Znajdź
Znajdź instalatoraZnajdź
Znajdź instalatora

Ogrzewanie gazowe czy elektryczne – które wybrać?

Wybór między ogrzewaniem gazowym czy elektrycznym może zależeć od wielu czynników. Jednym z nich jest np. posiadanie instalacji fotowoltaicznej z nadwyżką energii. Czy jednak jest to dobrym rozwiązaniem? W tym artykule porównamy możliwości ogrzewania domu za pomocą kotła gazowego oraz elektrycznego i zastanowimy się, w jakich sytuacjach sprawdzają się te rozwiązania.

Kocioł kondensacyjny IsoTwin Condens

Z tekstu dowiesz się:

  • jak można wyliczyć zapotrzebowanie energetyczne oraz spożytkować nadwyżkę energii,
  • jak wyglądają koszty ogrzewania gazem,
  • na co ma wpływ rodzaj przyłącza i koszty stałe,
  • kiedy kocioł gazowy sprawdzi się lepiej niż elektryczny.

Ostatnie pięciolecie było przełomowe w dla branży fotowoltaicznej. Liczba uruchomionych instalacji była rekordowa. Część z tych instalacji jest jednak przewymiarowana i zużycie energii na cele bytowe bywa często mniejsze niż produkcja. Wśród użytkowników z nadwyżką energii pojawia się więc często pomysł, aby wykorzystać ją do ogrzania domu przy użyciu kotła elektrycznego. Pojawiają się także pytania, czy ogrzewanie to będzie opłacalne i nadwyżka wystarczająca oraz jakie ogrzewanie jest tańsze – gazowe czy elektryczne?

Kocioł elektryczny czy gazowy? Zacznij od wyliczenia zapotrzebowania i analizy rynku

Przyjmijmy, że kocioł elektryczny ma sprawność 100% i z 1kWh energii elektrycznej uzyskujemy 1 kWh energii cieplnej. Na początku należy ustalić rzeczywiste zapotrzebowanie budynku na energię cieplną. Wartość ta powinna być podana w projekcie nowego domu lub – w przypadku modernizacji – może być wyliczona przez audytora energetycznego. Istnieją również przybliżone sposoby oszacowania zapotrzebowania.

Dla budynku nowo wybudowanego według aktualnych warunków technicznych wartość ta to około 70 kWh/m2/rok. W przypadku modernizowanego budynku możemy przyjąć wartość 100 kWh/m2/rok lub więcej. Jak łatwo zauważyć, wielkość zapotrzebowania zależy od wielkości budynku. Przyjmując za wzorzec nowy klasyczny dom o powierzchni 150 m2, otrzymujemy zapotrzebowanie na poziomie 150 m2*70kWh/m2/rok = 10 500 kWh.

Następnie musimy zwrócić uwagę na to, jak dużą nadwyżkę posiadamy – o ile mamy zainstalowaną przydomową elektrownię. W ostatnim czasie największe instalacje przydomowe mają zazwyczaj 10 kWp. Taka instalacja pozwala wyprodukować w skali roku 10 000 kWh. Jak widać, wartość ta nie pokrywa w 100% zapotrzebowania domu w przypadku ogrzewania elektrycznego. Dodatkowo w każdym budynku występuje zużycie związane z potrzebami bytowymi. Wartość nadwyżki w pozytywnym scenariuszu wynosi 5000 kWh, czyli niecałą połowę zapotrzebowania. Należy również uwzględnić czas pracy układu PV, który niestety nie pokrywa się z okresem grzewczym – w wyniku tego ponosimy straty związane z przesyłaniem energii. W takim scenariuszu musimy ponieść dodatkowo opłatę za około 6000 kWh na potrzeby centralnego ogrzewania. Koszt jednej kilowatogodziny to obecnie około 79 groszy. Posiadając tak dużą nadwyżkę energii z przydomowej elektrowni, musimy ponieść koszty ogrzania domu na poziomie 4740 zł. Sprawa komplikuje się dodatkowo, jeśli nie posiadamy nadwyżki energii. Wtedy koszt ogrzewania nowego domu to już 8295 zł. A więc przy niewielkiej nadwyżce energii, ogrzewanie elektryczne nie będzie uzasadnione ekonomicznie.

Jeszcze większy koszt poniosą użytkownicy modernizowanych domów, których zapotrzebowanie na ciepło nie będzie równe 70 kWh/m2/rok, a 100 kWh/m2/rok lub więcej. Koszt ogrzewania elektrycznego bez nadwyżki z PV to już około 12 000 zł. W sytuacji nadwyżki PV lepszym rozwiązaniem jest montaż pompy ciepła np. GeniaAir split. Sprawność pompy ciepła z instalacją podłogową przekracza 400%. Oznacza to, że z nadwyżki na poziomie 3000 kWh możemy przekazać do naszego budynku aż 12 000 kWh, czyli całościowo pokryć zapotrzebowanie analizowanego budynku.

Jakie ogrzewanie jest – tańsze gazowe czy elektryczne? Koszty ogrzewania gazem

Przeanalizujmy różnice w koszcie ogrzewania kotłem gazowym. Koszt 1 kWh pochodzącej ze spalania gazu ziemnego obecnie to około 28 groszy. W związku z tym, koszt ogrzewania gazem będzie prawie 3-krotnie (79/28 = 2,82) tańszy.

Oczywiście dotyczy to przypadku, gdy nie posiadamy dużej nadwyżki energii elektrycznej. Mimo braku nadwyżki, koszt ogrzewania domu w pierwszym analizowanym wyżej przypadku to 10500 kWh × 0,28PLN/kWh = 2940 zł. Ogrzewanie gazem jest o 1800 zł tańsze w skali roku, nawet jeśli posiadalibyśmy nadwyżkę w produkcji energii na poziomie 5000 kWh. Dodatkowym plusem ogrzewania gazowego jest możliwość tańszego ogrzewania ciepłej wody. Łatwo więc odpowiedzieć sobie dodatkowo na pytanie, który podgrzewacz, gazowy czy elektryczny, jest lepszym rozwiązaniem.

Ogrzewanie gazowe czy elektryczne? Rodzaje przyłącza i koszty stałe

Wybierając pomiędzy kotłem elektrycznym czy gazowym musimy również zwrócić uwagę na wymagane przyłącza. Budowa przyłącza gazowego nie jest darmowa i wiąże się z pewnymi kosztami związanymi z pracami ziemnymi, administracyjnymi oraz geodezyjnymi.

Nie zapominajmy o tym, że montując kocioł elektryczny, musimy posiadać znacznie większe przyłącze elektryczne niż standardowo. W nowym domu porównywanym wyżej będzie to dodatkowo 10 kW. Powoduje to wzrost kosztów stałych związanych z przesyłaniem energii elektrycznej. W momencie zapowiadanego wzrostu cen energii elektrycznej, montaż kotła elektrycznego jako głównego źródła ciepła może być bardzo kosztownym rozwiązaniem. Dlatego też ogrzewanie gazem może być bardziej opłacalne.

Wybieramy: kocioł elektryczny czy gazowy? Postaw na gaz!

W ofercie Saunier Duval znajdziemy kotły dwufunkcyjne, takie jak IsoTwin, które świetnie sprawdzą się w małych mieszkaniach. Dostępne są one w dwóch mocach, dzięki czemu mogą zapewnić wyższy komfort. Warto rozważyć zastosowanie tego typu kotła, szczególnie w przypadku wyposażenia łazienki w wannę o większej pojemności czy panel prysznicowy o wyższym przepływie wody. W zależności od modelu możemy uzyskać odpowiednio: do 18 l ciepłej wody na minutę dla modelu T26 lub do 21 l/min dla modelu T31.

Dla większych domów jednorodzinnych idealnym rozwiązaniem będzie kocioł jednofunkcyjny z zasobnikiem ciepłej wody, np. Thelia Condens. To zestaw przystępny cenowo, zajmujący niewiele miejsca w kotłowni. Jego zaletą jest również możliwość swobodnego doboru pojemności zasobnika ciepłej wody. Kocioł gazowy charakteryzuje się wysoką sprawnością, co przekłada się na niskie koszty eksploatacji.

Do współpracy z instalacją modernizowaną szczególnie polecanym rozwiązaniem jest kocioł Niedźwiedź w zestawie z pojemnościowym podgrzewaczem wody. Specjalna konstrukcja wymiennika ciepła kotła Niedźwiedź i duża przestrzeń przepływu wody sprawia, że jest on odporny na oddziaływanie zanieczyszczeń napływających z instalacji. Oczywiście nie oznacza to, że nie powinniśmy dbać o jakość wody i rezygnować ze stosowania filtrów. Trzeba jednak pamiętać o tym, że nawet najlepszy filtr nie wychwytuje wszystkich zanieczyszczeń występujących w modernizowanej instalacji. W porównaniu z innymi konstrukcjami kotłów, model ten cechuje się dłuższą żywotnością.

Wiesz już, w jakich domowych inwestycjach sprawdzi się kocioł gazowy czy elektryczny. Należy wziąć pod uwagę wiele czynników, w których poprawnej analizie pomogą Ci nasi specjaliści. Dzięki temu z pewnością dobierzesz sprzęt, który będzie odpowiednio dopasowany do potrzeb Twojego domu.

Przeczytaj też: Serwis gazowego kotła kondensacyjnego – co warto o nim wiedzieć?