Znajdź
Znajdź instalatoraZnajdź
Znajdź instalatora

Płukanie instalacji CO: na czym polega i kiedy się je przeprowadza?

Bardzo częstą analogią wykorzystywaną do porównań pracy instalacji grzewczych jest porównanie do pracy samochodu. O tym, że serwis samochodu i regularna wymiana filtrów, oleju oraz innych elementów zużywających się np. klocków hamulcowych, wiedzą nawet ludzie, którzy nie korzystają z auta na co dzień. Podobnie jak w przypadku samochodów, instalacja grzewcza również wymaga serwisu oraz poprawy jej funkcjonalności. Niestety wielu użytkowników zapomina lub lekceważy te wytyczne, co w konsekwencji prowadzi do znacznego wzrostu kosztu eksploatacji lub zniszczenia instalacji. Dowiedz się, dlaczego płukanie instalacji CO jest tak ważne w jej użytkowaniu.

Warto pamiętać o płukaniu instalacji CO kotła

Z tekstu dowiesz się:

  • dlaczego należy pamiętać o serwisie instalacji CO,
  • kiedy należy koniecznie o to zadbać,
  • dlaczego modernizacja jest idealnym momentem na płukanie,
  • czy należy płukać nową instalację,
  • jak zabezpieczyć instalację.

Jak zapewnić bezawaryjne działanie instalacji CO? Przede wszystkim nie pomijając tak ważnego aspektu, jakim jest serwis i płukanie instalacji CO. Z artykułu dowiesz się, jak powinien wyglądać taki serwis, kiedy należy wykonać płukanie oraz jakich środków należy używać, aby przebiegło poprawnie. Dzięki temu takie urządzenia, jak kocioł gazowy Saunier Duval będą mogły współpracować z nią bez zarzutu.

Płukanie chemiczne instalacji CO – dlaczego należy je wykonywać?

W obecnych warunkach większość nowych instalacji wykonanych jest w układzie zamkniętym, z tworzywa sztucznego, z warstwą antydyfuzyją, a na dodatek zalana czystą wodą. Wydawać by się mogło, że taka instalacja jest wieczna, a woda będzie tylko podgrzewana w celu podniesienia komfortu w budynku. Niestety jest to błędna teza.

W całej instalacji znajdują się różne elementy wykonane z różnych materiałów. Grzejniki mogą być ze stali lub aluminium, złączki z miedzi, a elementy kotła wykonane ze stali nierdzewnej. Dodatkowo większość użytkowników nie dba o to, jaką wodą napełniana jest instalacja. Zazwyczaj jest to woda pochodząca z wodociągu lub studni – wysoko zmineralizowana. Mnogość minerałów występujących w wodzie w połączeniu z wieloma stopami metali prowadzi do wielu reakcji chemicznych, których początkowo nie widać gołym okiem, zwłaszcza że odbywają się wewnątrz instalacji.

Pierwszym jest korozja, która jest podstawowym i najbardziej niebezpiecznym zjawiskiem fizykochemicznym, jakie zachodzi w instalacjach – szczególnie wody ciepłej i CO. Na powierzchni metalu, z którego wykonany jest element instalacyjny dochodzi do kontaktu z wodą i powstaje ogniwo. Zaczyna przepływać prąd, co powoduje, że cząstki metalu zyskują ładunek i przez to odrywają się od powierzchni. Prowadzi to do uszkodzenia wewnętrznej powierzchni rury oraz kształtek. Szczególnie niebezpieczne jest to wtedy, gdy łączymy dwa materiały o dużej różnicy potencjałów np. aluminium o potencjale minus 1,66 V i miedź o 0,521 V. Różnica potencjałów powoduje powstanie wspomnianego ogniwa.

Drugim ważnym wspomnianym już elementem jest jakość wody. Producenci urządzeń grzewczych np. Saunier Duval dokładnie określają, jaka woda będzie najlepsza do danego kotła. Najważniejsze parametry to:

  • twardość wody – im jest większa, tym ilość kamienia kotłowego będzie większa,
  • pH – jeśli jest zbyt niskie to szybko uszkodzi instalację,
  • temperatura – ze względu na to, że wysoka temperatura ułatwia wytrącanie się osadów, instalacja CO oraz CWU jest najbardziej narażona na zanieczyszczenia.

Podwyższenie temperatury prowadzi również do podwyższonego stężenia związków organicznych, które są składnikami mikroorganizmów, bakterii oraz glonów. Biofilm powoduje występowanie galaretowatych obrostów wewnątrz instalacji, zarastanie przewodów, a także intensyfikuje korozję przewodów, korpusów zaworów, pomp obiegowych oraz grzejników na drodze biochemicznej.

Płukanie instalacji grzewczej – co powinno nas zaniepokoić i skłonić do działania?

Zagrożeń niewidocznych na pierwszy rzut oka jest wiele. Musimy sobie odpowiedzieć jeszcze na pytanie, jak namierzyć je w instalacjach, która są zamknięte i nie widać co dzieje się w środku.

Pierwszym miejscem, w którym powinniśmy szukać zanieczyszczeń jest filtr, na którym mogą się one osadzać już po kilku dniach pracy instalacji. Innym problemem jest zapowietrzenie układu, a właściwie wytworzenie się gazów, takich jak metan, wodór czy siarkowodór. Zapowietrzenie i zanieczyszczenie prowadzą do niewłaściwej pracy kotła, z którego będą wydobywały się trzaski i inne nieprzyjemne odgłosy.

Wszystko to prowadzi do spadku wydajności, zwiększenia zużycia opału, a co za tym idzie zwiększenia kosztów związanych z ogrzewaniem. Najgorszym scenariuszem jest całkowite zatkanie przewody, która może spowodować pęknięcie wymiennika w kotle lub pęknięcie innego elementu grzewczego, co wiąże się ze znacznymi kosztami serwisu. W tym przypadku użytkownik odpowiada za jakość wody w instalacji i zniszczenia spowodowane złymi parametrami. Producent urządzenia grzewczego, ogrzewania podłogowego gazowego oraz armatury zapewne odrzuci reklamację, której powodem był złym stanem instalacji. Dlatego warto pamiętać o płukaniu instalacji CO.

Płukanie chemiczne instalacji CO podczas modernizacji

Modernizacja instalacji jest bardzo dobrym momentem na przeprowadzenie zabiegu płukania instalacji CO. Jest to moment, gdy mamy możliwość podłączenia w prosty sposób urządzenia, spuszczenia wody lub wykonania drobnej przeróbki, która w przyszłości ułatwi ten proces.

Zalecamy współpracę z firmami, które zawodowo zajmują się konserwacją instalacji, dysponują odpowiednim sprzętem (np. pompą do płukania instalacji CO) i potrafią zdiagnozować, jaki problem występuje w naszym układzie i jak go zminimalizować. Proces płukania możliwy jest również na pracującej instalacji, bez konieczność spuszczania całego medium grzewczego. Wykonuje się to przy użyciu przenośnego urządzenia wyposażonego w zbiorniki, pompę, filtr oraz odpowiednie zawory sterujące. Oczywiście, aby proces płukania przebiegł poprawnie, należy wykorzystać płyn do płukania instalacji CO. W instrukcji instalacji kotłów Saunier Duval możemy znaleźć listę środków, które dopuszcza producent. Są to roztwory o niskim pH, które umożliwiają usunięcie kamienia kotłowego, czarnego osadu oraz innych osadów z kotła i układu. Czas czyszczenia instalacji zależy od jej wielkości. Duże instalacje potrzebują również większej ilości środka czyszczącego. Każdy obieg powinniśmy czyścić po kolei w obu kierunkach przepływu, przez co proces ten może się wydłużyć. Dokładny proces z podanym czasem płukania znajdziemy w instrukcji producenta.

Jak używać zestawu do płukania instalacji CO w nowej instalacji?

Czy nowe instalacje również wymagają płukania? Wydawać by się mogło, że nie, jednak zwrócimy uwagę na kilka elementów. Podczas prac montażowych do rur dostaje się wiele materiałów. Są to cząstki tynków, pyły ceglane, cząstki tworzyw sztucznych czy piasek odlewniczy.

Wszystkie te elementy mogą dostać się do pompy obiegowej i doprowadzić do jej zatarcia. Dodatkowo preparaty na bazie oleju stosowane przez producentów np. grzejników, służące do ochrony przed korozją, mogą uszkodzić kocioł. Gorący czynnik grzewczy rozpuszcza takie oleje i wytrąca się czarny osad. W związku z tym płukanie nowej instalacji jest równie ważne. W tym celu używamy innych środków chemicznych, jednak nie może pominąć tego kroku, jeśli zależy nam na długiej i bezawaryjnej pracy systemu grzewczego.

Jak poprawnie zabezpieczyć instalację?

Oprócz przepłukania, musimy pamiętać o zabezpieczeniu. Jak zostało wspomniane, w instalacji występuje wiele rodzaju materiałów, które prowadzą do korozji elektrochemicznej. Możemy zniwelować ten efekt, dodając inhibitory korozji. Dodatkowo, preparaty te zapewniają ochronę przed osadzaniem się kamienia kotłowego.

Aplikacja jest bardzo prosta i możliwa nawet podczas pracy instalacji np. poprzez odpowietrznik. Ochrona polega na tworzeniu warstwy ochronnej na powierzchni metali, eliminując skażenia biologiczne i działając na zasadzie pasywacji anodowej. Dodatkowo środki chroniące utrzymują poziom pH tak, by nie powstało środowisko kwasowe.

Koszt zabezpieczenia instalacji to kilkaset złoty. Straty związane z wymianą urządzenia grzewczego lub związane z zalaniem poprzez uszkodzenia instalacji mogą być liczone w tysiącach. Spadek sprawności układu to również zwiększenie zużycia paliw, których ceny stale rosną. Jeśli zależy Ci na poprawnej, bezawaryjnej, a co najważniejsze wydajnej pracy instalacji, skontaktuj się z instalatorem Saunier Duval, który pomoże w procesie zabezpieczenia układu.

Płukanie instalacji CO oraz jej zabezpieczenie gwarantuje możliwie bezawaryjną i płynną pracę całego urządzenia. Dzięki temu możesz być pewien, że w okresie zimowym ogrzewanie w Twoim domu będzie działać bez zarzutu.

Przeczytaj też: Serwis gazowego kotła kondensacyjnego – co warto o nim wiedzieć?