Znajdź
Znajdź instalatoraZnajdź
Znajdź instalatora

Pompa ciepła do mieszkania – czy to dobry pomysł?

Pompa ciepłą jest jednym z najtańszych sposobów ogrzewania budynków. W związku z tym coraz więcej właścicieli małych mieszkań, szukając oszczędności, zastanawia się nad montażem tego urządzenia w swoim lokalu. W artykule przedstawiamy możliwości oraz wymagania, jakie należy spełnić, aby inwestycja była zarówno opłacalna, jak i użyteczna.

Pompa ciepła GeniaAir Split

Z tekstu dowiesz się:

  • w jaki sposób są ogrzewane budynki wielorodzinne,
  • na jakie wymagania montażowe pompy ciepła w bloku należy zwrócić uwagę,
  • jaką moc powinna mieć pompa ciepła w mieszkaniu w bloku,
  • jak duża moc pompy ciepła w bloku ogrzewa wodę i poszczególne lokalne.

Ogrzewanie w bloku i mieszkaniu – jakie rozwiązania są stosowane?

Bloki i inne budynki wielorodzinne, np. kamienice, mogą być ogrzewane na jeden z kilku sposobów:

1. Za pomocą zbiorczego systemu, w którym główne źródło ciepła jest zlokalizowane w pomieszczeniu technicznym, a ciepło zostaje dostarczone odpowiednimi przewodami bezpośrednio do każdego mieszkania. Dzięki temu jest tylko jedna kotłownia na cały budynek, a w niej jedno urządzenie grzewcze. Natomiast w każdym mieszkaniu lub w części wspólnej znajduje się mała szafka z licznikami i zaworami. W większych miastach ciepło jest dostarczane z ciepłowni lub doprowadzonej sieci gazowej dostarczającej gaz do spalania w kotle gazowym.

2. Przy użyciu kotłów zamontowanych w każdym mieszkaniu. Najczęściej są to kotły dwufunkcyjne, które pracują na centralne ogrzewanie i ciepłą wodę użytkową w obrębie jednego lokalu. W naszej ofercie znajdziesz gazowe kotły kondensacyjne, które sprawdzą się zarówno w pojedynczym mieszkaniu, jak i jako urządzenia zbiorcze do kotłowni centralnej.

3. W starszych budynkach, w których nie ma możliwości doprowadzenia przyłącza gazowego oraz miejskiej sieci stosuje się kotłownie węglowe. W takiej sytuacji wyznaczona przez mieszkańców (lub zarząd czy właściciela budynku) osoba jest odpowiedzialna za palenie w zbiorczym systemie grzewczym.

Skoro jednym z rozwiązań jest montaż gazowego kotła kondensacyjnego, który wymaga przyłącza gazowego oraz wykonania komina, to czy nie można go zastąpić pompą ciepła? Pytanie to pojawia się coraz częściej, dlatego też poniżej przeanalizujemy to rozwiązanie.

Wymagania montażowy pompy ciepła do mieszkania

Przy budowie nowego domu należy – już na etapie uzyskiwania pozwolenia na budowę – podać, jakie będzie źródło ogrzewania. To do rodzaju źródła będzie bowiem adaptowana architektura budynku.

Jak to wygląda w przypadku termomodernizacji w budynku wielorodzinnym? Na początku należy rozpatrzyć, czy mieszkanie jest przystosowane do jednostki wewnętrznej, a także czy otoczenie umożliwia montaż jednostki zewnętrznej. Aby pompa ciepła mogła przygotować ciepłą wodę użytkową, potrzebuje zasobnika – najczęściej mającego 200 l pojemności. W przypadku pompy ciepła Saunier Duval zbiornikiem jest wieża hydrauliczna, w której jest zintegrowana jednostka wewnętrzna oraz zasobnik. Takie urządzenie przypomina wyglądem i rozmiarem lodówkę, dzięki czemu łatwo wygospodarować na nie miejsce. Oprócz gabarytów samego urządzenia potrzebna będzie jeszcze przestrzeń serwisowa oraz przestrzeń na elementy hydrauliczne, których nie da się schować w ścianie.

Przeczytaj też: Kotłownia z pompą ciepła – jakie warunki musi spełnić?

Pompa ciepła GeniaAir Split

Większym wyzwaniem jest montaż jednostki zewnętrznej, która pobiera energię z powietrza. Zmiana sposobu ogrzewania w istniejącym budynku i montaż pompy ciepła nie jest standardem i prostym zadaniem do wykonania. Wynika to właśnie z możliwości montażowych jednostek zewnętrznych, które generują pewien hałas oraz wymagają odprowadzenie kondensatu. Szukając miejsca na montaż jednostki zewnętrznej, należy zwrócić uwagę na sposób odprowadzania kondensatu oraz zabezpieczania go przed zamarzaniem. Instalację urządzenia należy uzgodnić z administracją lub – jeśli jest to nowo budowany blok – skonsultować temat z wykonawcą i zlecić uwzględnienie montażu pompy na etapie projektu. Należy również zwrócić uwagę na hałas generowany generowany przez urządzenie oraz jego wagę.

Pompa ciepła w bloku mieszkalnym – jaką powinna mieć moc?

Sposób doboru pompy ciepła jest taki sam jak w przypadku domów jednorodzinnych. Warto jednak zwrócić uwagę na dodatkowe elementy, a zwłaszcza moc pompy. Musi ona być dostosowana do zapotrzebowania lokalu. Z racji, że w budynkach wielorodzinnych lokale są raczej niewielkie, ich zapotrzebowanie, nawet podczas dużych mrozów, będzie małe. Szczególnie niskie zapotrzebowanie wystąpi w okresach przejściowych. Z tego powodu należy również zwrócić uwagę na moc minimalną urządzenia. Pompy ciepła Saunier Duval wyposażone są w inwerter, który umożliwia dużą modulację mocy sprężarki i prace z bardzo małą mocą minimalną. Mimo to, jeśli zład instalacji jest niewielki, konieczny będzie montaż bufora, który umożliwi bezproblemową pracę urządzenia, zabezpieczy je przed taktowaniem i wydłuży jego żywotność. W takich budynkach większe zapotrzebowanie będzie miała ciepła woda użytkowa, którą musimy przygotować w odpowiednim czasie.

Przeczytaj też: Na co zwrócić uwagę przy wyborze mocy pompy ciepła potrzebnej do ogrzania domu?

Wspólna pompa ciepła w bloku – urządzenie, które potrzebuje dużej mocy

Coraz częściej spotykanym rozwiązaniem jest wymiana jednego dużego kotła gazowego, który ogrzewał cały budynek, na pompy ciepła montowane w pomieszczeniach technicznych. Nowe urządzenia mogą w takich sytuacjach działać w dwojaki sposób:

  • Pompy ciepła o dużej mocy są odpowiedzialne za przygotowanie ciepłej wody, transportując ją i ogrzewając każdy lokal.
  • Pompy o dużej mocy wspomagają instalację grzewczą, w której pracują przy dodatnich temperaturach zewnętrznych – wtedy, kiedy mają największą sprawność. Natomiast szczytowo budynek jest ogrzewany gazem. Rozwiązanie to jest łatwiejsze w zaadaptowaniu, ponieważ nie wymaga tak dużej ilości jednostek zewnętrznych, a kotłownia najczęściej jest na najwyższej lub najniższej kondygnacji, dzięki czemu montaż jednostki zewnętrznej możliwy jest na gruncie lub na dachu.

W dużych budynkach wielorodzinnych należy podejść do tematu indywidualnie i przeanalizować możliwości montażowe oraz mocowe indywidualnie w każdym budynku. Warto też przeanalizować montaż różnych pomp tak, by wybrać urządzenie, które będzie mogło uzyskać największy współczynnik COP.

Pompy ciepła będą coraz częściej spotykane w budownictwie wielorodzinnym, jednak wybór tego źródła ciepła należy przewidzieć już na etapie projektu. Podobnie jak ogrzewanie gazowe, pompy ciepła mają swoje wymagania, które powinniśmy spełnić już podczas budowy bloku.

Przeczytaj też: Pompa ciepła a zużycie prądu – co warto o tym wiedzieć?