Znajdź
Znajdź instalatoraZnajdź
Znajdź instalatora

Komora spalania otwarta czy zamknięta – co wybrać?

Jeszcze 20-30 lat temu stosowano głównie kotły gazowe z otwartą komorą spalania. Było to spowodowane mniejszą świadomością ekologiczną użytkowników, a także możliwością kupienia dostępnego niemal od ręki oraz taniego opału. Większość budynków wciąż jest ogrzewana urządzeniami z otwartą komorą spalającymi np. drewno, węgiel, olej i gaz. Czy warto w nie inwestować i czym różnią się od kotłów z zamkniętą komorą spalania? Czytaj dalej, aby rozwiać wszystkie swoje wątpliwości!

Kocioł gazowy z zamkniętą komorą spalania MicraCom Condens

Z tekstu dowiesz się:

  • jakie są komory spalania w kotłach i czym się od siebie różnią,
  • od czego zależy wybór komory spalania,
  • dlaczego warto zmodernizować system ogrzewania i wybrać zamkniętą komorę spalania.

Zastosowanie kotła grzewczego do ogrzewania domu lub mieszkania wymaga spełnienia szeregu warunków w zależności od pomieszczenia jego zabudowy. Nowe budynki coraz rzadziej posiadają odrębną kotłownię, a kocioł grzewczy, najczęściej kocioł gazowy, jest instalowany w pomieszczeniach użytkowych – kuchni, łazience czy przedpokoju. Takie urządzenie musi spełniać nie tylko wymagania komfortu użytkowania, ale również bezpieczeństwa. Obecnie bardzo dużą uwagę przywiązuje się do estetyki i możliwości montażu, w szczególności w sytuacjach z ograniczonym miejscem zabudowy.

Zamknięta komora spalania a otwarta – jakie wady i zalety mają kotły z komorą spalania otwartą i zamkniętą?

W kotłach atmosferycznych powietrze jest dostarczane do komory paleniskowej z pomieszczenia, w którym znajduje się kocioł z otwartą komorą spalania. Tym samym powietrze musi być też dostarczane do tego samego pomieszczenia. Przepisy określają minimalną powierzchnię nawiewu jako 200 cm2. Powinno się zapewnić co najmniej:

  • 1,6 m3 powietrza na 1 kW mocy kotła do spalania,
  • 0,5 m3 na 1 kW powietrza dla wentylacji kotłowni.

Oprócz dostarczenia wystarczającej ilości powietrza konieczne też jest zapewnienie odpowiedniego ciągu kominowego. Połączenie wymaganego nawiewu i ciągu kominowego daje optymalny przepływ przez komorę paleniskową, dzięki czemu spalanie odbywa się w prawidłowym tempie. Dlaczego jest to ważne?

  • Zbyt szybkie spalanie powoduje tzw. stratę kominową, czyli część ciepła ucieka z paleniska razem ze spalinami i nie trafia do wymiennika.
  • Zbyt mały przepływ powoduje natomiast spadek jakości mieszanki i powstawanie tlenku węgla w spalinach, a także obniża sprawność kotła z otwartą komorą spalania.

Istotne też jest, aby w pomieszczeniu z kotłem z otwartą komorą paleniskową nie znajdowały się agresywne chemikalia, jak np. proszki do prania, a także pyły, które, dostając się do paleniska, prowadzą do uszkodzenia wymiennika, palnika i układu odprowadzania spalin.

Obecnie znacznie częściej występującym rozwiązaniem jest kocioł z zamkniętą komorą spalania znany jako kocioł kondensacyjny. Kotły te pracują z niższą niż w klasycznych urządzeniach temperaturą dzięki odzyskiwaniu ciepła ze skraplania pary wodnej zawartej w spalinach. Do kotłowni z kotłem z zamkniętą komorą paleniskową nie musimy dostarczać powietrza do spalania. Konieczna jest tylko wentylacja wywiewna ze względu na obecność instalacji gazowej.

Najważniejszą zaletą gazowych kotłów z zamkniętą komorą spalania jest ich bezpieczeństwo. Kotły te są w pełni szczelne, co oznacza, że ich wydajność i sprawność są na bardzo wysokim poziomie – nie występują straty w zużyciu gazu. Kotły z zamkniętą komorą spalania są to więc najoszczędniejsze piece gazowe. Zamknięta komora spalania wyróżnia się też najmniej awaryjnymi kotłami gazowymi.

Przeczytaj też: Czy ogrzewanie gazowe się opłaca?

Otwarta czy zamknięta komora spalania – od czego zależy wybór?

Wybór odpowiedniego kotła zależy od wielkości pomieszczenia, w którym docelowo będzie się on znajdować.

  • Jeśli dysponujesz mniejszą powierzchnią, lepszy będzie kocioł z zamkniętą komorą spalania. Takie urządzenie możesz umieścić nawet w małej łazience. Wymagane jest pomieszczenie o powierzchni minimum 6,5 m3.
  • Jeśli dysponujesz oddzielnym, przestronnym pomieszczeniem na kotłownię, możesz wybrać kocioł z otwartą komorą spalania. Zwróć uwagę, że kubatura tego pomieszczenia powinna wynosić co najmniej 8 m3.

W pomieszczeniu, w którym zastosowano urządzenie z otwartą komorą spalania, nie można stosować wentylacji mechanicznej oraz wentylatora wyciągowego, gdyż praca przewodów odprowadzających spaliny z kotła do atmosfery zostałaby zakłócona.

Jeśli zdecydujesz się na kocioł gazowy, na rynku są dostępne modele wiszące i stojące. Wiszące najlepiej sprawdzą się w małych pomieszczeniach czy mieszkaniach, z racji tego, że nie mają dużych gabarytów. Drugi typ wymaga znacznie większej przestrzeni i posiada też większą wagę. Przy wyborze kotła stojącego pierwszorzędną kwestią jest żywotność urządzenia. Kotły stojące wykazują większą trwałość niż podwieszane.

Kocioł z otwartą czy zamkniętą komorą spalania – co najlepiej wybrać i o czym pamiętać przy modernizacji?

Kocioł na gaz to jedno z najważniejszych urządzeń w domu. Podejmując decyzję, jaki kocioł gazowy wybrać, będziesz miał dostęp do dużej oferty różnych rozwiązań. Przed zakupem konkretnego urządzenia z pewnością staniesz przed decyzją dotyczącą wyboru rodzaju komory. Jeśli do tej pory miałeś kocioł z otwartą komorą spalania, warto rozważyć modernizację systemu do zamkniętej komory spalania, która jest znacznie bezpieczniejszym rozwiązaniem.

Kocioł gazowy z zamkniętą komorą spalania IsoTwin Condens

Decydując się na modernizację kotła z otwartej komory na zamkniętą, trzeba mieć na uwadze także wymianę starego systemu powietrzno-spalinowego. Jest to niezwykle istotne, ponieważ to komin odpowiada za wyprowadzenie gazów z domu. Komin stosowany w kotłach przy zamkniętej komorze spalania ma mniejszą średnicę dzięki mniejszemu natężeniu przepływu spalin. Materiał, z którego jest wykonany taki komin, jest również przystosowany do pracy z kwaśnymi skroplinami, które w kotłach kondensacyjnych trafiają z powrotem do kotła.

Warto przed zakupem odpowiedniego modelu zapytać o fachową pomoc specjalistów marki Saunier Duval.

Przeczytaj też: Jak podłączyć kocioł gazowy? Wybierz rzetelnego instalatora