Znajdź
Znajdź instalatoraZnajdź
Znajdź instalatora

Czy ogrzewanie gazowe jest ekologiczne?

Nie ma wątpliwości – jeśli chcemy oddychać czystym i zdrowszym powietrzem, powinniśmy wybierać ekologiczne kotły grzewcze. Gazowy kocioł kondensacyjny to dziś w naszym kraju jedno z najchętniej wybieranych urządzeń grzewczych. Taki sposób ogrzewania domu jest po prostu wygodny – w zasadzie bezobsługowy. Często pojawia się również pytanie czy ogrzewanie gazowe jest ekologiczne? Zadają je zarówno inwestorzy przy wyborze systemu grzewczego do nowego budynku, jak i osoby mające wątpliwości podczas modernizacji budynku i wymianie starej instalacji grzewczej na nową. W tym artykule rozwiejemy te wątpliwości.

Fachowiec montujący kocioł ekologiczny Saunier Duval

Z tekstu dowiesz się:

  • czym jest niska emisja i jak z nią walczyć,
  • dlaczego warto wybrać kocioł gazowy ze względu na środowisko,
  • jak są inne zalety kotłów gazowych.

Szukanie alternatywnych źródeł ekologicznego ogrzewania jest nie tylko wyrazem odpowiedzialności za środowisko. Przyjazne dla natury sposoby otrzymywania energii są też znacznie bardziej oszczędne niż te mniej ekologiczne. Czy ogrzewanie gazowe jest ekologiczne? Dowiesz się z naszego artykułu!

Czy gaz jest ekologiczny? Czym jest niska emisja i jak z nią walczyć?

Czy ogrzewanie gazem jest ekologiczne? Każdego roku nadejście zimowych miesięcy wiąże się ze znacznym pogorszeniem jakości powietrza w polskich miastach. Jedną z głównych przyczyn takiego stanu jest tak zwana „niska emisja”, związana z wykorzystaniem indywidualnych źródeł ciepła do ogrzewania budynku i przygotowywania ciepłej wody użytkowej. Są to w większości domowe piecyki starego typu. Spala się w nich nieodpowiednie paliwa, np.:

  • złej jakości paliwa stałe,
  • wszelkiego rodzaju śmieci.

Szacuje się, że w Polsce nadal sporo gospodarstw posiada szkodliwe dla środowiska „kopciuchy”. Niechlubne wysokie miejsca polskich miast w rankingach najbardziej zanieczyszczonych w Europie nie pozostawiają złudzeń – musimy wspólnie walczyć o poprawę jakości powietrza. Istotnym krokiem jest wdrożenie ekologicznych kotłów.

Jednym z rozwiązań ku poprawie jakości powietrza, które gwarantuje nie tylko najlepszy efekt ekologiczny, ale i korzyści ekonomiczne jest przejście na ogrzewanie gazowe. Nie ulega wątpliwości, że ogrzewanie budynków za pomocą gazu jest przede wszystkim korzystne dla środowiska. Dlaczego?

  • W wyniku spalania „niebieskiego paliwa” nie powstaje dym ani sadza.
  • Do atmosfery nie trafia wiele innych toksycznych związków chemicznych związanych ze spalaniem paliw stałych.

Kocioł gazowy – kocioł ekologiczny – dlaczego warto się na niego zdecydować?

Kotły gazowe emitują blisko 30-krotnie mniej pyłów zawieszonych jak PM 2.5 i PM 10 i ponad 60 razy mniej gazowych zanieczyszczeń organicznych (OGC) niż eksploatowane kotły na węgiel. Pod względem emisji dwutlenku i tlenku węgla oraz tlenków azotu również wypadają od nich zdecydowanie lepiej.

Czy gaz jest ekologiczny? Gaz ziemny należy do gazów pierwotnych, co oznacza, że w jego przypadku dodatkowa obróbka nie jest potrzebna. Pozyskuje się go bezpośrednio z naturalnych zasobów i wykorzystuje w niezmienionym stanie. Co więcej, nie potrzebuje przetwarzania na energię wtórną czy też uzdatniania. Dzięki temu nie ma potrzeby budowania dodatkowej infrastruktury, która mogłaby wywołać szkodliwy wpływ na środowisko. Gaz ziemny przesyłany jest za pomocą gazociągów – do jego transportu nie trzeba angażować samochodów czy też pociągów, które dodatkowo generują zanieczyszczenia powietrza.

Jeśli nie ma możliwości doprowadzenia do domu gazu z sieci, można rozważyć zainstalowanie kotła na gaz płynny. Jest to rozwiązanie mniej korzystne finansowo (ciepło z gazu płynnego jest droższe) i pod względem wygody (gaz trzeba magazynować w zbiorniku na swojej posesji oraz pamiętać o zamówieniu na czas kolejnej dostawy), ale nie ma konieczności codziennej obsługi i zmniejsza się obciążenie dla środowiska.

Ekologiczne kotły na gaz – jakie jeszcze mają zalety?

Kotły gazowe mają również sporo innych zalet:

  • automatycznie włączają się i wyłączają,
  • poza przeglądem raz w roku nie wymagają żadnej obsługi,
  • bez utraty sprawności dostosowują się do zmiennego chwilowego zapotrzebowania na ciepło.

W przeciwieństwie do kotłów na paliwo stałe, urządzenia zasilane gazem nie potrzebują zaangażowania człowieka w bieżące dostawy paliwa, eliminują również konieczność stworzenia i wydzielenia dodatkowej przestrzeni mieszkalnej pod jego składowanie. Ponadto nie wymagają uciążliwego czyszczenia z sadzy i popiołów charakterystycznych dla kotłów węglowych.

Jakie jeszcze zalety kotłów należy wziąć pod uwagę?

Kondensacyjne kotły ekologiczne mają wyższą sprawność, czyli do wytworzenia tej samej ilości ciepła zużywają mniej gazu – maksymalnie wykorzystują energię ze spalanego gazu. Na czym to polega? Dzieje się to dzięki wykorzystaniu energii cieplnej zawartej w parze wodnej, która powstaje podczas spalania gazu. W wymienniku ciepła spaliny-woda dochodzi do skroplenia pary wodnej. Podczas tego procesu powstaje dodatkowa porcja energii. Kotły kondensacyjne mają zamkniętą komorę spalania i są wyposażone w wentylator, który doprowadza do palnika odpowiednią ilość powietrza w danej chwili. Jednocześnie wentylator wymusza przepływ spalin do komina i reguluje ciąg, tak aby był właściwy. Takie rozwiązanie zapewnia nie tylko bezpieczną pracę kotła, ale również pozwala podnieść jego sprawność i przede wszystkim poprawić jakość spalin.

Rozważając przejście na ogrzewanie gazowe warto sprawdzić czy w miejscu zamieszkania istnieje możliwość skorzystania z dofinansowania lub organizacyjnego wsparcia. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o zaletach ogrzewaniem gazowym, przeczytaj inne artykuły producenta kotłów ekologicznych Saunier Duval.

Przeczytaj też: Jak oszczędnie używać ogrzewania gazowego?