła zależą od wielu czynników, takich jak np.:

 • wielkość budynku,
 • typ pompy ciepła,
 • koszt energii elektrycznej,
 • dokładność wykonania instalacji grzewczej,
 • odpowiedni dobór urządzenia.

Przeczytaj: Na co zwrócić uwagę przy wyborze mocy pompy ciepła potrzebnej do ogrzania domu?

Jak więc prawidłowo obliczyć koszt ogrzewania domu pompą ciepła?

Określenie kosztów ogrzewania pompą ciepła – od czego zacząć?

Na początku należy określić potrzeby cieplne domu. W tym celu warto przejrzeć dokumentację techniczną budynku, w której mogą znajdować się informacje na temat zapotrzebowania na ciepło obliczone przez projektanta. Jeśli nie masz takich danych, warto zlecić wykonanie charakterystyki energetycznej, aby określić całkowite zapotrzebowanie na energię.

Innym sposobem jest oszacowanie w dużym uproszczeniu zapotrzebowania na ciepło na podstawie powierzchni domu oraz standardu energetycznego budynku. Jeśli nie masz podanej konkretnej wartości strat ciepła, to zapotrzebowanie na ciepło do ogrzewania domu określane jest w kWh i w przybliżeniu wynosi:

Standard energetyczny budynkuEnergia użytkowaJednostkiOpis
Nieodpowiednia izolacja170kWh/(m²*rok)Budynek bez izolacji termicznej przegród zewnętrznych, wentylacja grawitacyjna
Standard WT 2008120kWh/(m²*rok)Budynek z niskim standardem izolacji termincznej przegród zewnętrznyuch (10 cm – ściany, 15 cm – poddasze), wentylacja grawitacyjna, okna dwuszybowe
Standard WT 201780kWh/(m²*rok)Budynek o podwyższonej izolacji termicznej przegród zewnętrznych (12 cm – ściany, 20 cm – poddasze), okna dwuszybowe, wentylacja grawitacyjna
Standrd WT 202155kWh/(m²*rok)Budynek o dobrej izolacji termicznej przegród zewnętrznych (20 cm – ściany, 25 cm – poddasze), okna trzyszybowe, wentylacja mechaniczna
Budynek EU 4040kWh/(m²*rok)Budynek o bardzo dobrj izolacji termicznej przegród zewnętrznych (25 cm – ściany, 30 cm – poddasze), okna trzyszybowe, wentylacja mechaniczna

Zapotrzebowanie na ciepło budynku można obliczyć w następujący sposób:

1. Dla nowego budynku o powierzchni 160 m2 i standardzie WT 2021 wynosi ono 160 m2×55 kWh/(m²*rok) = 8800 kWh/rok. Przyjmując sprawność systemu centralnego ogrzewania na poziomie 85%, otrzymasz 8800/0,85 = 10352 kWh/rok.

2. Jeśli uwzględniasz również przygotowanie ciepłej wody użytkowej dla na przykład czterech osób i dobowy pobór wody wynoszący 50 l/osobę/dzień, a także temperaturę ciepłej wody 45°C, otrzymasz zapotrzebowanie ciepła na potrzeby c.w.u. około 2980 kWh/rok.

3. Roczne zapotrzebowanie takiego budynku na potrzeby c.o. i c.w.u. jest równe 13 332 kWh/rok.

Znając zapotrzebowanie budynku na ciepło (wyrażone w kWh/rok) i mnożąc je przez cenę jednostkową wybranego paliwa lub paliw, uzyskasz szacunkowe koszty ogrzewania domu.

Koszty eksploatacyjne pompy ciepła – ile należy zapłacić za prąd zasilający urządzenie?

Koszty energii elektrycznej, która zasila pompę ciepła, można poznać poprzez analizę umowy z dostawcami energii elektrycznej lub poprzez skorzystanie z kalkulatorów energii elektrycznej, dostępnych na stronach internetowych dostawców energii.

Na rachunkach za prąd za rok 2022 jest uwzględniona obniżka VAT i akcyzy za prąd, które obowiązywały do końca 2022 roku. Wynika to z rządowej Tarczy Antyinflacyjnej. W roku 2023 płacimy za prąd więcej m.in. z powodu powrotu dawnej stawki VAT w wysokości 23%.

Średnia cena prądu dla taryfy G11 wynosi około 1,27 zł/kWh.

Jeśli uwzględnisz sprawność powietrznej pompy ciepła split(przy ogrzewaniu podłogowym przyjmij 3,5, natomiast przy ogrzewaniu grzejnikami 3,0) otrzymasz kolejno koszt wytworzenia 1 kWh ciepła:

 • 1,27 zł/kWh : 3,5 = 0,36 zł/kWh (ogrzewanie podłogowe, temperatura zasilania 35°C) i roczny koszt ogrzewania powietrzną pompą ciepła wyniesie około 0,36 zł/kWh x 13332 kWh/rok = 4838 zł/rok
 • 1,27 zł/kWh : 3,0 = 0,42 zł/kWh (ogrzewanie grzejnikami, temperatura zasilania 55°C) i roczny koszt ogrzewania powietrzną pompą ciepła wyniesie około 0,42 zł/kWh x 13332 kWh/rok = 5644 zł/rok

Są to ceny w przypadku braku

Właściciel pompy ciepła może mieć do dyspozycji pulę 2000 tańszych kilowatogodzin (uwzględniając stawkę około 0,67 zł/kWh). Powyżej tego zużycia każda kilowatogodzina kosztuje według stawek z 2023 roku, czyli 1,27 zł (roczne zapotrzebowanie na potrzeby c.o. i c.w.u. to 13 332 kWh) Zakładając te wartości, otrzymujesz koszt:

 • 4473 zł rocznie (przy ogrzewaniu podłogowym)
 • 5219 zł rocznie (przy ogrzewaniu grzejnikami).

Warto zwrócić uwagę, że nie każdy właściciel pompy będzie miał taki sam limit. Dla osób z niepełnosprawnością jest on większy i wynosi 2600 kWh, a dla rodzin wielodzietnych – 3000 kWh.

Dlaczego warto znać koszt ogrzewania domu pompą ciepła?

Znajomość potencjalnych kosztów ogrzewania budynku jest ważna z kilku powodów.

Po pierwsze pozwala to na dokonanie świadomego wyboru systemy grzewczego, uwzględniając zarówno koszty inwestycyjne, jak i koszty eksploatacyjne.

Po drugie umożliwia to oszacowanie miesięcznych lub rocznych wydatków na ogrzewanie domu, co może pomóc w planowaniu budżetu domowego.

Ponadto, znajomość kosztów ogrzewania ułatwia podjęcie decyzji dotyczącej ulepszenia izolacji budynku, modernizacji lub wymiany systemu grzewczego, co w dłuższej perspektywie może przynieść oszczędności i korzyści ekologiczne.

W celu oszacowania kosztów ogrzewania domu pompą ciepła warto skorzystać z kalkulatorów dostępnych na stronach internetowych producentów urządzeń oraz firm specjalizujących się w instalacji pomp ciepła. Warto również skonsultować się z ekspertami, którzy pomogą dobrać najlepsze rozwiązanie dla naszego budynku oraz pomogą w obliczeniu kosztów ogrzewania.

Przeczytaj: Współczynnik COP pompy ciepła – co to jest i od czego zależy jego wartość?